şükela:  tümü | bugün
 • ilki muhteşem olan, ikincisine de çok güvendiğim oyun. kickstarter'e katılmak için an itibariyle son 4 saat!
 • 2 milyon barajını aşıp totalde $2032434 topladı. tabi bunun ne kadarı kickstarter'a ne kadarı stüdyoya* gidiyor bilmiyorum.

  ayrıca oyunun yazar ekibine chris avellone da katıldı.

  edit: @kareem'in dediğine göre %7 gibi kickstarter'a gitmesi lazımmış.
 • anlattıkları kadar yapılırsa ilkinden çok daha efsane bir oyun gelecekmiş gibi duruyor. en heyecanlandıran kısım tabi ki de oyunu 4 kişi olarak oynayabilecek olmamız. ayrıca anlatılanlara bakılırsa oyunda hikaye modu içerisinde bu dörtlü birbirine düşebilir ve farklı hikayelerle yollarına devam edebilirler. bu biraz uçuk gelse de oldukça heyecanlandıran bir durum. böyle bile olsa yine de şahsen beraber yola çıktığım arkadaşlarımla hikayede düşman olarak farklı bir yol izlemek istemem, tabi tercih meselesi.

  divinity orihinal sin 2
 • bir bunu bir de mgs v'i bu kadar heyecanla bekledim. open world olsun bir de kullanacağın toollar çok olsun gerisine karışmayın. oyunda ne olacağını kestirememek ve çok olasılık olması oyunun ömrünü uzatıyor ve müthiş keyif veriyor. divinity'nin ilk oyununda, çok basit olmasına rağmen crafting sistemi çok hoşuma gitmişti (üstüne sürükle bırak, deneme yanılma). kaldı ki online hazır recipeler olsa daha da ömrü uzun olurdu da bir yerden sonra dayanamayıp bakıyorsunuz tariflere.

  ikinci oyunla alakalı öncelikle taze taze gamescom incelemesini şöyle bırakayım ve bir iki kelam edeyim:

  en büyük bonus okuduğuma göre hikayenin branching olması olmuş. karakterlere göre farklı yollar kısacası. zaten ilk oyundaki büyü kombinasyonları, element oyunları, farklı puzzelar vardır mutlaka ( 2 teleport stone var. birini inventorynde tutuyorsun, diğerini nereye bırakırsan inventorydekine tıklayınca onun olduğu yere ışınlanıyorsun. al birini ulaşılmaz yere fırlat sonra ışınlan gibi). ama karakter yaratmadaki tagler (villain, soldier, jester ... ) ve bunlara göre dialog optionları replayabiliteyi bence inanılmaz artıracak. eskiden gameboy oyunlarından megaman battle networkte bir chip takıodun ve tüm dialoglar da bayat şakalar yapıyordu megaman. bunda da misal jester tagı olan karakter öyle olacak diyor mesela. öyle büyük bir heyecanla bekliyoruz efenim.
 • neden daha fazla ünlenmediğini anlamadığım efsane oyunun ikincisi.
 • kickstarter sayfasından gelişmeleri takip edebilirsiniz. son olarak game master modu tanıtıldı ki bence efsane şeyler yapılabilir. attığım linkteki update videosunda da görüldüğü üzere game master oyunun hikayesini yazabilen, imageler importlayarak hikayeyi zenginleştirebilen ve oyun öncesi ve sırasında oyuna full hakimiyeti olan kişi. yanlış anlamadıysam oyun sırasında bile her türlü (surface,npc,ability,skill,item vs) değişikliğe basit bir arayüzle ulaşabiliyor gm. steam desteğiyle uçar bu oyun. hadi bakalım.
 • bugün satışa sunulacak oyun. dragon age tarzı altı tane geçmişleriyle, hikayeleriyle, yetenekleriyle kendine has karakter var. direk bunlardan birisi ile oyuna başlayıp diğerlerini yoldaş olarak alabileceğiniz gibi kendi karakterinizi de yaratmanız mümkün. pr çalışması oldukça iyi yapıldı, firmanın oyuncularla iletişimi takdire şayan. yapımcı firma larian studios şimdiden obsidian, cdproject red gibi oyuncu dostu firmalar arasına girdi bile. şahsen ilk oyuna iyi başlayıp sonunu getiremesem de ikincisi için moda biraz girmiş olabilirim. özellikle kızkardeşi tarafından sürgün edilmiş korsan cüce ( şimdi böyle yazınca bir yerden tanıdık geldi lol), ve divine'ın oğlunu öldürmeye çalışan suikast tarikatı üyesi (bu da tanıdık geldi lan?) ilgimi oldukça çekti.
 • rpg sevenlerin asla ve asla kaçırmaması gereken oyun
 • larian'ı çooook uzun zamandır hakettiği başarıya ulaştırmış olan, ismini öteki devlerin arasına yazdırmaya vesile olacak oyun; özellikle swen vincke'nin bu günlerdeki mutluluğunu hayal etmek mümkün ve çok kolay. bugüne kadar kickstarter'da desteklemekten açık ara en memnun olduğum proje.
 • larian studios tarafından yapılan divinity original sin serisinin ikinci oyunu. larian studios'un daha önceki yapımlarının müziklerini yapan kirill pokrovsky 2015 yılında hayatını kaybettiği için bu oyunun müziklerini borislav slavov yapmış, çok da hoş olmuş.

  eğer karakter yapım ekranında kendiniz bir karakter oluşturmak istemiyorsanız oyunun size verdiği 6 adet origin karakterden birini seçebilirsiniz. bu karakterlerin kendine has hikayeleri, görevleri, skilleri ve talentları bulunmakla birlikte, onları oyun ilerledikçe istediğiniz şekilde yönlendirebilir, istediğiniz class yapabilirsiniz. bu karakterler aynı zamanda herhangi bir oyuncu seçmediği takdirde companion olarak ilk bölgede bulunmaktadırlar ve party'e eklenebilirler. bu karakterlerin ayrıca kendilerine has skilleri bulunmakta.

  beast; battlemage sınıfı bir cüce. etrafındakileri kör edebiliyor.
  ifan ben-mezd; wayfarer sınıfı bir insan. kendine ait bir kurdu var.
  sebille; rogue sınıfı bir elf. üzerindeki ccleri kaldıran skilli var.
  red prince; fighter sınıfı bir lizard. rakiplerinin magic armor'unu çalabiliyor.
  lohse; enchanter sınıfı bir insan. herkesi birbirine düşürebiliyor.
  fane; wizard sınıfı bir undead. istediği bir karakteri ekstra bir tur daha oynatabiliyor.

  ırkların özelliklerine gelince insan bildiğimiz insan olup, +2 initiative*, +%5 crit vurma şansı ve +1 bartering* özellikleri ile başlar. elf ise daha önce görmediğimiz bir mekanik ile karşımıza çıkıyor.
  elfler +1 loremaster `:düşman hakkında bilgi alabilme ve itemları identifylama` ile başlarken kendilerine has ceset yeme özelliği ile cesetlerin kollarını bacaklarını kemirerek onlar hakkında bilgi sahibi olabiliyor.
  cüceler +%10 maksimum can, +%5 dodgelama şansı * ve +1 sneaking* ile başlıyor.
  lizardlar bildiğimiz kertenkeleler. elder scrolls serisindeki argonianlardan farklı olarak bunlar daha soylu bir ırk olarak lanse edilmiş divinity'de. +%10 fire ve poison resistance ve +1 persuasion* ile başlıyorlar. bir yeri kazmak için küreğe ihtiyaç duymuyorlar.
  undead de bildiğimiz ölüler olup bu abilerimiz ablalarımız da oyunun saçlı iskeletleri. undeadlerin özelliği heal büyülerinden damage yemeleri ve zehirden can çekebilmeleri. undead ırkını seçtiğimizde bir de ekstra olarak ölmeden önce hangi ırktık onu da seçmemiz gerekiyor. bu ırkları seçtiğimizde aynı zamanda canlı iken sahip oldukları kendilerine has özellikleri de kazanıyor undead. kilit açmak için lockpick gereksinimi duymuyorlar.

  şimdilik aktarabileceklerim bu kadar. oyunu tek başınıza değil arkadaşlarınız ile 4 kişi beraber oynamanızı tavsiye ederim. o zaman alacağınız zevk daha da artacaktır.