şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çok eğlenceli, öğrenmesi ve oynaması çok kolay kutu oyun*. en fazla altı kişiyle oynanır. her oyuncunun elinde renkli, sanatsal, çocuk hikayelerinden çıkma gibi görünebilen resimli kartlar vardır. sırası gelen oyuncu bir kartı seçer ve bir kaç kelime ya da bir cümle ile bu kartı tasvir eder. diğer oyuncular kendi ellerinden bu tasvire uyabilecek, alakalı bir kartı seçer ve ortaya kapalı bir şekilde koyar. ortadaki kartlar karıştırılır ve açılır. oyuncular hangi kartın asıl tasvir edilen kart olduğunu tahmin etmeye çalışırlar. bilen oyuncular puan alır. anlatıcı ise herkes bildiğinde ya da kimse bilemediğinde puan almaz. bazıları bilip bazıları bilemediğinde puan alır. bu sebeple tasvir biraz muğlak ama çok da alakasız olmamalıdır. bir oyun yarım saat kadar sürer ortalama. sıkılmadan saatlerce oynanabilir.

  http://boardgamegeek.com/boardgame/39856/dixit
  (bkz: istanbul board game enthusiasts)
  not: türkiye bulmak pek mümkün değildir fakat oyun kartları yazı içermediğinden amazon.de'den çekinmeden sipariş vermek mümkündür.
 • 2010 yılının en iyi kutu oyunu. en azından kutusunun üzerinde öyle yazıyor.

  çok zevkli bir oyun. minimum ekipmanla maksimum zevk. biraz enteresan, farklı bakış açılarına sahip adamlarla oynarsanız çok büyük zevk alırsınız. ben henüz 1 kez oynadım ama gayet güzel bir oyun. sıkıcı hiç bir yani yok. çünkü rutine bağlama şansınız yok. her kart farklı bir düşünce, cümle.

  eğer almak istemiyorsanız da oynayabileceğiniz çok güzel bir yer var. kafe olarak da gayet güzel olan, hoş da bir ortam barındıran beşiktaş'taki kuka kafe'de bu oyunu bulabilirsiniz. bilmeden gitseniz bile orada öğretiyor işleten arkadaş.

  kısacası; oynayın, oynatın.
 • kuka kafe de geçen cumartesi gecemizi mükemmelleştiren harika oyun.
  üstelik tam olarak da bir üst entry'de ki bahsedilen işletmeci * arkadaş sayesinde öğrendik biz de. kesinlikle oynamalısınız.

  dr'de aradım bulamadım. amazon güzel fikirmiş dedim ve almak için eylem gerçekleştirdim.
 • bir içmeli oyun gecesinin sonunda oynanılırsa tadı daha çok çıkar bu oyunun, kafalar daha dumanlı hikayeler daha yaratıcı olunca tadından yenmiyor.
 • 2010 spiel des jahres ödülü sahibi, 2008 yapımı bir çeşit blöflü kart oyunu. basit bir tabelası da var.
  tabi bu oyun da diğer bir çok ödüllü oyun gibi türkiye'de bulunmuyor. (monopoly, catan ve tabu'dan başkası yasak sanki yurdumda)

  eğlenceli ama aynı kişilerle en fazla 2 kez oynanabilecek bir oyun. çünkü bir müddet sonra kişilerin hangi karta nasıl yaklaştıkları kolayca anlaşılıyor.
  kart örneklerinden gidecek olursak;

  http://1.bp.blogspot.com/…k/s1600/dixit_cardsii.jpg

  benim seçtiğim kart ilk kart olsun ve onun için "gözüm yükseklerde" diye bir tanım yapayım. diğer oyuncular da ellerindeki kartlardan "gözüm yükseklerde"ye uygun bir kart seçer. 2. ve 3. oyuncu, 2. ve 3. kartı seçerse benim kartımın tahmin edilme olasılığı düşer. benim, konuşan oyuncu olarak amacım 1 kişi hariç bütün diğer oyuncuları kandırabilmek. herkesi kandırmam bana puan getirmez. çünkü o zaman kartla alakasız bir tanım yaparım ve bu çok kolay olur. mesela ilk kart için "cd lazım mı abla" desem kimse bulamaz kartı.
  yani tanımlama önemli, hem herkesin tahmin edemeyeceği kadar zor hem de 1 kişinin bilebileceği kadar da basit olmalı. (ki sanırım ödlü alma sebebi de bu blöf tarzı). bu açıdan biraz kadınlara daha uygun gibi. kadınlar mambo cambolu tanımlarda erkeklere göre daha başarılı olabiliyor. erkeklerin seçtiği kartlar biraz düz mantık seçimler olduğundan şıp diye bulunabiliyor ancak o an da epeyce eğlenceli oluyor.
 • degisik kafalarla cok zevkli hala gelebilcek, uzun zamandir bekledigim farkli oyun buymus iste dedirten, kazanma hirsinin ikinci planda kaldigi derin oyun.

  storyteller'in tanimi french kiss
 • "2010 yılının en iyi kutu oyunu" ödülünü hakeden bir oyun. oynaması gerçekten çok zevkli. tek problemi ise aynı kartlarla oynadığınızda bir kaç oyun sonra tadının kaçması. sanıyorum türkiye'de henüz satılmıyor. oyunda başarılı olmak için için diğer oyuncuların kafalarının nasıl çalıştığını iyi tahmin etmeniz gerekiyor.
 • (bkz: alkolle iyi gider)

  expansion seti ve ikinci versiyonu da piyasada olan kutu oyunu ve ötesi.
 • tavşanlı oyun tahtası sizde "bu ne yeaaa bebe oyunu bu" izlenimi uyandırmasın çok eğlencelidir aslında.
 • oyunun bi bug'u vardır. şöyle ki,
  oyunu oynamaya yanınızda samimi bir arkadaşınızla gidin. kartı anlatırken sadece samimi arkadaşınızın anlayabileceği üstü kapalı bi tanım yapın. böylece kartınızı arkadaşınız dışında kimse bilemeyecektir.