şükela:  tümü | bugün
 • göğüs kanatlandırma, konuşturma.
  (bkz: diyafram egzersizleri)
 • (bkz: meditasyön)
 • (bkz: bebek nefesi) **.
 • cicek koklar gibi alinmasi gerektigi belirtilen nefestir.
 • bu nefes türü, sadece göbegin nefes alip verme sirasinda kulllanilmasini içerir. aslinda hepimiz bu teknigi uygulariz; bunun için sirt üstü yere uzanmaniz yeterli, bir elinizi göbeginizin üzerine koyun ve normal nefes alip vermeye baslayin, sadece göbeginizin nefes aldiginizda sistigini, ve nefes verirken de indigini göreceksiniz. iste bu diyafram nefesidir. bunu oturarak da uygulayabilirsiniz, bunun için bir elinizi yine göbeginize koyun ve gögsünüzün nefes ile inip kalkmasina müsade etmeden, göbeginizin sismesine ve inmesine izin verin.
 • nefes elbette ki sadece akciğerlere alınır. diyafram nefesi denilerek kastedilen şey, nefes kontrolünün diyafram kası ile sağlanması, gerektiği zaman gerektiği kadar nefes verilerek ses kontrolünün en üst seviyede tutulmasıdır. her insan doğuştan diyafram nefesi alır verir, zamanla bu nefes türünden uzaklaşır. halen uyurken diyafram nefesi kullanırız. bebekler mütemadiyen diyafram nefesi kullanır, sürekli ağlarken seslerinin kısılmaması da buna bağlıdır. yeteri kadar çıkan nefes, ses kısılmalarını da engeller.
 • ney üflerken kullanılması, neyden daha iyi bir ses alınmasını sağlayan nefestir. gül koklar gibi efendim.
 • hıçkırığa birebirdir. tek bir tane doğru nefes, anında keser.
 • nasıl yapılacağını öğrenmesi kolay olup da sürekli uygulaması imkansıza yakın derecede zor olan eylemlerin en güzel örneği..
 • diyafram nefesi burundan karına (aşağıya) doğru alınan ağızdan verilen sağlıklı nefes alma tekniğidir. bebeklikte memeden süt emerken kullandığımız bu teknik daha sonra ilkokul beden derslerinda göğüse alınan nefesle kaybolmuştur. göğüs nefesi ise diyafram nefesiyle alabileceğin nefesin yalnızca dörtte biridir. ergenlik çağında ise bu nefes amele nefesine dönüşmüştür. spor yaparken çabuk yoruluruz ve genç yaşta merdiven çıkamamaya başlarız. diyafram nefesi insana yüksek oranda temiz enerji sağlar. halter müsabakalarını bir düşünün...halteri kaldırırken bağırmalarını...nefesleri onların tek şansları çünkü.

  kaliteli yaşamak, beyine oksijen gitmesi ve bol enerji diyafram nefesinin insana kazandırdıklarıdır. sadece şarkı söyleyenler ve üflemeli çalgılar çalanlar değil herkesin diyafram kasını farketmesi ve bu seviyede nefes alması şarttır. çocuklarımızın beden gelişimi bile buna bağlı. eğer burunda bir problem var ise hemen ameliyat masasına yatılmalıdır. burundaki bir et ya da devalüasyon sağlıklı nefes almanıza engel olacaktir.

  diyafram kasımızı farketmek aslında çok kolaydır. birkaç küçük antremanla farkedebilir, kendimizi alıştırabilir ve hayatımıza diyafram nefesiyle devam edebiliriz.

  1- sırtüstü yatın ve karnınıza ağırcana bir kitap yerleştirin. uzun uzun nefes alın. karnınızdaki ağırlık diyafram kasınızı çalıştıracaktır. bu egzersizi yatmadan önce beş dakika yapsanız bebeklik zamanlarını hatırlamaya başlarsınız. acaba memeden süt emerken aynı anda nasıl nefes alabiliyorduk. hadi kola içerken nefes almaya çalışın bakalım...ya da çalışmayın boğulma tehlikesi geçirebilirsiniz.

  2- ayakta durun, dilinizi dışarı çıkartın ve kesik kesik nefes almaya çalışın (köpek taklidi yapıyoruz). diyafram kasınızın hızla çalıştığını göreceksiniz. bu egzersize günde 1-2 dakika ayırmanız size yetecektir.

  3- belden eğilin (domalma pozisyonu), elinizi karnınıza yerleştirin ve nefes almaya çalışın. diyafram kasınınızı hissedin ve sonra ayağa kalkın. gün boyunca diyaframı düşünerek nefes almaya çalışın. göreceksiniz hayatınız değişecek. iddia ediyorum.

  kaliteli yaşama hoşgeldiniz...