*

şükela:  tümü | bugün soru sor
  • -diyanet işleri başkanlığı lağvedilsin...
    -ayran, cola, fanta?
    -ayran. açık olsun lütfen.
  • dinin dogrusu yanlisi hurafesi hurafesizi yoktur. din bir inanctir. proxima centauri yildizinin dorduncu gezegeninde pembe esseklerden olusan zeki bir uygarligin varligina* inaniyorum diyorsam ve bir gun bu esseklerin dunyamizi uzay gemileriyle ziyaret edecegini dusunuyorsam bu konuda diyanet isleri baskanligi veya kim olursa olsun hickimse benim inancimi degistirecek bir delil gosteremez. bu tur kurumlar benim icin antidemokratiktir. inancima saygi gostermemek amaciyla kurulmustur, ve benim odedigim vergileri bu amacla kullanmaktadir. elbette lagvedilsin.

sonra bir de bu sunni papalar, kardinaller, metropolitler 'islamiyette ruhban sinifi yoktur' derler.
  • guzel bir fikirdir, yalniz o ankara'daki trilyonluk karun sarayina benzer yapiyi yikmak biraz zaman alir, zira icindeki pahali mermere, her odasinda son model printer ve bilgisayarlar ile donatilmis yapiyi yikmak biraz sikar.

bizim gibi dini baskanliklara bir bu kadar para harcayan herhalde vatikan vardir. halkin yoksulluk sinirinda surunsun sen milyon dolarlik yapilari yap dur, hac icinde 10bin euro al vatandastan, guzel is.
  • aslinda dusununce onceki yaklasimimin degistigi fikir. cunku onlar olmazsa kim diyecek televizyonlarda ruj orucu bozar mi, zekati kime verelim, ve bilumum farkli soruya cevap? bizim gibi koyun topluma cok lazimdir, cunku bir kutsal kitabi okumayi birakin kendimize gore yorumlayamayan topluma lazimdir bu tur kurumlar.
  • dinini ogrenmek isteyen halka ayip olur suphesiz misal (bkz: feminizm ahlaksizliktir) (ehe)
  • saltanatın önemli koruyucularından hilafeti dahi lağvetmeyip ilga eden ve bu kurum ve makamın manevi sahipliğini meclisine veren bir devlette hiç olmayacak şeydir. neden? çünkü bir angolo atasözü der ki: kontrolsüz güç güç değildir
  • aslından kontrolcü bir zihniyetin, kontrolü elden bırakmasını neticelendirecek bir girişim. laikliğin daha bi gerçekçi yaşandığı batıda devlet din üzerinde etkin olmayıp dini faaliyetleri klise ve klise vakıflarına bırakmıştır. burda diyanetin lağvedilmesi dini irade ve otoritenin cemaatlere bırakılmasını gerektirir ki, mevcut yapıya baktığımızda nelerle sonuçlanacağını tahmin etmek hiç zor değildir.

yoksa diyanet lağvedildikten sonra din de mi lağvedilecek?
    (bkz: aman allahım)
  • tam laik olabilmemiz icin gereken bir olay.
    derken aklima gene nasrettin hoca dustu, hani essegini acliga alistirmak istemis. tam ona verdigi saman copunu bir'e indiginde essegi olmus.
    tam da ne guzel laik olacaktik...