şükela:  tümü | bugün
 • bu kurumun 2014 yılı bütçesi 5.442.784.190 tl. benim dinle fazla bir ilişkim yok, cami kullanmıyorum, vaaz dinlemiyorum, imam nikahı vs. olayım da yok, mevlüt filan da okutmuyorum.

  peki bu kurumun bana faydası ne, sıfır. türkiye nüfusunun 75 milyon olduğundan baz alırsak;

  5.442.784.190 tl / 75 milyon kişi = 72,57 tl

  bütçesini benim ödediğim vergilerden alıyorsa ve de ben kuruma ait tesisleri ( cami, kuran kursu vb.) kullanmıyor ve imam, müezzin gibi çalışanlarıyla da hiç muhatap olmuyorsam benim payımın geri ödenmesi gerekiyor.

  bunun için nereye başvurmak gerekiyor?
 • ben muslumanim ve bu talebi yerinde buluyorum. elektrigi kullanan, gazi yakan oduyorsa diyaneti de diyanetten yararlananlar finanse etsin.
 • eğer devlet bu talebi kabul ederse yani ateistlere 72 tl vereceğini açıklarsa türkiye'de ateist sayısında patlama olur. 72 tl için millet zina yaparken alkol alıp bir yandan allaha şirk koşar.

  çünkü dini imanı para bu milletin.
 • (bkz: erdal bakkal)
 • her ne kadar motivasyonunu anlasam da yanlis bir cikistir. diyanet isleri baskanliginin kapatilmasini savunmakla su soylenilen arasinda daglar kadar fark var cunku.

  sayet diyanet kaldirilmaz da sadece soylendigi gibi "arkadas ben hizmetinizi kullanmiyorum, parami geri alabilir miyim" hakki dogarsa mesela sigorta sistemimize ne olur hic dusundunuz mu acaba? "ben zenginim, sosyal devlete nicin para veriyorum"a varmaz mi bunun ucu? hatta bilerek provoke edici bir ornek uydurayim, kurtler "ben niye turklerin anadilde egitimine para veriyorum" diyemez mi o zaman?

  bizim devlete, bize hizmet etsin diye verdigimiz verginin ve ayricaligin, hizmet olarak karsiligini beklememiz normal. diyanet gibi bir seye hep beraber para odememiz de anormal, o da tamam. ama devlet neticede beraber yasadigimiz insanlarla bir al gulum ver gulum de icermiyorsa mesruiyeti sifir olan bir sey degil mi? argumanimiz "ben bu hizmetleri kullanmiyorum" degil, "bu hizmetleri saglamak devletin gorevi olmamalidir" olmak durumunda. yoksa devletin "ben" olmayan herkese harcadigi paradaki payimi geri isteyebilmem gerekir. yani devleti yok etmek gerekir. o kadar da kotu bir fikir degil aslinda ama kasit bu degil herhalde.
 • hepsi bir yana trt izlemeden trt'ye ödediğimiz binlerce lira ne olacak dedirten istek
 • fikir olarak sanki devlet içinde yaşayan her vatandaş hizmet aldığı herşey için vergi ödüyormuşçasına birsürü saçmalığı barındırması bir yana, o zaman bu talebi yerine getiren kişinin tez vakitte bir vasiyetname oluşturup, öldükten sonra hiçbir şekilde yıkanmak, kefenlenmek, gömülmek istemediğini de belirtmesi gerekiyor.yani öldüğü yerde bıraksınlar çürüsün gitsin..

  öncelikle kendisi gömülmemeyi, sonrasında ailesi, geride kalanları bunu kabul eder mi bir düşünmek lazım.

  en nihayetinde 72 lira için bu rezillik çekilir mi lan?
 • haram yiyenleri gormezden gelenlerin damladigi baslik.

  belli bir grubun dini harcamalarini, diger insanlara yukleyemezsin, 2014 yilinda demikrasisi gelismis ulkelerde bu boyle isliyor desen de, anlamaz

  imamlar haram yiyor, diyanet haram yiyor. devlet olma bilincini kendi sunni kulturunun beslenmesine bagliyor zati muhteremler.

  ne desen bos. zehir zikkim olsun desen de anlamaz. kapasite bu kadar.
 • dogru ama eksik istek. cunku toplam butce 75 milyona bolunmus, ki toplam vergi veren insan sayisina bolunmeliydi. yani nerdeyse 200 lira falan ediyor olmasi lazim (gotumden salladigim vergisini veren insan sayisina gore).

  simdi "oyleyse zenginler de sosyal devlete para vermesin", "hastaneye para oduyorum ama saglikliyim ben de isterim parami" gibi argumanlar sakat. cunku sosyal devletin sartlarindan biri degil "din egitimi". dinden kasit da sunni musluman. oyle genel dini-sosyal falan bir yani yok. daha da basit anlatmak icin:

  hasta ve fakir insan doktora gidip, ilaclarini alamazsa olur. bu sosyal bir ihtiyactir, kapitalizmin besigi amerika bile bunu nihayet kabul etti, obamacare (universal healthcare) ile, artik herkesin saglik sigortasi var, iyi kotu. bunun bedelini saglikli olsun olmasin butun bireyler birlikte odemeli, dunyanin her yerinde oduyor da. dinsiz insan din egitimini alamazsa olmez. hatta daha saglikli, daha mutlu oldugu bile iddia edilebilir, ozellikle de bu din islamsa. demek ki sosyal bir durum yok ortada. ben sen benim onaylamadigim bir dinin egitimini vereceksin diye niye yilda 200 lira veriyorum yahu? gecerli bir mantigi var mi bu isin?

  baska gerekcelerle kurulmus olabilir tabi ki diyanet. ama simdi tamamen islevsiz. butcesinin giderek azaltilip bitirilmesi gerekiyorken, super bir hizla butcesi artiriliyor. bunu da "dindar ve kindar nesil yetistirecegim!!" diyen; ulkeyi suriye, irak, misir gibi ortadogu ulkesine cevirmeye and icmis diktatorun niyetlerinde aramak gerek.
 • herkes isinin olmadigi alanlardan parasini geri isterse devletin kasasinda 1 kurus kalmaz. diyanet ve resmi imamlar olmasa da cami olur imam olur ama sagda solda kafa kesen tiplere rastlarsiniz.