şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu kurumun 2014 yılı bütçesi 5.442.784.190 tl. benim dinle fazla bir ilişkim yok, cami kullanmıyorum, vaaz dinlemiyorum, imam nikahı vs. olayım da yok, mevlüt filan da okutmuyorum.

  peki bu kurumun bana faydası ne, sıfır. türkiye nüfusunun 75 milyon olduğundan baz alırsak;

  5.442.784.190 tl / 75 milyon kişi = 72,57 tl

  bütçesini benim ödediğim vergilerden alıyorsa ve de ben kuruma ait tesisleri ( cami, kuran kursu vb.) kullanmıyor ve imam, müezzin gibi çalışanlarıyla da hiç muhatap olmuyorsam benim payımın geri ödenmesi gerekiyor.

  bunun için nereye başvurmak gerekiyor?
 • ben muslumanim ve bu talebi yerinde buluyorum. elektrigi kullanan, gazi yakan oduyorsa diyaneti de diyanetten yararlananlar finanse etsin.
 • eğer devlet bu talebi kabul ederse yani ateistlere 72 tl vereceğini açıklarsa türkiye'de ateist sayısında patlama olur. 72 tl için millet zina yaparken alkol alıp bir yandan allaha şirk koşar.

  çünkü dini imanı para bu milletin.
 • (bkz: erdal bakkal)
 • her ne kadar motivasyonunu anlasam da yanlis bir cikistir. diyanet isleri baskanliginin kapatilmasini savunmakla su soylenilen arasinda daglar kadar fark var cunku.

  sayet diyanet kaldirilmaz da sadece soylendigi gibi "arkadas ben hizmetinizi kullanmiyorum, parami geri alabilir miyim" hakki dogarsa mesela sigorta sistemimize ne olur hic dusundunuz mu acaba? "ben zenginim, sosyal devlete nicin para veriyorum"a varmaz mi bunun ucu? hatta bilerek provoke edici bir ornek uydurayim, kurtler "ben niye turklerin anadilde egitimine para veriyorum" diyemez mi o zaman?

  bizim devlete, bize hizmet etsin diye verdigimiz verginin ve ayricaligin, hizmet olarak karsiligini beklememiz normal. diyanet gibi bir seye hep beraber para odememiz de anormal, o da tamam. ama devlet neticede beraber yasadigimiz insanlarla bir al gulum ver gulum de icermiyorsa mesruiyeti sifir olan bir sey degil mi? argumanimiz "ben bu hizmetleri kullanmiyorum" degil, "bu hizmetleri saglamak devletin gorevi olmamalidir" olmak durumunda. yoksa devletin "ben" olmayan herkese harcadigi paradaki payimi geri isteyebilmem gerekir. yani devleti yok etmek gerekir. o kadar da kotu bir fikir degil aslinda ama kasit bu degil herhalde.
 • hepsi bir yana trt izlemeden trt'ye ödediğimiz binlerce lira ne olacak dedirten istek
 • fikir olarak sanki devlet içinde yaşayan her vatandaş hizmet aldığı herşey için vergi ödüyormuşçasına birsürü saçmalığı barındırması bir yana, o zaman bu talebi yerine getiren kişinin tez vakitte bir vasiyetname oluşturup, öldükten sonra hiçbir şekilde yıkanmak, kefenlenmek, gömülmek istemediğini de belirtmesi gerekiyor.yani öldüğü yerde bıraksınlar çürüsün gitsin..

  öncelikle kendisi gömülmemeyi, sonrasında ailesi, geride kalanları bunu kabul eder mi bir düşünmek lazım.

  en nihayetinde 72 lira için bu rezillik çekilir mi lan?
 • marmaray ve bogazicini kullanmayan izmirli kullanılarak bertaraf edilmeye çalışılan haklı istek.

  işte bu zihniyet, evrim teorisini de adnan hoca kullanarak yalanlamaya çalışır.

  marmaray ve bogazici köprüsü bedava mı la? vergiyle mi işliyor onlar yoksa parasını mı veriyoruz ?

  diyanetin işleri de paralı olsun, vergisi alınmasın. camiye giriş parayla, mevlut parayla, vaaza kalmak parayla. kullanıyorsan, faydalanıyorsan parasını ver. faydalanmıyorsan verme. bu kadar basit bu.

  ama cumadan cumaya kullanılan verimsiz yapılar, hayal aleminden bahseden imamlar oldu mu iş, herkes para verecek.

  zeus aşkına - bugün hırsızlık yapmamak için cuma vaazına ihtiyacı olan var mı ?
  çalmayacak olan zaten imama kalmadan çalmıyor,
  çalacak olanların da ne imamları ne polisleri siklemediğini görüyoruz hep birlikte.

  gerçek laiklik bu şekilde olur. cemaatler camilerinin imamlarının masrafını üstlenirler. amerika gibi sonra mega cami mi yaparsınız, kitaplar cıkarır tv kanalları mı radyo kanalları mı kurarsınız size kalmış, hiiiç umrumda olmaz. parayı veren düdüğü çalar.
 • haram yiyenleri gormezden gelenlerin damladigi baslik.

  belli bir grubun dini harcamalarini, diger insanlara yukleyemezsin, 2014 yilinda demikrasisi gelismis ulkelerde bu boyle isliyor desen de, anlamaz

  imamlar haram yiyor, diyanet haram yiyor. devlet olma bilincini kendi sunni kulturunun beslenmesine bagliyor zati muhteremler.

  ne desen bos. zehir zikkim olsun desen de anlamaz. kapasite bu kadar.