şükela:  tümü | bugün
 • kesinlikle yapılması gereken eylem. ancak kapatılmak burada yanlış anlaşılmamalı. özelleştirilsin. hem devlet gelir elde etmiş olur. hemde isteyen istediği inancı ibadet etmiş olur. bunun illa devlet garantisi altında olası gerekmez.
 • olurda gerçekleşirse; "tekrar açacağım" diye vaadeden ilk siyasi parti lideri %47 oyla seçimlerin amına koyar.
 • dalga geçmek yerine üstünde durulması gereken bir kampanyadir.
 • diyanetin kapatılması yetmez.

  cemaatler tasfiye edilmeli, tarikatlar dağıtılmalı.

  dini ekonomik ve siyasi çıkara hizmet ettiren her özne cezalandırılmalı.

  ama öncelikle laiklik militanı olunmalı.

  "işte tam da bu nedenle…

  hiç sakınmadan çekinmeden, ağzımızda eveleyip gevelemeden, açık yüreklilikle ve netlikle ve de son derece yüksek bir sesle “laiklik” savunusu yapmak zorundayız.

  sola, sosyalistlere, aydınlanmacılara, ilericilere düşen görev budur. bu hem siyasal bir görev, hem insani ve vicdani bir ödevdir.

  zorbalıkla, despotlukla, sömürüyle mücadele etmenin olmazsa olmaz koşuludur laiklik mücadelesi. laikliği içselleştirememiş bünye, zorbalıkla da mücadele edemez, sömürüyle de… olsa olsa hdp’li altan tan’ın yaptığı gibi “charlie hebdo'nun kapağının basın ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğini” söyler ve gericilerin safındaki yerini sağlamlaştırır! altan tan’ın safındakilerin ne yapacağını ise biz bilemeyiz!

  bizim bildiğimiz bellidir: aydınlanma ve laiklik, yaşamsal bir ihtiyaçtır. kim ki laikliği savunanlara, laiklik duyarlılığı taşıyanlara "laikçi" diyor ve bu sözcüğü aşağılamak için kullanıyorsa, o en büyük yobaz, bağnaz ve gericidir!

  bize düşen, bu mücadelenin sınıfsal mücadeleden ayrılamayacağı bilinciyle laiklik mücadelesi vermektir. laikliğin, insan aklını ve yaratıcılığını her türlü vesayetten kurtarma hamlesi olduğunu bilerek. laikliğin, insan aklının ve yaratıcılığının yegâne güvencesi olduğunu görerek."

  http://haber.sol.org.tr/…inin-militani-olmak-105327
 • yüzde ellinin evet diğer elliliğin hayır demesiyle kapanmayacak olandır
 • "beterin beteri var" atasözünü akıllara getirmesi gereken kampanya.
  diyanet kapatıldıktan sonra millet, adnan oktar, fetullah gülen, cübbeli ahmet vb. gibi isimlerden fetva istemeye başlayacak. her birinden farklı bir fetva çıkacak ve bu kezde birbirimizi s.kmeye başlayacağız.
  yani hiç değilse diyanet kafayı yediğinde tepki gösterebiliyoruz, yaptığı sapkınca fetvaları geri almasını sağlayabiliyoruz. ama öbür türlü bunun imkanı yok. zaten paramparça olduk. hani hep "dış güçler mezhep savaşı çıkartmak istiyor ama başarılı olamıyor" diyorduk ya işte diyanet kapatıldıktan sonra hiç bir dış mihraka gerek kalmadan o savaşı biz kendi kendimize çıkartırız.

  edit: bir ekleme yapmak istiyorum. son3-4 yıldır "kimse halifelik ilan edemez çünkü hilafet bizim topraklarımızda kaldı" sözleri yankılanıyor. özellikle bir kaç tv programında denk geldim bu tarz konuşmalara. hatta bir ilahiyat prof.u "hilefet bizde kaldı neden bu gücü kullanmıyoruz, diyanet kapatılsın, ayrı bir müessese olarak halifelik mekanizması işlesin, çağ atlarız " filan demişti. yani ekmeklerine yağ sürmeyelim lütfen.
 • diyanet, yaptığı son açıklama ile daha önceki bütün açıklamalarını geçersiz kılacak nitelikte bir işe imza atmıştır. (bence)

  islamiyette ilk kuraldır, hiçbir şey kuran'ın üzerine çıkamaz. ne hadis, ne hoca, ne bir insanın fikri, ne başka bir şey. kuran'ı geçersiz kılabilecek her hangi bir şey yoktur. peygamber sözleri bile bunu değiştirmez. ikisi arasında kaldığı zaman bir müslüman olarak kuran'ı seçmek zorundasın. bu insiyatifine bağlı değildir.

  yorum farklarının bile sınırları vardır. bütün mezhepler kuran'da bir olmak zorundadır.

  kuran'da der ki;
  "size şunları nikahlamak haram kılındı: anneleriniz, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek ve kız kardeşlerinizin kızları, sizi emziren süt anneleriniz, süt kızkardeşleriniz ve karılarınızın anneleri, ve kendileri ile zifafa girdiğiniz kadınlarınızdan olan ve evlerinizde bulunan üvey kızlarınız. eğer üvey kızlarınızın anneleri ile zifafa girmemişseniz onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur. sulbünüzden gelen (öz) oğullarınızın hanımları ile evlenmeniz ve iki kız kardeşi birlikte nikahlamanız da haramdır. ancak cahiliyyet devrinde geçen geçmiştir. şüphesiz ki allah gafur (çok bağışlayıcı) ve çok merhamet edicidir. (nisa/23)"

  bu ayette apaçık kendi öz kızınla böyle bir şey düşünemeyeceğin belirtilmiş. sen kuran'ın aksi bir açıklama yapmaya kalkıyorsan sapkın yola gitmişsin demektir.

  kuran'a ters düşebilen bir din kurumu olamaz. bunu savunan müslüman da kendi aklından şüphe etmelidir. sen allah'ın dediklerini bırakıp nasıl diyanet'in açıklamalarını savunabilirsin? müslüman olarak dinimize böyle çamur atılmasını engellememiz gerekirdi halbusi ama biz maşallah en çok çamur atanları savunur olduk.

  her neyse. bu yüzden bundan sonraki bütün diyanet fetvalarını yok sayınız. gündemi meşgul etmesine izin vermeyiniz. bizim kafamızı böyle boş işlerle işgal etmesine engel olunuz. açıp iki satır kuran okumak zor değil.

  millet de içindeki sapkınlığa destek arıyor. diyanet de sağolsun çok güzel destek oluyor. iğrençsiniz.
 • insanların anlamadığı şu: ne devlet ne de insanlar laik olmak zorunda değildir. diyanet kapatılmalıdır evet ancak bunun nedeni laik olmak değildir. tekke ve zaviyeler de açılmalı, insanların neye ve nasıl inandıkları sorgulanmadan inanç hürriyeti verilmelidir.

  misal bir kadın bir şeyhin onu sikerek dertlerinden kurtulacağına inanmışsa bırakın şeyh onu siksin, bunda bir sorun yok.

  buradaki kıstas devletin belli mezhep ve dinlerin güdümünde olup diğer din ve mezhepleri yok saymasıdır. bunu yapmazsa sorun da kalmaz. bir tarikatın destekçisi mi var, bırak takılsınlar. ama devlet olarak alevi köyüne cami yapıp imam atama amk. o imama da yazık okey oynayarak emekli oluyor çünkü kimse namaz kılmıyor.

  bırak kim neye inanıyorsa onu yaşasın. terörizme kaymadıkça hiç bir inançtan zarar gelmez.
 • kapatılsın, da nasıl olacak? hadi kapattık diyelim, bunlar da sith gibi her yerden ürüyorken napacağız?
 • laisizm ve sekülerizm yanlılarınca desteklenen talep. oysa bana kalırsa diyanet türkiye'de laisizmin teminatı, rafine islamın menbaıdır.

  ben oldum olası diyanetin kıymetinin kaybedildiği vakit anlaşılacağını savunuyorum.

  diyanetin parti devlet emeline hizmet ettiğine, iktidar borazanı olduğuna, kürsülerden politika yaptığına sonuna dek katılıyor olmakla beraber, ortadan kaldırılmasının türkiye için bir felaket olacağını düşünüyorum.