şükela:  tümü | bugün
 • olması gereken uygulamadır. kimlikteki din ibaresini kaldırmayalım, kimliğinde islam yazanlar sadece diyanet'e gidecek vergiye tabii tutulsunlar. bakalım ülkenin yüzde kaçı müslümanmış. gerçekçi bir sayıya ulaşalım(!)
 • teoride: ulke laik, dini yok. diyanetin gorevi inanc ile ilgili konulari duzenlemek. diger dinler de inancla ilgili. ınancin olmamasi da.

  bazi avrupa ulkelerinde vergi muafiyeti var: ornegin danimarka. danimarka'nin yasal olarak bir dine baglantisi var (laik bir ulke kabul edilmiyor danimarka). o yuzden muaf tutuluyorsunuz. verginin adi diyanet vergisi degil, kilise vergisi olarak geciyor.

  benim gorusum: herhangi bir dine mensup olmamak vergi avantaji saglamamali. herkes toplumun bir parcasi ve icinde bulundugun toplumun dinsel acidan saglikli kalmasi icin diyanet ve dolayisiyla vergi sart. (pratikte yapilanlar sistemin degil, insanlarin sorunu (!))

  benzer bir ornek vermek gerekirse, bu muafiyetin olmasi, cocuk sahibi olamayacak insanlarin da okul sistemine vergi vermeme ozgurlugune sahip olmasini mesru hale getirir. ancak toplumun egitimli kalmasi herkesin refahini dogrudan etkiliyor
 • şimdi bizim çok dinci hökümetimiz çıksın şöyle bir uygulama yapsın.

  - “bugüne kadar, diyanet işleri başkanlığı için kesilen bütün vergileri dinsizlere iade ediyoruz. onların, bu kurumun harcamalarından bir çıkarı yok. başvuru yapanlara, diyanet işleri başkanlığı için harcanmış 50 milyar tl’yi dağıtacağız.”

  dese. normal şartlarda 2.500.000 civarı (%3 ateist olarak kabul ettik) türkiye dinsizi başvurması gerekir. bu da kişi başı 20.000 tl yapar. bu rakamı duyan çok dindar halkımız ne yapar sizce?

  olacak olanı söyleyeyim. %99’u müslüman olduğu iddia edilen ülkede % 50 ateist çıkar.

  not: rakamlar tamamen semboliktir.