şükela:  tümü | bugün
  • eski sevgilime virüslü mail gönderdim, günah mıdır?
  • (bkz: alo fetva hattı)

(bkz: çok ciddiyim)

aramışımdır..
    (bkz: kendimden biliyorum)
  • - tavuklarınız saglıklı mı?
    diyanet: paranoya oldun sen iyice...
  • şöyle bir soru sorulmak istenebilir.
    (bkz: reenkarnasyon var mı)
    samimiyetle biri çıkıp cevap verirse de alnından öperim inananı
  • "yıllık 3 milyar dolarlık bütçeyle neler yapıyorsunuz" sorusu aklıma gelenlerden sadece birisi olan sorular.
  • diyanet'in en son babanın öz kızına şehvet duyması rezaletinden sonra soru sorma servisi kapandı. kapanmadan önce benim de soru sormuşluğum vardı.

kaç yıl oldu hatırlamıyorum ama oldu epey.

galiba o sıralar kuran mealini okumaya çalışıyordum. kafama takılan sorular da şunlar olmuştu.

güleceğim geliyor, aklıma geldikçe ama buna takılmışım o dönem.

1.

hz. yakup, oğlu hz.yusuf'u diğer çocuklarından daha çok severek aslında ayıp etmiş olmuyor mu? yani hz.yusuf'un kardeşleri, onu kıskanmakta çok da haksız sayılmazlar diye düşünüyorum.

buna; anne babalar bütün çocuklarını eşit sever, ayrım yapmazlar, hz. yakup da yapmamıştır, gibi yuvarlak bir cevap vermişlerdi.

ben hâlâ hz.yakup'un da şapkasını önüne koyup düşünmesi gerektiği kanaatindeyim. bariz şekilde bir evladını, diğerlerine karşı kayırıyor. diğer çocukların kıskançlık göstermesi çok doğal. ha tabi gitsinler kuyuya atsınlar demiyorum, ama yakup'un da olanlarda biraz kabahati var şimdi.

2.

hz. züleyha evli bir kadın olarak hz. yusuf'a aşık oluyor. evli bir kadın olmasına rağmen kuran'da hz. züleyha'nın bu yaptığına dair hiçbir ayıplama, kınama yer almıyor. tuhaf değil mi?

buna ne cevap verdiklerini hatırlamıyorum.

bana ilginç gelmişti bu kısım. kuran'ın hz.züleyha'yı ayıplamaması çok güzel. ama tuhaf. çünkü normalde, benzer bir durumun bugün yaşanması halinde o kadın toplumda kınanır. gel gelelim kuran olumsuz bir şey söylemiyor onun hakkında.

*

hz. yusuf, macerası bol bir peygamber. bir de günümüze uyarlanması çok mümkün bir hikayesi var. o yüzden herhalde takılmışım o kadar.
  • kafirin katli vacip midir?
  • hiçbir sınava girmeden torpille devlet memuru olan kişinin aldığı maaş helal midir? bu haksızlığa vesile olanların islamdaki yeri nedir? bu çok önemli konu cuma hutbelerinde neden hiç anlatılmaz?