şükela:  tümü | bugün
  • az biraz tarih bilgisi olan herkesin beynine doğacak düşünce. diyaneti kim açtı, atatürk. e, o zaman onun kurduğu bir kuruma karşı çıkmak neyin göstergesi?
  • zaten bu laikçiler atatürk'ü anlasalar böyle gerikafalı olmazlardı.
  • sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin
    imza: mustafa kemal atatürk

zamanında açılması gerektiği için açılmış, şimdi de kapanması gerekiyor birisi kapatsın.
    atatürk açmış diye bağrımıza basmamız mı gerekiyor?

atatürk'ün kurduğu diyanetten önce halk gidip de çarşıdan türkçe yazılmış okuyup anlayabileceği bir kuran bulmaktan acizdi. köyündeki bir vatandaş arapça fanfinfon bir şeyler gevelediğinde o kişi ne derse ona inanmak zorundaydı. ama diyanet sayesinde insanlar aldı eline kuranı ne diyormuş okudu öğrendi. (öğrenen öğrendi, öğrenmeyen fanfinfoncu hocalara inanmaya devam etti)

sonra gel zaman git zaman bu arapça fanfinfoncu tayfa diyaneti ele geçirdi, halkı bilinçlendirmek için kurulan kurum halkı uyutmak için uğraşır oldu. yani amacından saptı ve bir gereği kalmadı. gereği kalmaması bir yana devletin ve milletin sırtında devasa bir yüke dönüştü. atatürk mü gidin diyanete milyarları gömün dedi?

hem bir de şu var, sizin allahınız dinden para kazananlara uymayın diyor. siz önce allahınızın sözünü dinleyin ondan sonra başkalarına akıl verin.
  • ben hem atatürkçüyüm hemde diyanet karşıtıyım, neden olmasın?
    sizin gibiler demiyor mu "atatürk eleştirilemez değildir" diye. ben şu şekilde eleştiriyorum, malesefki atatürk dünyanın en ileri görüşlü insanları arasında olmasına rağmen diyanet gibi bir kurumun adaletsiz ,araştırmacı ve kendini yenilemekten uzak sadece belli zümreye ait bir kurum olacağını kestirememiştir.yine malesef kendisi bu kurumu kurarken insanlara anlayamadıkları islam dini ile ilgili kendi dilinde açıklamalar yapmasını,islam dini vasıtasıyla bilgisi olamayan vatandaşların kandırılmamasını,sömürülmemesini,fetvaları kendi kültürümüze,toplum yapımıza,demokratik ve laik türkiye cumhuriyetine yakışır şekilde düzenleleyebilmesini hayal etmiş ve başaramamıştır.bunuda başaramayı vermiş olsun,binlerce başarısı yanında pek bir anlam ifade edememektedir,asıl başarısızlık onun düşüncesine uygun bir diyanet işleri oluşturamamş bir toplum olarak bizimdir.

asıl sorgulamanız gereken başka şeyler yok mu?

(bkz: kul hakki) diye birşey var değil mi islamda, peki diyanet işleri hangi parayla her yıl sadece islam ve islami toplumu ilgilendiren işlerlere uğraşıyor, tabiki bu ülkede yaşayan çok fazla müslüman olmayan hatta hiçbir dine inanmayan insanların parasıyla. bu kişilerin büyük çoğunluğunun diyanet işleri üzerindeki haklarını helal etmediklerini çok iyi biliyorum,olmasa kimse olmasa bile ben helal etmiyorum.böylece otomatik olarak kul hakkı yenmiş olmuyor mu?sizce diyanet işlerinin türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının parasıyla değilde sadece müslüman olanların parasıyla fonlanması gerekmez mi?

yada bir diğeri

--- spoiler ---

sağlık bakanlığının iki katından fazla bütçeye sahip olan bir kurum… devlet bu kuruma 5,7 milyar tl bütçe ayırmış. 120 bin personeli var. bu kadar büyük bütçeye ve personel kadrosu olan bir kurumdan mantıken çok büyük hizmetler beklersiniz değil mi? peki diyanet işleri ne iş yapıyor? hiçbir şey..
    --- spoiler ---

diğeri

bir müslüman olarak diyanet işlerinden almış olduğun en büyük feyz, aydınlanma yaratan ,hayatını değiştiren bilgi nedir? bu kadar büyük paralarla fonlanan bir kurumun insanların hayatın büyük etkiler yaratması gerekmez mi?

başka

diyanet işleri cemaatler hakkında hiç yorum yapmamakta, onların oluşturmuş oldukları islam dini dışındaki ibadet şekillerine ses çıkartmamakta,toplumu cemaatlerin elinde oyuncak olmasını izlemektedir,bunun en güzel örneğini 15 temmuzda gördük.bu konuda yorum yapmaması farklı cemaatlerden korkmasından yada beslenmesinden midir?

bunlar gibi yüzlerce soru üretebilirim. diyanet işleri artık özelleşmeli,islam inancına inanan insanlar tarafından fonlanmalı,islam dinini inananlarına en doğru ve direk şekilde anlatmalı ve inananlarınn bir aracı olmadan inançlarını yerine getirmesini sağlamalıdır.
  • diyaneti istiyorum. ama devletin kanatları altında değil, milletin desteğiyle fonlanmasını istiyorum. birilerinin arpalığı olmaktan çıkmış bir diyanet istiyorum.
  • dil ve tarih kurumlarının içine edilmesine, adeta silinip gitmesine sessiz kalan, az değil bayağı bir tarih özürlü yazar hezeyanı.