şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yillik 7.7 milyar ayrilan diyanet islerinin ilk 6 ayda butcenin 4 milyarlik kismini yiyip bitirmesi akabinde ek butce istemesi durumu

  alkol, kumar, kadin yok.. sormazlar mi bu parayi nereye harciyorsunuz diye? sormuyorlar demek ki.
 • kadını para harcanan bir meta olarak, alkol ve kumarın yanına iliştiren zihniyetten mide bulantısı geldi artık. bu ülkenin büyük bir kısmı bu zihniyette biliyorum ama bu, canımın sıkılmasını engellemiyor. diyanetin nerelere ne harcadığını araştırıp burada tartışacağınıza içinizdekini kusuyorsunuz.

  tanım: eğer bir hadsizlik ya da yolsuzluk nedeni ile olmuşsa araştırılması gereken durumdur.
 • öğretmenleri sözleşmeli yapmaya, okulları özelleştirmeye çalışacaklarına diyanet'e ayar geçseler ülke sırf bu kalemden derin nefes alır.

  ne üretim var, ne eğitim var, ne bilim var ne modernlik var ama devletin kanını emmekte birinci sırada geliyor maşallah.
 • diyanete dünyanın bütçesini ayırıyoruz,
  yüzbinlerce imama maaş ödüyoruz,
  binlerce şıh, şeyh falan besliyoruz,
  ne halta yarıyor bunlar?
  dua ederek doları falan düşüremiyorlar mı?
 • devlet kurumunun dört milyar lirayı altı aylık zaman diliminde harcamasının haberleştirilmesidir.
  aylık harcama; 4.000.000.000 / 6 = 666.666.666, 67 (altı yüz altmış altı milyon altı yüz altmış altı bin altı yüz altmış altı lira altmış yedi kuruş)
  bu miktarın % 95' i personel maaşı.
  % 5'i ise diğer giderler imiş.
  1 aylık diğer giderler: 666.666.666, 67 * 0,05 = 33.333.333, 33 (otuz üç milyon üç yüz otuz üç bin üç yüz otuz üç lira otuz üç kuruş)

  diyeceklerim bu kadardır.

  edit: sayıların okunuşları eklendi.
 • (bkz: insan gerçekten hayret ediyor)
  ne yapıyor bunlar cennetten sürekli arsa mı kapatıyorlar da bunca parayı harcıyorlar. alt tarafı camilerde namaz kıldırılıyor, cami masrafları zaten her cuma toplanan paralardan çıkıyordur eee?
  şu dini inançlar ortadan kalksa epey bir kişinin maması kesilecek o kesin.
 • soyut bir kuruma tamamiyle inanç alt yapılı bir olguya bu kadar harcamam yapmak yeryüzünde görebileceğiniz en saçma durumdur... sanayiye, eğitime, sağlığa veya bilime yatırım yapsanız dersiniz ki... şu kadar zaman sonra karşılığını alacağım...eğitime yatırsan 15 sene sonra karşılığını alırısın... sanayi de böyle bilim de böyle tarım da böyle amma...gelelim diyanete...

  soru 1-) diyanet ne için var?

  insanların inançları doğrultusunda, içsel dünyalarına ait yorumlar yapmak yol göstermek ve bunu yapacak iş gücüne eğitim vermek vs.

  soru 2-) peki bunu yaparken hangi materyalleri kullanıyor?

  1500 yıl öncesine dayalı kutsal kitap.

  daha da soru gelir ama bu iki bile yeter bence... kullandığın ekstra bir kaynak yok... aynı kitabı okuyup insanlara doğruyu gösterdiğini iddia ediyorsun... bu doğrultuda buna göre sen yetiştireceğin insana bu kitabı anlatıyorsun.. bir malzeme ile işini görebiliyorsun fakat... ülkede en çok bütçeyi sen alıyorsun neden???

  çünkü biz gerizekalıyız... bu kadar basit... neyse uzun uzadıya yazmaya da gerek yok...din konusu her zaman hassas bir konu olup, karşı tarafa asla kendi fikrini anlatamayacağın bir olgudur... bu bütçeler daha çok ayrılır ve daha çok kişi gelir gider yer içer...
 • sürekli monk basarsan altın azalır normaldir.