şükela:  tümü | bugün
  • yeni bir açıklama ile "rıza alınmadan evliliğe karşıyız" gibi laubali, saçma sapan bir ifade ile inadı sürdürme durumudur.

9 yaşındaki çocuğun rızası (o yaşta neyin rızası ) olması durumunda evlendirilebileceği konunda aksi bir ifade içermemekte.

bitcoin için bile caiz değil diye olur olmaz fetva veren kurum, açıkça suç teşkil eden bu durumda 9 yaşındaki çocukların evliliği için ne haram ne mekruh ne caiz değildir ifadelerinin hiçbirini kullanmayıp "rızası yoksa evlenemez" gibi saçma sapan, korkunç bir açıklama ile inadını sürdürmekte.

edit: 9 yaşındaki çocuklara göz dikenler ortalığı bulandırmak için link istemiş
    link : https://www.ntv.com.tr/…besi,rqi01uy9deyo7mohqxr-kq
  • halbuki deseler ki ; çağımızın ve içinde bulunduğumuz şartlar gereği, aile ve bireyin rızası alınmadan, devletin hükmettiği en erken evlenme yaşı öncesi evlilikler sağlıklı olmadığı kadar dinen de uygun değildir. bilhassa genç yaşta insanların aile baskısı ile kendilerinden yaşça çok büyük insanlar ile evlendirilmeleri haramdır, günahtır. ilk öğretmenimiz olan annelerimizin hem kültürel hem de fiziksel eğitimlerini en az düzeyde alabildikleri yaş 18'dir. müslümanlar olarak bu konuya dikkat etmeliyiz.

vallahi gider, randevu alır, şahsen o fetvayı veren ve verdiren diyanet işleri başkanını tebrik ederim.

edito: (bkz: #73293500) arkadaş güzelce bunun dinin gereği olduğunu, 1400 yıldır böyle uygulandığını belirtmiş; dinimiz kolaylık dini diyoruz, zorlaştırmayınız, kolaylaştırınız diye hadis mevcut iken, kuran-ı kerimin hiçbir yerinde kızlar şu yaştan erkekler bu yaştan itibaren evlendirilebilir demediği halde, çağımız da kadın-erkek çalışmadan ev geçindirmenin, evlat büyütmenin zorlukları ortada iken bu işte ısrarcı olamak saçmalıktır.

bundan 60-70 yıl öncesine kadar insanlar bugün tedavisi çok basit olan hastalıklardan ölüyorlardı. bebek ve çocuk ölümleri korkunç boyutlarda idi. insanlar 50 yaşını gördüklerinde artık bir ayağı çukurdaydı. 60 yaş üstü yaşayan insan çok azdı. böyle bir ortamda insanların kızlı erkekli 12-13 yaşında evlenmesi, 8-10 çocuk yapıp bunlardan 2-3 tanesinin hayatta kalması doğaldır. doğal olmayan şey çağımızın gereklerini yerine getirmemekte ısrar edip 12-13 yaşında ki kızları 35-40 yaşındaki adamlarla evlendirmektir. bu pedofiliden başka birşey değildir. artık dinin arkasına saklanmayın ey sapıklar. hesap günü geldiğinde, kantarın topuzu aşağı indiğinde nasıl hesap vereceksiniz.
  • su basligi okudugumda bile ulkem adina ayri, insanlik adina ayri utaniyorum.

bu bademlerin hepsinin sikleri kopsun insallah. daha bir diyecegim yoktur. bu konu uzerinde konusulabilecek bir konu degildir.
  • e hocam bu konu dün ortaya atılmadı ki; bu konu hakkında yüzlerce yıllık fetvalar, içtihatlar, hadisler, sahabelerden nakledilenler var. bu adamlar kalkıp 1500 yıllık sünni islam geleneğine karşı çıkıp da "kişi 18 yaşından önce ve kendi rızası dışında evlendirilemez, haramdır, günahtır, yanlıştır, insan haklarına aykırıdır" diye bir söz söyleyemezler ki! din bu birader. adam ne yapsın?
  • ne gibi bir geri adım atması bekleniyor anlamış değilim.

"9 yaş 1500 sene önceydi, günümüzün şartlarına göre 13'e güncelledik" falan mı diyecekler.

adamlar temsil ettikleri din ne diyorsa onu aktarıyorlar.
  • hadi diyelim diyanet geri adım attı.

zihniyeti ne yapacağız?
  • sapkınlıkta ne zaman geri adım atıldı ki, en fazla dile getirilmedi veya unutuldu.
    dinimiz amin(!)
  • tamamda din öyleyse niye geri adım atsınlar ki.. din neyse odur. dogmatik tir. nasılsa, öyle kabul edersin, inanırsın. bugün böyle yarın öyle 900 yıl önce öyle bugün böyle olmaz.. sana uymuyorsa, doğrularınla vicdanınla sorgularsın ve sana doğru gelen bir inanca veya inanmayışa yönelip kurtulursun bu kadar basit..
  • allahın pislik sapıkları. terbiyesizler. böyle din adamlığı, böyle müslümanlık olmaz olsun.

sizin gibi sapıklardan bıktık artık, yok göğüs ucu tomurcuğu yok isteği olursa yok bilememne. pislik sapık ruh hastaları.
  • yaklasik 100 sene sonra ya din güncellenecek, ya da ortadan kalkacaktir bu da bunun fragmanıdır diyebilecegimiz durumdur. olmuyor kardesim, bir yere kadar zorlayacaksiniz. iddaya girmek isteyen varsa ben de geri atmam yani.