şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu aralar yılbaşı ve bitcoin açıklamalarıyla da gündeme gelen diyanet'in resmi olarak yaptığı açıklamada dile getirdiği söz. yaş kısmı ayrı, veli onayı gerekmemesi ayrı, gebe kalabilir ibaresi ayrı rahatsız ediyor.
  oysa 2009 yılında bir müftü bunu söylediğinde diyanet çocuk evliliklerini önlemek için çalıştıklarını söylemişti

  2015'te ise diyanet işleri başkanı bu duruma karşı olduklarını dile getirmişti
  o zaman bu ne perhiz ne lahana turşusu

  kaynak

  haberin tamamı şu şekilde:

  "web sitesinde, nikah tanımı yapan diyanet, bulûğ çağına girmiş olanların da dinen nikahlanabileceğini belirtti. diyanet, bulûğ yaşının alt sınırını kızlarda 9, erkeklerde 12 olarak belirtti. diyanet, kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabileceklerini bildirdi. diyanet'e göre ergenlik çağına girmiş kız çocukları nikahlanırken yanlarında velilerinin olmasının daha uygun olacağını da açıkladı ve “veli olmasa da olur” dedi.

  resmi web sitesinde nikahı tanımlayan diyanet, evliliğin kişiyi zinadan koruduğunu ve insan neslinin devamını sağladığını savundu. “kişinin gayri meşru ilişkiye girme tehlikesi bulunması halinde evlenmesi vaciptir” diyen diyanet, bulûğ tanımını yaparken çağına giren kız çocuklarının evlenebileceğini de şu tanımınla ortaya koydu:

  “nikâhın, iki şahit huzurunda tarafların irade beyanında bulunmak suretiyle akdedilmesi gerekir. buluğ çağına erişmiş kadının velisi olmaksızın kendisinin nikâhlanabilmesi mümkün olmakla birlikte, velisinin de bulunması menduptur (yapılması daha iyi olan).”

  diyanet, yine resmi web sitesinde “bulûğ” tanımlarken, kızların 9, erkeklerinse 12 yaşına basmaları halinde bulûğa erdiklerini açıkladı.

  tanım şöyle:

  “sözlükte ‘ulaşmak, yetişmek, iş gayesine varmak gibi' anlamlara gelen bulûğ, fıkıh terimi olarak, bir kimsenin çocukluk dönemini bitirip, ergenlik çağına ulaşması demektir. bulûğ çağına ulaşan kimseye bâliğ denir. ergenlik yaşı çocuğun vücut yapısına ve iklim şartlarına göre değişebilir. islâm hukukçularınca bulûğ çağının alt sınırı, erkekler için 12, kızlar için 9 yaş olarak belirlenmiştir. bu yaşa ulaştıktan sonra erkeğin ihtilam olması, baba olabilme devresine girmesi; kızın da adet görmesi, gebe kalabilme çağına ulaşması fiilî olarak bâliğ olmalarıdır. ancak erkek ve kızlar 15 yaşlarına ulaştıklarında, kendilerinde bu erginlik alametleri görülmese de bâliğ olduklarına hükmedilir. buluğ, kişinin dinen mükellef sayılıp, yetişkin insan statüsünü kazandığı dönemdir. bu çağa ulaşan ve akıllı olan kimse artık tam edâ ehliyeti kazanır. böylece, ibâdet, helal ve haram gibi dinî hükümlere muhatap; cezâî, malî ve hukukî yükümlülüklere ehil olur.”
 • şaşırtmıyor artık. sizce de öyle değil mi? diyanet her gün saçma sapan bir şeyler yumurtluyor. neden acaba?

  insanlar dinini kendine yaşasa mesela biraz. kendileri okusa oku emri ile başlayan o kitabın türkçe mealini. anlamadığı noktada sorsa diyanete. ama yok. kulaktan dolma.. sen git sakız çiğnemek orucu bozar mı falan diye sor.

  e o kadar dine bağlı insanlar konu miras bölünmeye gelince ne yapıyorlar? kadını yarım insan saymıyorlar değil mi? kadın buna izin vermez çünkü maddiyat var işin içinde.

  o zaman manevi duyguların da din altında sömürülmesine bı ses çıkarsanız? hani sözde müslümansınız ya inandığım din gerçekten buna izin veriyor mu diye bı araştırsanız?
 • diyanetin görevi ne? dini halka ulaştırmak ve soruları dine göre cevaplamak.

  e adamlar görevini yapmış. arap kültürü ve coğrafyası ile bezenmiş islam'a göre verilen fetva çok doğrudur. kızlar ve erkekler ergenliğe girdiğinde evlenebilir. bizim modern dünyada ergenlik dediğimiz şey islam'a göre yetişkinliktir. günahından sevabından sorumlu olacak kadar olgun isen evlenebilirsin de islam'a göre.
 • 9 yaşındaki kızını versin bakalım birine 10 yaşında hamile kalsın o zaman bunu söyleyenin yüzünü görmek isterdim fakat kıza yazık beddua dahi edemiyorum.
 • hutbe ve fetvalarında türkiye'de çocuklara yönelik taciz ve tecavüz olaylarını görmezden gelip, çocuk istismarında türkiye'nin dünya 3.sü olmasını duymazdan gelen diyanet**,

  babanın öz kızına şehvet duyması gibi söylemlere alkış tutan, annen de olsa diz kapağının üstü tahrik eder diye ortalıkta dolaşan zihniyet sahiplerini bu açıklaması ile sevindirmiştir.

  ayrıca bu açıklama ile diyanet nurettin yıldız'ın peşinden gittiğini göstermiştir.

  aşağıdaki unsurları tarihe bir kez daha not düşüyoruz;

  (bkz: pedofili)

  (bkz: #73015626)

  (bkz: 16 ekim 2017 mustafa hoş tweet'leri)

  (bkz: 6 yaşındaki kız çocuğu için nikah uygun değildir)

  (bkz: 3 kasım 2017 mustafa hoş tweet'lerine yayın yasağı)
 • (bkz: hıyanet işleri başkanlığı)

  9 yaşındaki bir kız çocuğuyla şartlar ne olursa olsun cinsel ilişkiye girmek tecavüzdür, sapıklıktır!

  bu açıdan sapıkça bir eğilimin belli bir kesimin oyunu garantileme adına tolere edilmesi hatta teşvik edilmesidir.

  mide bulandırıcı.
 • buluğ çağından sonra doğamız gereği çocuk sahibi olabiliriz doğru. ama buluğ çağı 9 mudur? ülkemizde kızlar 11 13 yaşları arasında regl olmaya başlıyorlar. ve bir kızın çocuk sahibi olabilmesi için de adet görmeye başlaması üzerinden en az 1 yıl geçmesi lazım diye okumuştum bir kere, yanlışsam bilen arkadaşlar düzeltsin. yani doğal döngü bile sizi 13 15 yaş civarına getiriyor. eh, anneanne ve dedelerimizden bu yaşta evlenenler çoktur.

  tabii doğal döngü dışında bir de artık psikolojik ve sosyolojik etkenler var. aynı bilim bir insanın 25 yaşına kadar hala gelişim halinde olduğunu da söylüyor. duyguların, düşüncelerin, beklentilerin 25 yaşına kadar çok da bir mana ifade etmiyor. geçmiş dönemdeki insanların "şimdiki aklım olsa bununla hayatta evlenmezdim" dediğini sıkça duymuşsunuzdur. peki bu niye oluyor?

  o zaman tekrar düşünmeliyiz, evlilik için ideal koşullar neler? çocuk yapabilme yetkinligi mi sadece? doğa bizden yalnızca çocuk sahibi olmamızı istiyor ve 13 yaşında evlenip çocuk sahibi olabilirsiniz. ama doğa sizin beklentilerinizi, isteklerinizi, mutluluğunuzu takmaz. onu siz takacaksınız. mutlu olmak istiyorsanız, düşüncelerinizi bir düzene oturtmak, kendinizi tanımak, tanımlamak sizin sorumluluğunuzda. bu da en iyi ihtimalle 23 24 yaşlarını bulacaktır.

  hayat sizin, mutluluk sizin. biraz derin düşünün. diyanet pek de derin düşünmeyerek bizi gene sasırtmamış. neyse zaten o islama göre olanı söylüyor, o da haklı. ama siz kendinizi düşünün. sokakta herkes ölü gibi geziyor. bu adamlar niye böyle diye siz kendiniz düşünün. evlilik gibi çok çok önemli bir kararı aceleye getirmeyin.

  erken evlenip çok mutlu olanlara da selam olsun.
 • diyanet dine uygun olarak cevap vermiş. kişisel görüş olduğunu düşünmüyorum. dolayısı ile hakime değil hukuka kızmak yani dine kızmak lazım. din bunu uygun görüyorsa diyanet: din böyle diyor ama olmaz deme şansı yok.
 • kabul etmek işinize gelmiyor lakin, gerçekler acıdır ve diyanet bu konuda haklıdır. bu topraklarda, uygulanan islami teamüller, pagan-yunan-bektaşi kültürü ile seyreltilmiş bir tür amorf islam.... bilginize yani..
 • artık ciddi ciddi
  "diyanet bizi trollüyo mü lan"
  diye düşünmeye başladım valla...