şükela:  tümü | bugün
 • üst edit: 1 sene önceki diyanet tvde sorulmuş ve cevaba bakın
  kaynak

  --- spoiler ---

  diyanet'in sitesinde yer alan 'toplu konut idaresi (toki) tarafından uygulanan sosyal konut projesinin dini hükmü nedir?' sorusuna din işleri yüksek kurulu şu cevabı verdi:

  "islam'da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir. iş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir.toki aracılığıyla devreye alınan son uygulama ise devletin, alt veya orta gelirli vatandaşlarına yönelik olarak ürettiği bir sosyal konut projesidir. bu projede, peşinat haricindeki tutar, kamu bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır.

  bu itibarla, devlet toki’nin bu uygulamasında başka bir yolla konut alma imkânı tanımadığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir."
  --- spoiler ---
 • açıklamanın en önemli noktası şu kısım bence;
  "bu itibarla, devlet toki’nin bu uygulamasında başka bir yolla konut alma imkânı tanımadığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir."

  yani sen faizle al senin için caiz kardeşim. çünkü devlet sana başka bir yolla konut alma imkanı tanımıyor, günahı sevabı devletin diyor.
 • dine güncelleme getiren açıklama. versiyon kaç oldu?
 • içerikle, diyanet'in açıklamasıyla çelişen başlık.
  cehalet çok kötü bir şey. kanal istanbul erkekleri hadım edecek diyerek akla hayale gelmeyecek çeşit çeşit yalan dolanla propaganda kasan hıyarların okuduğunu anlamaması da normaldir.

  edit: çok fazla cahil var lan. endişeleniyorum ülkenin yarınları için. gelen mesajlar cehaletle bile açıklanamayacak sığlıkta.
 • bu konuda çok bilgi sahibi değilim ama ifade edilmek istenen şu olabilir:
  borç verilen para belli bir müddet sonra geri alındığı için değer kaybeder. örneğin şu zamanda alınan para altın cinsinden hesaplanır, ödeme zamanı gelince o altın paraya çevrilir, borç o kadar kabul edilir.
  faize caiz diyeceklerini sanmıyorum, belki bu durumu yanlış tariflemişlerdir. aksini düşünmek istemiyorum.

  edit: sevgili ekşi sözlük yazarları sabahtan beri saat başı bu faizin tanımı zaten diye mesaj atıyorsunuz, haklı da olabilirsiniz ama en başında bu konuda çok fikrimin olmadığını söyledim. bir yerde böyle bir uygulama olduğunu okumuştum, okuduğumu yazdım.
  aşağıda başka bir arkadaş bunu ekmek ile açıklamış. ben borç verdiğim parayla bugün iki ekmek alıyorsam borcu alınca da iki ekmek almalıyım demiş, ne bir ne üç. pek güzel demiş, ben de bunu söylemek istedim.
  ilahiyatçı arkadaşlar bu konuda hz. muhammed devrinde nasıl yapıldığını bize anlatabilir.
  rica ediyorum daha da mesaj atmayın, hepinize saygım var ama hepinize cevap verecek zamanım yok, bilgim de yok. cevap vermeyince de nezaketsiz bir insanmışım gibi hissediyor, üzülüyorum.
  ayrıca diyanet de bu kadar konuşmanın üzerine neden böyle dediklerini, neye dayanarak dediklerini daha ayrıntılı açıklasın bir zahmet.
 • "ne şiş yansın ne kebap"derken mahalleyi ateşe veren açıklamadır.
 • toki açıklamasında %0,49 faiz oranıyla ziraat bankasından kredi kullandırılacağı söyleniyor. bu açıklamaya göre ziraat bankası bu işten hiç faiz almadan direkt olarak parayı vermeli değil mi?

  ha bir de kura çıkmazsa başvuru ücretini size faizsiz olarak veriyor. yani 1000 tl başvuru bedeli yatırdın, sana yine 1000 tl veriyor.

  para verirken faizle veriyorsun, vatandaşa iadeye geldiği zaman faiz yok haram.

  ne güzel dünya lan.
 • diyanet memurlarının arkasında namaz kılmadığım için çevrem tarafından eleştiriliyordum. allah(celle ve âlâ) yine diyanet ile beni temize çıkardı.
 • belli ki fırça yenilmiş, o yüzden güncelleme yapıldı yine dine.
  (bkz: diyanet 4.0)

  --- spoiler ---

  beta 4.0 güncellemesi gelecek müslümanlar;

  maalesef şuanda bu güncellemeyi sadece hanefi mezhebi alabilmektedir. şafii, hanbeli ve maliki mezheplerine mensup mümin kardeşlerimiz maalesef biz dünya liderliğini alıp şeyhülislamlığı getirene dek beklemek zorundasınız.

  tarikatlar için dark side mode güncellemeside ekstra olarak gelmiştir.

  --- spoiler ---

  ömemli not: temiz kurulum yapın.gusül abdesti almadan buraya gelip ağlamayın lütfen. malumunuz hristiyanlar ve yahudiler üzülecek(android tayfası)bu güncelleme sizin için gelmemekte.