şükela:  tümü | bugün
 • açıklamanın en önemli noktası şu kısım bence;
  "bu itibarla, devlet toki’nin bu uygulamasında başka bir yolla konut alma imkânı tanımadığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir."

  yani sen faizle al senin için caiz kardeşim. çünkü devlet sana başka bir yolla konut alma imkanı tanımıyor, günahı sevabı devletin diyor.
 • dine güncelleme getiren açıklama. versiyon kaç oldu?
 • üst edit: 1 sene önceki diyanet tvde sorulmuş ve cevaba bakın
  kaynak

  --- spoiler ---

  diyanet'in sitesinde yer alan 'toplu konut idaresi (toki) tarafından uygulanan sosyal konut projesinin dini hükmü nedir?' sorusuna din işleri yüksek kurulu şu cevabı verdi:

  "islam'da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir. iş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir.toki aracılığıyla devreye alınan son uygulama ise devletin, alt veya orta gelirli vatandaşlarına yönelik olarak ürettiği bir sosyal konut projesidir. bu projede, peşinat haricindeki tutar, kamu bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır.

  bu itibarla, devlet toki’nin bu uygulamasında başka bir yolla konut alma imkânı tanımadığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir."
  --- spoiler ---
 • toki açıklamasında %0,49 faiz oranıyla ziraat bankasından kredi kullandırılacağı söyleniyor. bu açıklamaya göre ziraat bankası bu işten hiç faiz almadan direkt olarak parayı vermeli değil mi?

  ha bir de kura çıkmazsa başvuru ücretini size faizsiz olarak veriyor. yani 1000 tl başvuru bedeli yatırdın, sana yine 1000 tl veriyor.

  para verirken faizle veriyorsun, vatandaşa iadeye geldiği zaman faiz yok haram.

  ne güzel dünya lan.
 • diyanet memurlarının arkasında namaz kılmadığım için çevrem tarafından eleştiriliyordum. allah(celle ve âlâ) yine diyanet ile beni temize çıkardı.
 • "faiz yiyenler ancak şeytanın çarparak sersemlettiği kimse gibi kalkarlar. bunun sebebi onların, "alım satım da ancak faiz gibidir" demeleridir. halbuki allah alım satımı helâl, faizi ise haram kılmıştır. artık kime allah’tan bir öğüt erişir de faizciliği bırakırsa geçmişte yaptığı kendisine aittir, işi de allah’a kalmıştır. kim de yine faizciliğe dönerse işte bunlar orada devamlı kalmak üzere cehennemliklerdir."

  (bkz: bakara suresi 275. ayet)

  kuran'da sizi devamlı cehennemde bırakacak çok az günah vardır.(bir elin parmak sayısından az) çünkü allah bağışlayıcıdır. sizi "devamlı cehennemde tutacak" günahlardan biri de "faiz yemek"tir. ve bu durum, bazı hükümler gibi tefsirle, yorumla, sünnetten anlaşıldığı üzere değil, doğrudan ayetle bildirilmiştir.

  bu hükmü veren allah, din hizmetlerinin parayla verilemeyeceğini de söylemiştir. bu nedenle peygamber döneminde hiçbir kimse hiçbir din hizmeti karşılığı ücret,maaş vb almamıştır.

  şimdi, bir din hizmetini maaş karşılığı yapan biri, başlığa konu fetvayı da pekala verebilir. bu kimseyi şaşırtmaz.

  açıklamada "kamu bankaları bunu kar amacıyla yapmıyor" denmiş. şimdi oturup da, daha sorumlu olduğu kutsal kitaptan haberi olmayan birine fon transfer fiyatlaması, çapraz satış, pazar payı vb. anlatacak değilim. bu kredilerden kar edilebilmektedir, diyanet sadece bunu bilse yeter.

  onun dışında, adil öksüz'ün tez jürisini alıp başkan yaparsanız, o da böyle fetva verir. normaldir.
 • "ne şiş yansın ne kebap"derken mahalleyi ateşe veren açıklamadır.
 • birisi "borç verilen para belli bir müddet sonra geri alındığı için değer kaybeder." vs şeklinde bir açıklama getirmiş.

  madem ki kar amacıyla yapılmıyor, madem ki bu faiz değil aslında verilen paranın değer kaybını önlemek, o zaman verin parayı her ay kalan paraya enflasyon oranında artış koyun.

  bu düşünceye göre o zaman enflasyon oranının altında kalan her faiz caizdir. şimdi bu hafta faiz oranlarını tekrar düşürecekler. tek haneli bir rakama düşmüş olacak. peki enflasyon tek haneli mi? kaldı ki gerçek enflasyon açıklanan rakamın çok üstünde. o zaman ben parama para katmak için değil, param değer kaybetmesin diye faize yatırsam da caiz olacak. öyle mi? nasıl olsa enflasyonun altında.

  resmen konut satmak için dini kullanıyorlar. başka bir şey değil bu. işine gelince haram, işine gelmeyince caiz.

  birisi "cehalet çok kötü bir şey. kanal istanbul erkekleri hadım edecek diyerek akla hayale gelmeyecek çeşit çeşit yalan dolanla propaganda kasan hıyarların okuduğunu anlamaması da normaldir." demiş ama doğrusunu belirtmemiş. biz okuduğumuzu anlamıyoruz. o zaman sen bir zahmet güzelce açıklasaydın. belki anlardık.
 • işi biliyorlar! faize caiz derler, grup sekse dört eş derler, cinayete cihat derler, torpil ve adam kayırmaya akraba gözetmek derler, hırsızlık ve talana ganimet derler, pedofiliye aile rızası derler, rant yolsuzluğa israf derler! boşuna özel jet tahsis edilmiyor beyefendilere!
 • devlet zorunluluktan faiz alınca oluyor da vatandaş alınca neden haram?

  devlet harama bulaşınca bütün ülke bulaşmıyor mu?

  diyanetin başındakilerin bariz bir şekilde fasıklık yaptığını gösteren fetvadır.