şükela:  tümü | bugün
 • diyanetin mümin erkeklere sağlanan büyük kolaylığı duyurduğu fetva. ah bir de şu gavur icadı medeni kanun olmasa(!)
  kaynak

  edit: dün de konu hakkında bir başlık açılmış
  (bkz: sms telefon faks ve mektupla karı boşama)

  --- haber ---
  diyanet'ten boşanma fetvası
  dini nikahla ilgili dikkat çeken bir fetva yayımlayan diyanet işleri başkanlığı din işleri yüksek kurulu, bir erkeğin eşinden telefon, mektup, mesaj ve internet yoluyla boşanabileceğini açıkladı.
  diyanet işleri başkanlığı din işleri yüksek kurulu, "telefon, mesaj ve internet yoluyla boşanma geçerli midir?" şeklindeki soruyu yanıtladı.
  verilen cevapta "bir kişi boşanmayı ifade eden sözleri telefon, mektup, mesaj, faks ve internet yoluyla bildirerek de boşanabilir" denildi.
  bu şekildeki boşamanın da yüz yüze boşanmak gibi geçerli olduğu söylendi.
  cevapta "ancak kocanın boşamış olduğunu inkar etmemesi gerekir, kişi yazı veya mesajın eşinden geldiğinden emin olmalıdır" ifadesi yer aldı.
  boşanmanın kadının mektubu okuduğu andan itibaren başlayacağı da belirtildi.
  --- haber ---
 • o zaman sms ile evlenilebilir de dedirten fetva.

  evlilik ya da cinsellikten baska fetva verilecek konu yok mu bu ülkede?
 • diyanet'in boşanma ile ilgili fetvasıdır. peki rab isa mesih'in boşanma ile ilgili sözü nedir? hep birlikte matta kitabı 19'uncu bölümden okuyalım. okuyalım ki rab yüreklerimize dokunsun, bizleri karanlıktan çekip ışığıyla buluştursun. alttaki ayetlerde adı geçen ferisiler, dindar (yobaz) bir yahudi mezhebiydi. ülkemizde de bolca bulunmaktalar, yobazlığın yahudisi hristiyanı müslümanı olmuyor çünkü..

  isa’nın yanına gelen bazı ferisiler, o’nu denemek amacıyla şunu sordular: “bir adamın, herhangi bir nedenle karısını boşaması kutsal yasa’ya uygun mudur?”
  isa şu karşılığı verdi: “kutsal yazılar’ı okumadınız mı? yaradan başlangıçtan ‘insanları erkek ve dişi olarak yarattı’ ve şöyle dedi: ‘bu nedenle adam annesini babasını bırakıp karısına bağlanacak, ikisi tek beden olacak.’ şöyle ki, onlar artık iki değil, tek bedendir. o halde tanrı’nın birleştirdiğini, insan ayırmasın.”
  ferisiler isa’ya, “öyleyse” dediler, “musa neden erkeğin boşanma belgesi verip karısını boşayabileceğini söyledi?”
  isa onlara, “inatçı olduğunuz için musa karılarınızı boşamanıza izin verdi” dedi. “başlangıçta bu böyle değildi. ben size şunu söyleyeyim, karısını fuhuştan başka bir nedenle boşayıp başkasıyla evlenen, zina etmiş olur. boşanan kadınla evlenen de zina etmiş olur.”
  öğrenciler isa’ya, “eğer erkekle karısı arasındaki ilişki buysa, hiç evlenmemek daha iyi!” dediler.