şükela:  tümü | bugün soru sor
 • diyanet, yeni rakı'ya dava açacağına öncelikle içkiden, iddaadan ve şans oyunlarından gelen vergilerle maaş almasın.

  diyanet işleri başkanlığı dava dilekçesinde, 'ala' sözcüğü için din işleri yüksek kurulu'ndan görüş istendiğini, kurulun da "dinen haram kılınan bir nesne için allah'ın sıfatlarından birinin marka olarak kullanılmasının doğru olmadığını" bildirdiğini kaydetti.
  istanbul fikri ve sınai haklar mahkemesi'ne avukatları aracılığıyla başvuran diyanet işleri başkanlığı dava dilekçesinde, cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi (cimer) ve kendilerine yapılan şikayetler ile 'ala' kelimesinin alkollü bir içecekte marka olarak kullandığının anlaşıldığını anlattı.

  şikayetler üzerine 'ala 'isminin dini bir değer ve sembol içerip içermediği hakkında araştırma yapıldığı kaydedilen dilekçede bu yönde din işleri yüksek kurulu'ndan görüş istendiği ifade edildi. kurul tarafından 25 ocak'ta kendilerine gönderilen cevapta "türkçemizde her ne kadar iyi, pekiyi, anlamında kullanılmış olsa da cenab-ı hakk'ın sıfatlarında biri olan 'ala'yı çağrıştırması kur'an-ı kerim'de sure ismi olarak geçmesi, gelenekte dini çağrışımı bulunması ve allah teala'nın haram kıldığı bir nesneyi övme, yüceltme anlamı taşıması yönleriyle bahis konusu ismin bir içki türüne ad/marka olarak kullanılmasının dinen uygun olmadığı değerlendirilmektedir" denildiği bildirilen dilekçede din işleri yüksek kurulu'nun dini konularda en yüksek karar ve danışma organı olduğu vurgulandı.

  'hükümsüzlüğüne karar verilsin'

  bu doğrultuda markanın dini değer içerdiğinin ortaya çıktığı kaydedilen dilekçede, sınai mülkiyet kanunu'nda yer alan "dini değerleri ve sembolleri içeren işaretlerin mevcut olması halinde mahkeme tarafından markanın hükümsüzlüğüne karar verileceği" yönündeki ifadeye de atıfta bulunuldu.

  diyanet işleri başkanlığı'nın dilekçesinde "din işleri yüksek kurulu'nun dinen haram kılınan bir nesne için allah'ın sıfatlarından birinin marka olarak kullanılması doğru değildir. ala markasının hükümsüzlüğüne karar verilsin" denildi.

  haber kaynağı/ sputnik
 • yıllardır allah kur-an peygamber diyerek insanları silkeleyenlere ne zaman dava açacaklar acaba merak ettim.
 • buna mı dava açmışlar? ihlas'a açsınlar davayı milletin parasının üstüne oturdular yıllardır ve isimleri ihlas. kuran'da sure ismi ve ayrıca saf, temiz demek.

  şerefiniz varsa diyanet yetkilileri dava açın.
 • bu davanın sonucu çok önemlidir. dikkatle takip etmek gerekir.
 • kendini allah zanneden insanlar oluyordu da bir kurumun kendini allah zannetmesi ne bileyim.