şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2013 yılında bağlar belediye'sinin bir projesinin hayata geçmiş halidir. bağlar ilçesinde yaşayan ekonomik anlamda ciddi yardıma ihtiyacı olan kadınların görüşmeler yapılarak bazıları pazarcı olarak numara almış ve pazarcılık yapmaya başlamıştır. pazarcılık hayatlarındaki dönüm noktalarından biridir bu kadınların. kimseye muhtaç olmadan evini geçindiren, çocuklarını okutan, evlendiren, ev sahibi olan bu kadınların pazar harici herhangi bir desteği yok.

  balık vermek değil balık tutmayı öğretmenin oldukça güzel bir örneği bağlar kadın semt pazarı projesi. ne yazık ki iş güvencesi, cinsiyet eşitsizliği ve yönetimsel sorunlardan dolayı güzelim projeden kadınlar istedikleri rahatı ve huzuru elde edememişler. 2013 yılından beridir her sene yenilenen bir sözleşmeye tabiler, pazarlarında başkasını çalıştıramıyorlar, fazladan yer satın alamıyorlar, pazarı geliştirmek için yeni kadın pazarcıların seçiminde danışma harici herhangi bir etkililikte bulunamıyorlar. erkek pazarcılar parasını ödeyip numara satın alabiliyor, aldıkları numaraları kiralayabiliyorlar. kadınların numara satın alma teşebbüsleri her seferinden belediyeden olumsuz yanıtla savuşturuluyor.

  işin başka bir haksız tarafı ise erkek pazarcıların sayıca fazla olması, malzemeyi ucuza teminleri bunun aksine kadınların hali hazırda 150 kişi olması ve halden kendilerine malzemelerin pahalıya satılmasıdır. pahalıya alınan malzeme kar elde etmek için erkek pazarcılara göre nispeten pahalıya satılmaktadır. bağlar kadın semt pazarı bağcılar bölgesinin pazarı ve proje başladığında bağcılar bölgesine erkek pazarcı gelmeyeceği sözü veriliyor kadın pazarcılara. ama 2017 yılında bir erkek pazarı kuruluyor ve kadınların gelirleri yarı yarıya olacak şekilde azalıyor. yapılan uyarılar, itiraz ne yazık ki işe yaramıyor. şimdi de bölgede ikinci bir erkek pazarı kurulacağı ve hatta numaraların satıldığı haberleri gün aşırı geliyor kadın pazarcıların kulağına. tabii ki belediyeden de böyle bir şeyin olmadığı söyleniyor.

  kadın pazarcılar pazardan başka kazancı olmayan pek çoğu çeşitli aile içi sorun yaşayan, kendileri haricinde başkalarına da pazardan kazandıkları para ile bakmak zorunda kalan kadınlar. onlar pazarda daimi kadroya geçirilmesi, bağcılar bölgesindeki tek erkek pazarının kaldırılması ve o bölgenin kadın pazarcılara bırakılmasını istiyorlar. belediye seçim döneminde olduğu gerekçesi ile seçim sonuçlanana kadar kadınlara randevu vermiyor ve taleplerini komple askıya almış durumda. ocakta yenilenmesi gereken sözleşmenin olup olmayacağı, hangi şartlar altında yapılacağı kesinlikle konuşulmuyor. iş güvenliği oldukça sık gündeme gelen bir konu. işçinin hele de kadın işçinin, çalışanın güvencesiz kalması, kendine ve çocuklarına bakamayacak durumda kalması onları öldürmekle eşdeğer.

  bağlar semt kadın pazarı röportaj

  dayanismak icin:
  twitter: baglar kadin semt pazsri twitter

  youtube: baglar kadin semt pazari youtube
 • çalışanları diyarbakır bağlar (bkz: kadın pazarcılar yardımlaşma ve dayanışma derneği)ni kurmuştur.
 • alınan son duyumlara göre bazı sebeplerden dolayı belediye ye erişim neredeyse imkansızmış. bunlar:

  1- hali hazırda belediye başkanlığı yapan birsen hanım seçime odaklandığı için kadın pazarcılarla hiçbir şekilde görüşmek ve onların sorunlarını dinlemek veya bunları gidermede adım atmak istemiyormuş. seçilecek yeni belediye başkanının gelip deyim yerindeyse bu sorunu devralmasını istiyormuş. kaldı ki kendisi hdp den seçilip daha sonra hdp den ihraç olup bağımsız şekilde belediye başkanlığı yapan biri. muhtemelen kendisinin seçilmeyeceğine ikna olmuş durumda ki böylesi ne haliniz varsa görün modunda takılıyor.

  2-yerel seçimler öncesinde seçime 90 gün kalan belediyenin faaliyetlerinin neredeyse tamamı durduruluyormuş. yeni alım, yeni proje veya sözleşme yenileme yapılmıyormuş. pazarcı kadınlar birsen hanım belediyede olduğu zamandan beridir sürekli kapılarını aşındırmalarına rağmen herhangi bir adım atamayacakları ve ellerinin kollarının bağlı olduğu zaman 'bu saatten sonra elimizden bir şey gelmez' açıklamasını yapıyorlar. kadınların bugün yarın size randevu verilecek diye en az 6 ay boyunca kandırılmalarının hesabı da bu şekilde sorulmamış olacak.

  3-değiştirilen müdür ve müdürün muhtemelen belediye başkanının tutumunu kopyalamasından dolayı pazarcı kadınlar çözülebilecek sorunları konuşmaya dahi yanaşmamasının ise hiçbir açıklaması yok. tuvalet sorunu, bölgedelerine girebilecek erkek pazarcıların uzaklaştırılması, pazar içi düzenin sağlanması seçim ve belediyeler üstü durumlar olmasına rağmen bu gibi pek çok sorun ancak sosyal medyada karşılık bulunca kısmi çözüm görebiliyor. örneğin kadınların pazar yerlerindeki tuvalet ihtiyacı yapılan bir haber sonrası kayyum belediyenin ilgisini çektikten sonra kısmen gideriliyor.
 • yeni duyumlar ve belediyeden gelen haberler neticesinde kesinlikle yüz güldürmese de yeni gelişmelerin olduğu kadın semt pazarı.

  1- muhtemelen belediye diyarbakırdaki örgütlü ve bağımsız kadın çalışması yürüten grupların semt kadın pazarı için bir araya gelip mücadele vermek istediklerini duymuş. çünkü pazarı grup olarak yaptığımız son ziyarette zabıtaya denk geldik ve pazarcı kadınlarla dayanışma içinde olacağımızı ifade etmiştik.

  2-muhtemelen belediye bu duyumu alıp kadınları da başından savmak için onların seçim sonucuna kalmadan sözleşmelerinin 20 kişilik gruplar halinde yapılacak çağrılar sonucunda yenileneceğini duyurmuş. şu zamana kadar aldığımız en sevindirici haber bu. ama kafalarda hala şu soru işareti var: neden 20 kişilik gruplar halinde? acaba sözleşmesi yenilenmeyecek olan mı var? bu sorular yakında cevap bulacaktır.

  3-yenilemekte ve defalarca yazmakta fayda var pazarcı kadınların iki isteği var. bunlardan ilki pazarda sözleşme üzerine değil daimi karo üzerine çalışmak ve hakları olan, ücreti verilmek suretiyle daimi pazar numarası ve tezgah satın almak istiyorlar. kadın girişimciliğin desteklenmesi adına alacakları numarada erkek çalıştırmama şartını vs kabul ediyorlar ama daha fazla sözleşme tehditi görmek istemiyorlar. bir diğer istek ise diyarbakır bağlar bağcılar bölgesinin söz verildiği şekilde kadın pazarcılara ayrılması ve kurulan bir erkek pazarının bölgeden taşınması. ne yazık ki konuşulan hiçbir belediye çalışanı bu konuya dair net açıklama yapmamaktadır. ''biz sözleşme vs imzalamadık, ortada proje yok, varsa gösterin'' gibi kaçamak cevaplarla kadın pazarcılar sürekli oyalanmaktadır.

  pazarcı kadınlarla dayanışmak üzere (bkz: kadın semt pazarı dayanışma ağı) bir ay kadar önce kurulmuş ve bu ağı güçlendirmek üzere bireysel veya örgütlü mücadele gösteren hak temelli veya kadın odaklı çalışma yapan tüm kuruluşlar davet edilmiştir. ne yazık ki davete çok az örgütlenme cevap vermiştir. sivil toplum alanındaki bu zayıflığın ceremesini de muhtemelen ileride bölgesinde ikinci bir erkek pazarı görüp yok olma aşamasına gelecek pazarcı kadınlar çekecektir.
 • youtube hesabında her hafta bir pazarcı abla ile ropörtaj yayınlayan semt pazarı.

  örnek balıkçı nurdan abla