şükela:  tümü | bugün
 • islam alemi tarafından 5. harem-i şerif sayılan, avlusunda 900 yıllık bir güneş saati bulunan, şafiiler için ayrı hanefiler için ayrı bölümü bulunan ve kare minareye sahip tarihi eser.
 • http://www.pbase.com/dosseman/image/52265974

  resimdeki kabartması ile orta asya türk sanatındaki hayvan üslubunun bir örneğini taşıyan camii.

  not:camii tarafımdan görülmemiştir
 • diyarbakır kalesi'nin surları üzerinde harput kapısı ile mardin kapısı'nı birleştiren eksenin batısında yer alan anadolu'daki en eski cami.

  genellikle, yapımının 639'da diyarbakır'ın müslümanların eline geçmesinden hemen sonra kentteki bir kilisenin camiye çevrilmesiyle yapıldığı kabul görür. caminin duvarlarında bulunan selçuklu, artuklu, akkoyunlu, karakoyunlu ve osmanlı dönemlerinden kalma 20 kadar yazıttan bu dönemlerde onarım gördüğü anlaşılmaktadır. ayrıca camide sibernetiğin babası olarak kabul edilen ünlü bilgin el-cezeri'nin yaptığı güneş saati bulunmaktadır.
 • cami tas yapidan olusuyor. karacadag volkanik patlamasi sonucu diyarbakirin heryerinde bulunan siyah taslar kullanilmis. eskiden kiliseymis o zamanlar mi kullanildi yoksa sonradan restorasyon esnasinda mi bilemem, ilgilenmem de.

  bikac sey de cemaatiyle ilgili soylemek istiyorum. oncelikle ezan okunurken giris yapanlar ayakta eller namaz pozisyonundayken dikeliyor boylelikle bi kisim oturan bi kisim ayakta husu ile bekleyenlerden olusan bi goruntu olusuyor. ozellikle yasli amcalar hatta guvenlik gorevlileri camiye basi acik birinin girmesine musade etmiyorlar. bunun disinda yasli amcalar pek tel kapatma konusunda basarili degil. ilk sunnette tel caliyor amcam sunnet sonrasi kamet getirilirken kimin aradigina bakmasina ragmen teli kapamiyor ki farz kilinirken yine tel caliyor. melodiler esliginde namaz kilabilirsiniz yani.

  evliya celebi kildiginiz namazin kabul oldugunu hissedebilirsiniz demis ama benimkinden pek emin degilim. nedense kendimi veremedim bi turlu. bunda camiye girince yaniniza gelip size dua edeyim mi abi deyip yaninizdan ayrilmayan cocuklarin da etkisi var sanirim.

  genisligi uzunlugunun on kati olmasi muhtemel bi camii.
 • mar tovma süryani kilisesiyken camiye çevrilmiştir. https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/…f644&oe=55765bae
 • kilisenin çan kulesinin üstüne hoppadanak bir külah eklenmesi ve içindeki ikonların badanalanması suretiyle cami olmuş yapı.
 • çatışmalar nedeniyle tam 1376 yıl sonra bugün cuma namazının kılınamadığı camii.
 • eski bir roma tiyatrosunun sahne parçaları sökülerek, yazılar ile süslenerek stün ve architravlar bu caminin yapımında yeniden kullanılmıştır. antik çağ mimarisi islam mimarisinde yaşatılmaya çalışılmıştır.
 • diyarbakır suriçi'nde bulunan otantik yapı.

  dinlerin kendilerine ait olmayan bu tür yapılara çökme, dönüştürme politikası tarihin her döneminde olmuştur. bu çökme politikasından sonra çeşitli efsaneler de uydurulmuştur. bu yapı için uydurulan bir efsaneye göre, yapının giriş kısmının iç bölümünde sütunlar arasında dışarı doğru uzanmış boynuzlu yılana ait efsanedir. buna göre namaz kılmakta olan birine doğru yönelme maksadıyla hareket eden yılan allah tarafından bir demir parçasına dönüştürülmüştür. bu efsane olduğu gibi kabul edilmiştir.

  oysa bu doğru bir bilgi değildir. bu tür yapılarda yılan motifini kullanan uygarlık bizanslılardır. yılan motifini kullanmalarının nedeni zehirli yılanlara yönelik bir korunma yöntemidir. sadece bu yapıda değil bir çok yapıda bu yöntemi kullanmışlardır. bu inanışa göre yılan motifi zehirli yılanlara karşı bir tılsım görevi görüyordu.