8 entry daha
  • daha bugün bereketiyle gelen çocuk sözünü konuşuyorduk. böyle saçma sapan bir düşünce olabilir mi ? neymiş efendim çocuk bereketiyle geliyormuş, allah onun rızkını verir sen dert etmeymiş. aha işte al sana 10 tane çocuk hem de 6'sı zihinsel engelli el insaf yahu. hani nerde bereket, bu hesaba göre diğerlerinden 10 kat daha bereketli bir yuvanın olması lazımdı. işte bu kafa böyle devam ettikçe bizim insanlarımız mantıklı bir hayata geçemeyecek. ordan burdan uydurulan laflarla sonuç bu oluyor işte.
  • ulan kadın sanki hepsinin bile isteye doğurmuş, hepsi için rutin kontrollerine gitmişte hak etmiş gibi yazıyorsunuz. bir o kadına sor bakayım bu hayatı o istemiş mi bu kadar çocuk sahibi olmak hayali miymiş? değil o da istemezdi. hangi kadın böyle bir hayatı olsun çocukları hasta doğsun ister..
  • cehaletin vücut bulmuş halini göstermektedir. böyle şeyleri görünce gerçekten kafamı duvarlara vurasım geliyor. sorsan cevabı da hazırdır; allah rızkını verir!

ulan en son hz. musa yazmış gökten ekmek indiğini, düşün hz. muhammed'in bile böyle bir iddiası olmamış. gel gör ki ülkede ne kadar cühela varsa aynı laf ağzında..

böyle durumlarda o çocukların haline o kadar üzülüyorum ki. hiçbir suçları günahları olmadığı halde tam bir sefalet ile geçecek bir hayata adım adıyorlar ne yazık ki..
  • sinir olmamak elde değil...10 çocuk ne ya?diyarbakır'da prezervatif hala bulunamadı keşfedilmedi mi amk
  • babanın sikini kesseler en azından problemi durdurmuş olurlar öncelikle.
  • bakın arkadaşlar; her gördüğünüz 10-12 çocuklu aileye '' gerizekalı '' yaftalamasında bulunmayın. çünkü kimse sizin gibi çoğu konuda bilinçli olamıyor maalesef. eğitim, kültür, sosyal çevre bunu çok etkiliyor.

sen burada 2 çocuğum olsa nasıl geçindireceğim derdindeyken, bu adamlar üremeyi marifet zannediyor. her iki durumda da bir bencillik yok, sadece biri birçok konuda bilinç sahibi iken, diğeri birçok konuda bilinçsiz. çünkü onu bu duruma iten eğitimsizlik ve sosyal çevre oluyor. buradan direkt kendilerini suçlayacağımıza, belediyelere, milli eğitim müdürlüğüne artık kim bakıyorsa onların bu konularla ilgilenmesi için çağrı yapmak gerekir. sonuç olarak fazlaca çocuk yapmak hem devlete hem aileye külfet. sistem bu soruna hala çare bulmuş değil.

size kendi semtinden bir örnek vereyim; hem fiziksel hem de zihinsel engelli 7 tane çocuk sahibi olan bir aile var. babada hafif bir zihinsellik var. çocukların en büyüğü 25 en küçüğü 7 yaşında ve genelde boyacılık, kağıt toplama işi yapıyorlar. geçen annelerini gördüm; tabi dayanamadım direkt sordum iyi niyetle:

- ya teyze yanlış anlama beni, bak senin çocuklar hep engelli, neden bunun üstüne daha çocuk yapıyorsunuz?

verdiği cevap '' allah'ın işi biz ne yapalım ''

işte anlatmak istediğim tam da bu eğitimsizlik. kadın bu kadar çocuğun allah istedi diye olduğunu düşünüyor. yani aklına korunmak falan gelmiyor. hem nasılsa allah rızkını da verir diyor. ama çocuklarını sefalet ve yoksulluk içinde büyüttüğünün farkında değil.

sözün özü, bu insanlara bir şey demek yersiz. onları bilinçlendirmek, bilgilendirmek ve eğitmek gerekir. başka türlü önüne geçemezsiniz.
  • (bkz: #107538213) şu entrymde bu işin çözümüne dair bir öneri sunmuştum.

bir tane denyo yüzünden o çocuklara yazık vallahi. ondan sonra devlet bize bakmıyor. baktın engelli doğuyor çocuklar, bakacak durumun da yok ne diye zorlarsın ki?
  • bu memleketin en buyuk sorunu, cahilliktir ne yazikki. elim haberi acip okumaya gitmiyor, cok yazik cok yazik..
  • simdi bu kadına ve kocasına kızmayın arkadaşlar bu topraklarda çocuk rızkıyla gelir olgusu var. ve çoğu insan işi dahi olmasada bu şekilde inanca sahip bu nedenle bu kişilerin yaşam ritüelleri bu tarz söylemlere inanarak şekillenir. ama o çocuklar için gerçekten üzgünüm. dünyada en saf canlı çocuklardır.
  • doğu da devlet çok denedi doğum kontrol yöntemlerini. bizzat oralarda yaşamış biri olarak söylüyorum devlet bizi kısırlaştırmak istiyor diyorlar. bakın çok çocuk doğurmalarının ana sebebi türkleri nüfus olarak geçmek. bizzat söylüyorlar bunu. cahillikten ziyade kinle doğuruyorlar. devletin 1 kuruş yardım etmemesi gerektiğini kişiler
254 entry daha
hesabın var mı? giriş yap