şükela:  tümü | bugün
 • bugunku hurriyette haber olan potansiyel kuyu. artik tam bir urban legend haline gelen olay. turkiyeyi kurtarmasi olasiligi benim harvardda master yapma olasiligim kadar kucuk.
 • metin akpinar ve zeki alasyanin oynadigi bir filmde gecen hadiseye benzer bir durum olabilitesi yuksek gelisme...
 • türkiye petrol araştırma merkezi dahil mta ve tüm diğer ilgili kurumlardaki petrol ve maden mühendisleri yıllardır bu ve yukarıda adı geçen tüm yerlerde araştırma yapıyorlar. bu kurumların birinin başındaki en yetkili ağızdan (kuzen) duyduğum sonuç: t.c.'de kullanılabilir kalitede, işe yarayabilir nitelikte hiçbir petrol veya doğal gaz yatağı bulunmamaktadır; full stop. son haberin yorumu size kalmış!
 • nihat genç bi yazısında bir yerden "türkün götü sıkıştığında burnuna petrol kokusu gelir" şeklinde alıntı yapmıştır:

  "artık kemalistleri tut, tutabilirsen, öyle sert kuvayı milliye savaşı veriyorlar ki, vay maşallah! bu toz duman arasında "kemalist petrolcüler" dahi zuhur etti. iyi ki bahsi açıldı, hepimiz, si­yasete doğuda açılıp kapandığı söylenen bu ku­yuların hikayeleri yüzünden girdik, 12 eylül öncesi sağcı, solcu her gence gidin, siyasallaşmalarının ilk sebebi olarak, doğuda betonla kapandığı söylenen kuyulara karşı biriktirdiği kin olduğunu söyleyecektir.

  gençliğimiz, bu kuyu, sondaj, beton hika­yeleriyle tükendi, hikayeyi tekrar vizyona sok­maya çalışıyorlar. şu, çük gibi kayaları delen şeye sondaj diyorlar. yeterince kuyu açılma­dığı, bu topraklarda çok petrol olduğu söyle­niyor. inşallah vardır, hayırlısı olsun, doğdu­ğumuz günden beri bekliyoruz! ancak, dö­nüp dönüp hep şu örneği veriyorlar. roman­ya'da yılda bin defa sondaj yapılıyormuş, biz­de elli yılda bin beş yüz sondaj yapılmadı. haklılar! belki o kadar sondaj yapacak para­yı bulsak, petrol da buluruz, kimbilir! ancak, askeri bütçemiz ortada, yüzmilyar dolarları silahlara yatırdık, durduk.. tabiki bizde son­daja para bulunmaz.

  benim kemalist petrolcü kardeşlerim elli yıl­dır halkın anasını .ikiyoruz, dağı taşı .ikseydik, belki kan yerine petrol gelirdi!

  öyle, persil adam gibi, kahraman kahraman konuşmayın. o dağlarda döktüğümüz kan ka­dar petrol çıkartın yeter, o milyar dolarlık si­lahlan yağlayacak kadar petrol bulun yeter!

  bir solcu ağbi anlatmıştı, 60'h yılların sonu herkes petrol var, diye konuşuyor, askerde, eğitim alanında sürünüyormuş. sürün, sü­rün, akşama kadar. bir dakika nefes alamı­yor! bir nefeslik dinlenmek için, aklına bir fi­kir gelmiş, komutana çıkıp, "komutanım bur­numa petrol kokusu geliyor! demiş. komu­tan, kaytarmak için uydurduğunu da biliyor, ensesine bir şaplak atıp: "bu halk, ne zaman çamur içinde burnuyla sürtse, burnuna pet­rol kokusu gelir!" demiş.

  türkiye ne zaman dibe vursa, böyle bir umut uçurulur! ne diyelim, iş bilmeyen çavuş­lar, döner bokunu avuçlar! bırakın cahilce tartışmaları! bardakta suyu dövmüşler, ne kara ol­muş ne beyaz!"

  tam içerik için
  http://www.metu.edu.tr/~ulubay/nhgab.html
 • yıllardır süren arama çalışmaları bulundu, bulunacak, bulduk ama düşük kaliteli şeklindeki haberlerden sonra, bu yılın başlarında gazete köşesinde yer alan haber şöyle idi: eski amerikan dış işleri bakanının işletme hakkını aldığı kuyunun 3000 metresinde yüksek kaliteli petrol bulundu.
  yeryüzü mü amerikalılardan yana, yoksa başkaları mı?
 • dogu ve guneydogu anadolu bolgesine giden trenlerimize binenler bilirler. istanbul'dan ankara'ya 10 saatte gelen tren kalan yolu 30 saatte alir. bunun sebebi zamaninda demiryollarini insa eden yabanci firmalarin demiryolunun elliser km asagisinda ve yukarisinda arastirma yapabilme ayricaligina sahip olmalaridir. bu sebeple yollar zikzak cizerek arastirma icin bos bir nokta birakmadan devam eder. bu arastirmalar lozan anlasmasindan cok once tamamlanmis, frenk gavuru da sinirlarin hangi bolgeyi asmasi durumunda savas cikaracagina buna gore karar vermistir. bildigimiz gibi tekrar bir savas yasamadik. cunku elimizdeki topraklarin altinda bulunabilecek rezervler ya cok fakirdi, ya da zengin olabilecegi bolgelerde cikarma islemi astari yuzunu yuzlerce kat gececek kadar zordu. bugun de gelisen teknolojiye ragmen hala bu rezervler anlamsizligini korumaktadir ve muhtemelen onumuzdeki bin sene de bu boyle gidecek. bu gercekle yasamayi ogrenmemiz gerek. bizler petrolu olmayan fakir ama gururlu gencleriz. yasadigimiz ic karisikliklarin sebebi petrol olmadi ve olamayacak. petrol yuzunden isgal edilmeyecegiz. elimizdeki kuyularsa ancak yasanabilecek bir ambargo durumunda acil ihtiyaclari karsilamaya yonelik stratejik kuyulardir ve yeterli degillerdir. olsun, yurumekle yollar asinmaz. orada burada yapilan basarili sondajlar su ya da bu sirketi ihya etmeye yeterli olabilir. ama bizi memleket olarak duze cikarmak petrolun hikmeti olmayacak. saksiyi calistirmak zamani gelip gecmektedir. petrol kokusu pesinde yerlerde surunen burnumuzu boktan cikarip biraz da gercek kokusu pesinde kosmali. tanri turku turkun aklindan fikrinden korusun diyerek sozlerime son veriyorum.
 • eski ve hatta rutin bir hikaye (imiş):

  "nilüfer’in kalbim bir pusula’yı hazırlamak üzere stüdyoya gireceği, bu arada ajda pekkan’ın önce “sen bir yana bu dünya bir yana”, ardından “olanlar oldu bana” hitlerini çıkaracağı 1970’ler başı, 12 mart muhtırasını ağırlayacak, boğaziçi üniversitesinin kuruluşuna zamanlık edecek, diyarbakır’da petrol bulunmasıyla heyecanlanacak, deniz gezmiş ve arkadaşlarını uğurlayacak, chp’yi inönü’nün elinden alıp ecevit’e teslim edecekti."

  http://www.e-disco.net/…/viewtopic.php?f=45&t=12540
 • tarihe not olarak, sene olmus 2018 hala petrol cikiyor haberleri var, hala dunyada dusen petrol fiyatlari ulkemizde artiyor.
 • bugün itibariyle resmi gazetede yer almistir, yapilan aciklama:

  "trans atlantic exploration mediterranean ınternational pty. ltd.’nin diyarbakır ilinde sahip bulunduğu ar/tem/5046 hak sıra no’lu petrol arama ruhsat sahasında keşfedilen ham petrol ile ilgili olarak ari/tem/k/m44-b2-1 paftasında 1 adet petrol işletme ruhsatı almak için 13.03.2018 tarihli dilekçesiyle müracaat ettiği türk petrol kanunu uygulama yönetmeliği’nin 14’üncü maddesinin birinci fıkrası gereğince ilan olunur."

  haber linki

  adam taaa avustralyadan gelip diyarbakirda petrol buluyor, sasirilacak birsey degil elbette madem alti petrol yuvasi, diyarbakirda da cikmasida dogal ama bunu neden avustralyali sirket buluyor ve isletmek istiyor? 100 yildir biz neden bulmadik? avustralyali sirket bizden cikardigi petrolu bize indirimli satip kiyak mi yapacak? köprümüzü japonlar, isvicreliler yapar, nükleer santralimizi ruslar kurar, petrolümüzü avustralyalilar cikarir isletir, peki biz ne yapiyoruz? arpa, bugday, ceviz, mercimek bile üretemeyip yurt disindan aliyoruz, anadoluda ot mu yok? etide disaridan aliyoruz. tarim ve hayvancilik ülkesiydik en azindan artik o bile degiliz, cevizi amerikadan, eti ufacik sirbistandan aliyoruz. peki gercekten biz ne yapiyoruz? ancak muhtesem yuzyil, dirilis filanla ahalinin gazini aliyoruz .