şükela:  tümü | bugün
 • ilginç bir kadın sürücü kazası daha. cinsiyetçilik yapmak istemiyorum ama yeter artık. benzer bir kaza da benim başıma gelmişti. artık kadın sürücü görünce 10 metre uzaktan gitmek zorunda kalıyorum.

  diyarbakır'da gerçekleşen olayda okulun ilk günü iki kardeş okul servisini bekliyor. o sırada yanlarında duran bir araç aniden hızlanıp iki kardeşi altına alıyor. fren yerine gaza basan sürücü çarptıktan sonra da gaza basmaya devam ediyor. çarpışmanın olduğu yerde kaldırım olması büyük bir faciayı engelliyor. acil serviste tedaviye alınan kardeşlerin sağlık durumları şu an iyi. kazanın ardından gözaltına alınan sürücü zeynep c. ise ifadesinin ardından serbest bırakılmış.

  inşallah ehliyetine el koyarlar, bir daha da vermezler.

  kaynak

  edit: kaynaktan video silinmişti. kaynak değiştirildi.

  edit2: otomobiller erkek beynine göre tasarlandığı için bu kazaları çok yaşıyoruz muhtemelen. bir kadından çok güzel bir öneri gelmiş. kadın beyni referans alınarak kadınlara yönelik yeni otomobiller çıkarılabilir. onu da buraya bırakayım. (bkz: #82434655)

  edit3: üstte referans verdiğim entry'deki renkli pedal önerisinin saçma olduğunu ben de biliyorum. mesaj atmayın artık *swh farklı tasarımlar düşünülebilir sadece. burada önemli olan konu bu. gidip pedala takıldınız.
 • bu kaza falan değil mallık. ya da kadının bi düşmanlığı var, bilerek sürdü.
  şu hareketi yapan insanın bisiklete binmesine bile izin vermeyeceksin.

  edit: fazla bilmediğimden soruyorum, otomatik vitesli arabalara öne ve arkaya basit bir kaç sensör koyulsa ve bu tarz durumlarda araç otomatik olarak kendi kendini durdursa? çok maliyetli bir şey midir? standart olarak neden yapılmaz?

  edit 2: soruma onlarca cevap geldi. sistemin basit olduğunu ve entegre edilebileceğini söyleyen de var pahalı olduğunu da. şuan bazı volvo modellerinde bununla birlikte diğer markaların bazı üst segment araçlarında bulunuyormuş. haliyle epey maliyetli ve pahalı bir sistem. anlaşılan standartlaşması yıllar alacak.
  fakat bir de, bu tip sistemlerin 10km/s ve üzeri durumlarda etkin olduğu, bu olaydaki gibi 10 km/s'den daha az olduğu zaman insiyatifin tamamen sürücüde söyleniyor. ve yaprak/poşet örnekleri veren var, normal yolda giderken ya sensöre bir yaprak ya da uçan bir poşet gelirse?

  edit 3: sözlüğü sözlük yapan güzel bir tarafını görmüş olduğuma memnun oldum. onlarca mesaj var.
 • fren-gaz?

  bu başlığa pek kimse uğramaz. uğrasa da meriç kardeşimiz uğrar. içindeki umut kırıntılarıyla birşeyler yazıp gider. geleneksel trafik kazasıdır.

  edit: yanılmamışım yine fren-gaz mallığı. daha önce sözlükte bahseden arkadaşlar oldu. hemde birçok kişi yazdı. kadınlar ehliyete nasıl bu kadar kolay sahip oluyor? özellikle direksiyon sınavlarında neler oluyor? nasıl geçiyorlar bu sınavları? müfettişler reflekslere bakmıyor mu? heyecana bakmıyor mu? gerekirse vermeyeceksin. bir kez daha girsin. gerekirse beş kere daha girsin. hiçbirşey insan hayatından önemli değil. kaç kişinin daha ölmesi veya yaralanması lazım? veya birazdan buraya gelip "erkeklerda kızaa yapıyho bi kera taam mııı" diyecek meriç ve femen kardeşlerimizin bir yakınının bu şekilde incinmesi mi lazım? bu arkadaşlar o ehliyeti nasıl alıyor? iki tane çocuk. 8 ve 13 yaşında. iki tane like veya mahalle baskısı bu çocuklardan daha mı önemli?
 • boşta kalan tekerden de anlaşılıyor ki çocuklara çarptıktan sonra bile gaza basmaya devam ediyor. kaldırıma denk gelmese bayağı ezilecek çocuklar.
  frene basmak olaydan sonra aklına gelen sürücüdür.

  edit: imla
 • durduk yere değil kafasının içinde beyin yerine saman taşımasından dolayı ezmiştir.

  herkes araba kullanacak diye bir şey yok, yok işte. kabiliyetin yoksa, refleksler iyi değilse şu lanet şeyi kullanmayın ya. eksik kalın bir şeyden, kabul edin kapasitenizin olmadığını.

  lanet olası fren durmak için, gaz gitmek için işte. şu iki ayrımı yapamıyorsanız, aynaların süs için orada olduğunu düşünüyorsanız, sinyal denen şeyin hayati önem arz ettiğini bilmiyorsanız allah aşkına şunu kullanmayın ya. bu ve bunun gibi insanlar bak kadın demiyorum insanlar şu hatayı yapıyorsa o aracın koltuğuna oturmamasını bilmesi gerekiyor, kabul etmesi gerekiyor.

  serbest kaldığını okudum iyice kahroldum. serbest bırakmak nedir ya? bu kaza falan değil ki kadının tamamen mallığı. ben anlamıyorum ki insan hayatı neden bu kadar ucuz. bu olmadı git daha büyük bir mallık yap mı diyorlar? nedir yani serbest kalmasındaki sebep?

  (bkz: türkiye'den siktir olup gitmek) az kaldı yapacağım bunu.
  (bkz: bazı insanların yeryüzünden silinmesini istemek)
 • demek ki ehliyet verilirken sıkı bir elemeden geçirilmiyor insanlar yoksa bu tarz kazaların yapılabileceğine pek inanmam.
 • (bkz: otomatik vites)

  ben bu bkz'ı vermekten bıktım. millet araba kullanmayı bilmeyen hıyarlara şu mereti vermekten bıkmadı.

  aceminin altına verilen otomatik vitesli araç ölüm makinesidir. en hafifi bir ton gelen çelik bir kütleyi harekete geçirmek ağır bir sorumluluktur. en küçük bir hatada kendinizin ya da bir başkasının ölümüne neden olur. ama daha temel becerileri yerleşmemiş insanlara arabayı hareket ettirmeyi kolaylaştıran bir icat veriyorlar. sonuç? fren yerine gaza bastı, dehşet saçtı. halbuki manuel vites kullanan biri pedalları karıştırdığı anda araba stop edecek ve kimsenin burnu bile kanamayacaktı.

  lütfen çevrenizde her fırsatta bu mesajı yayın. otomatik vites acemilere uygun değildir. ancak belli bir deneyimin üstüne çıkmış, araç kullanma yetkinliğine ve sorumluluğuna sahip kişiler için uygundur.

  ayrıca: (bkz: #82434101)

  edit: yazarken biraz agresif bir dil kullanmışım, öncelikle herkesten özür dilerim. sabah işe giderken bir okul servisinin karıştığı ölümlü bir kazaya şahit olmanın etkisiyle trafik konusunda biraz gergindim. o gerginlik entry'ye de sirayet etmiş. ıyi bir pratik, yeteri kadar özgüven ve dikkat ile araç kullanmak sizin için keyif verici bir deneyime dönüşecektir. kadın ya da erkek olmanızın bir önemi yok. yeter ki işin kolayına ve kısa yollarına kaçmadan öğrenme surecinizi tamamlayın.
 • (bkz: fren yerine gaza basanların hep kadın çıkması)

  (bkz: bursa'da otomobili ile markete camdan giren sürücü)
  (bkz: araç bayisinde fren yerine gaza basan sürücü)
  (bkz: ataşehir'de öğrencileri ezen şoför)
  '
  '
  '
  sorsan, hepsi kendi ayakları üzerinde duran, her şeyi yapabilecek modern, güçlü ve cesur kadınlardır. aralarında şunu yazabilecek cesarette olanlar bile vardır.

  bazı lüks otomobillerde iki farklı anahtar bulunur. biri araç sahibinin kendi anahtarı, diğeri genç çocuk için ikincil anahtar, araba bu ikincil anahtarla çalıştırıldığında bazı kısıtlamalar devreye girer (belli bir hızın üzerine çıkamaz, esp kapatılamaz, spor modlara geçilemez mesela).
  politik doğruculuktan vazgeçip, otomobillere bazı manevraları kısıtlayan "kadın sürücü" modu getirilmediği ya da kadınlar için daha sıkı ehliyet düzenlemesi getirilmediği sürece ne yazık ki bu tür kazaları daha çok göreceğiz.

  ehliyet sınavının şu anki hali, ayrımcılık olmasın diye görme engelli birine ehliyet vermeye denk.
 • bu maalesef kaza falan degil: cinayete tesebbus.
  umarim alabilecegi en yuksek cezayi alir.
  edit: kisi alabilecegi en yuksek cezayi almis ve serbest birakilmistir.
 • kadın sünneti yapılması gereken mahluk.