şükela:  tümü | bugün soru sor
  • diyet yapma eylemi içinde bulunulan halet-i ruhiye
  • karbonhidrat eksikliğinden dolayı beyin aktivitelerinde bir yavaşlama görülür. buna bağlı olarak alkollüyken yapılan hareketlere benzeyen abukluklar ortaya çıkabilir. kafa bir milyon olabilir.
    kimi bünyelerde diyet asabiyete sebep olur. diyet yapan anne, baba, sevgili, arkadaş...vs gibi yakınların farklı yüzleri ortaya çıkabilir.
  • söylemesi ayıp bir belgeselde izlediğim kadarıyla (jazz dinleyip belgesel izleyen insan modeliyim evet) insan evladı yeterince aç kalırsa karbonhidrat ve yağları geçip proteini, deyimi yerindeyse kendi vücudunu, sindirmeye başladığından kelli; bir aşamadan sonra aklı başında sayılmıyormş.
    gerçi bunu yamyamlık eden, uçağı düşüp buzullarda mahsur kaldığı, gemisi karaya oturup yıllarca aç kaldığı için yamyam olan insanlar için söylemiş olsalar da eminim ki herkes için geçerlidir: yeterince aç kalan insan salaklaşır, idraki yavaşlar-imiş. diyet kafası budur işte, boş bakışlar ve yavaş algı sahibidir.
  • diyet yaparken kendi kendine ben diyet yapıyorum diyen kişilerin ruh-i halietlerni anlattıkları derd-i muhammiyet...
    (bkz: ben bile anlayamadım)
  • kilo verme amaçlı minimum 6 öğünlük bir diyette iseniz başlangıçta her bağımlılıkta olduğu gibi aklınız yemekte ve her istediğinizi istediğiniz kadar yiyemeyeceğinizde olur ve bu radyo frekansındaki parazit gibi ritmik bir içses olarak gündelik yaşamınızı etkiler:
    - günaydın (açımaçımaçım)...tıkıtıkır tikitikk..
    -... (açımaçımaçım)...tık... tık
    - amirim ben bu (açımaçımaçım) raporları tamam(açıma-)ladım buyrun(-çım)...
    - rica ederim amirim (amirini -ktiğimin aaaaaçımmm)

bir müddet (3 ila 6 haftadır) düzenli ve sağlıklı beslenmeye alışıldığında diyet kafası sağlam kafadır. çünkü sağlam vücutta bulunur. şöyle ki: insülin salınımınız dengelenmiştir, eli ayağı boşanmalar, sinir atakları geçer ve her tür faydalı gıdayı her gün aldığınızdan bağışıklık sisteminiz kuvvetlenmiştir.
  • acıktıkça kahve iç geçer diyen kafadır. gerçekten de 3 fincan kahveyle akşam 6 ya kadar açlık çekmiyorum. sağlıklı zayıflamıyorum belki ama zaten kiloyu da sağlıklı almamıştım. günümüz popülizminde sağlıklı beslenmek de lüks olduğundan tartıda 50'yi görene kadar fakirin 3 fincan kahvesi var diyorum.