şükela:  tümü | bugün
 • irade ister
 • stresten yemek yemeyi unutabilen insanın sık sık yaptığı şey bu.

  yine 36 saatten sonra aklıma geldi. çay kahve şekeri de olmasa düşerim bir yerlere heralde.
 • eğlenceli bir pazartesi aktivitesidir.
 • pazar tıka basa yenilen öğünler sonrasında başlanan beslenme şeklidir.
 • bir türlü doğru anlaşılamayandır.

  - diyet yapmak, ''hiç acıkmamak'' demektir. gün içerisinde acıkıyorsanız, açlık duygusu hissediyorsanız o diyette bir yanlışlık var demektir. peki nasıl ''hiç acıkılmaz?''; her saat bir şeyler yiyerek. nasıl yiyerek? tıka basa dolmadan yiyerek. neler yiyerek? ticari paketi olmayan şeyler yiyerek. acıkırsam ne olur? acıkırsan o yediklerinin bir kısmı yağ olur. çünkü vücut tekrar aç kalmaktan korkar, stok yapmak ister. vücudu sürekli ama sürekli uyarmak, sindirim sistemini sürekli uyanık tutmak şarttır. diyet yapmak kesinlikle (kesinliklenin altı çizili burada) 2 veya 3 öğün yemek değildir. diyet yapmak 15-18 minik öğündür. bütün sistemlerin sürekli açık kalmasını sağlamaktır.

  - diyet yapmak sağlıklı yemektir. her türlü et, süt, süt ürünü, yumurta, sebze, meyve, yoğurt, baklagiller, kuru meyveler, fındık, ceviz, badem yemek; sıkma meyve suları ve su içmektir. ee bunun adı zaten sağlıklı yemektir. doğada olan şeyleri yemektir. insan yapımı yiyecekleri ve içecekleri; makarna, çikolata, pasta, kek, şeker, kola, gazoz (paketlenmiş yiyecekler) bunları yememek demektir. migros'a girdin mi? heh, paketi olmayan şeylerden al kendine. git, sebze, meyve reyonuna; git et reyonuna, hadi bir yere kadar sütü ve yoğurdu da paketli al eğer ki doğal bulamıyorsan onları. ne diye gofret reyonunda dolaşıyorsun?

  - protein ağırlıklı yemek, kesinlikle karbonhidrat ve yağı da gerekli oranda almak demektir. kalori hesabına kayıtlı kalmamak demektir:
  300 kalori fındığın 8-10 dakikada yanıp kaliteli enerji vereceğini; 300 kalori glikozun yarım saatte yanmayacağını, yansa da kaliteli enerji vermeyeceğini bilmek demektir. neyin kaç kalori olduğunun hiç bir önemi yoktur. ne kadar sürede yandığının önemi vardır. bir anlamda biyolojik değer önemlidir burada. biyolojik değerler nelerde yüksektir? işte bu saydığımız ve benzeri doğal gıdalarda.

  pirinç vs makarna:
  pirinç: doğada vardır, yenebilir. biyolojik değeri %80'lerdedir. yani? makarnaya göre çok çabuk yanar, güzel enerji verir.
  makarna: insan yapımıdır uzak dur. bildiğin hamurdur o. biyolojik değeri %45... hele de ''makarna diyeti'' gibi manasız manasız diyetlerden uzak dur.

  yiyeceğin şeylere ''bunun ağacı var mı?'' ya da ''bu hayvansal bir ürün mü?'' diye bak (komik oldu böyle de). işlemden geçmemiş olmasına dikkat et. (sosis, salam, sucuk vs.) saf olacak yiyeceklerin saf!

  dukan diyetiymiş, aduket diyetiymiş, dhalsım diyetiymiş; bunlardan uzak dur. diyetin adı olmaz. güzel yiyip, güzel spor yaparsan hepsi kendi kendine gelir. tek veya az tip, seni aç bırakarak sana diyet yaptırmak isteyen diyetisyen, seni yağlandırır.

  tartıya bakma, tartıya aldanma. ee nereye bakayım?
  (bkz: #24415851)
  (bkz: #27107939)

  not: işbu bilgiler hormonel bozukluklar, kortizon kullanımı ve çeşitli hastalıklar için doğru olmayabilir.
 • spor yapılmasa bile, diyetisyen kontrolünde yapılırsa tek başına işe yarayan kilo verme yöntemi.
 • her güzel yemek karşısında; "yarın başlarım yhaaaaaa" diye ertelenen eylem.
 • haftaya pazartesi başlayacağım eylem. bu sefer söz bak.
 • çok zordur.

  fast food tamamen bitecek. ekmek günde en fazla 4 dilim. 2 sabah, 1 öğle, 1 akşam.

  en az ideal ağırlığınız kadar gr protein almanız gerekiyor günde. 1.75 boyunda erkekseniz ideal kilonuz 70-71 ise, 70 gr kadar protein almanız gerekiyor. bu protein, mümkün olan en kaliteli protein olmalı. yumurta beyazı en kalitelisidir ama çok fazla yemek zor.

  karbonhidratı azaltmanız gerekiyor. yağ ise tamamen kesilecek. zeytinden almış olacaksınız alacağınız yağı.

  adam gibi bir diyet ve sporla -ki bu spor cardio da içermeli mutlaka-, 3 ayda 7-8 kilo verebilirsiniz. düzgün şekilde protein alıyor ağırlık idmanı da yapıyorsanız, kas kütlesini çok fazla kaybetmezsiniz üstelik. bu 3 ay geçtikten sonra fast food a geri dönerseniz iyi etmezsiniz. sağlıklı beslenmeye ve spor yapmaya devam etmek zorundasınız. artık bu sizin için bir yaşam biçimi olmalıl.

  eeee eytere bea diyorsanız, fast food un size sağladığı mutluluk, fast food yememenin yarattığı mutsuzluğa rağmen spor yapıyor olmanız sebebiyle fit, atletik ve çekici olmanın sağladığı mutluluktan fazla ise, spor yapmanıza da gerek yok diyet yapmanıza da.

  salın gitsin.