şükela:  tümü | bugün
  • böle ilk zamanlarda çok sıvı tüketmekten dolayı mideni tanker gibi hissedeceksin. direk ekmeğe sarılıp, suyunu alır azcıkdan bişi olmaz ya diyeceksin, deme!
  • kararlı olun, kararlı olmak kilo vermenin yarısıdır.
  • kendinize ilk etapta ulaşılması çok da zor olmayan bir hedef kilo koyun ve diyeti bir gün bile bozsanız, o hedefe ulaşmak için gereken sürenin belki bir hafta daha uzayacağını aklınızdan çıkarmayın. bir an önce hedefi tutturabilmek için irade en birinci koşul.
  • icinde un, seker ve asiri yag olan hicbir seyi agziniza surmeyin. yeter zaten. bi de haftada uc dort gun cardio agirlikli egzersiz sart. yemeden yatiyim ben moduna gecmeyin. bir de hizli kilo vereyim diyenler, aksamlari ac uyuyun. sabah karniniza bakinca o gobege asik olucaksiniz.
  • diyet diye bir şeyin aslında olmadığını idrak edebilmeniz gerekir öncelikle. kabullenin ki mal gibi yiyorsunuz, ne bulursanız yiyorsanız, o yüzden böyle her yerinizden yağlar fışkırıyor. başlamanız gereken diyet değil doğru beslenmedir. ayrıca hareket etmeden bitki gibi de yaşayamazsınız. öyle iki merdiven çıkmakla, iki adım atmakla olacak iş değil yani. diyet değil la kendinizi düzeltip ömrünüz boyunca insan gibi beslenmeniz gerekiyor.
  • her gün tartılıp kafayı bozmayın. ottan çöpten medet ummayın. sizin yaşam tarzınıza ve yaşınıza uygun hazırlanmayan hiçbir diyeti yapmayın. unutmayın komşuya 1 ayda 5 kilo verdiren diyet size kilo aldırabilir. internette gazetede 1 haftada 5 kilo verdiren diyet saçmalıklarına uymayın. 1 haftada 5 kilo su+kas kaybıdır, o verdiğinizi de 3 günde geri alırsınız. alışkanlıklarınız değişmediği sürece diyet miyet hikaye. e tabi ilk başta bir diyetisyenden yardım alın.
  • 800 gram verdim diye sevinmeyin. o gün fazla sıçmışsınızdır o kadar
  • olaya 'diyet' olarak bakmayın yeter aslında.

* kısa vadeli, hemen sonuc almak istediğiniz ve 'geçici' bir degişiklik olarak baktığınız zaman, bir o kadar da çabuk sıkılıyorsunuz.

* uzun vadeli bir beslenme değişikliğine girdiğininizi kabul ettiginiz an daha iyi sonuc alıyorsunuz.

* kalori saymayın. o insani geren 'diyet-yasak-her şey kısıtlı' psikolojisinden sıyrılın.

* 'doğru' gıdaları tükettiğiniz zaman kalori hesabına gerek kalmıyor zaten.

* sizin için uygun beslenme yöntemini bulun ve bu beslenme biçimi dukan ve türevleri gibi ağır kısıtlamalar içeren, tek yönlü beslenmeye dayalı bir yöntem olmasın.

* günlük beslenme planınızda bol sebze, meyve, protein, yağ (evet yağ ama 'iyi yag' margarin degil örnegin) olmasına özen gösterin.

* karbonhidratı azaltın.

* canınız bir şey istediğinde (bu 'bir şey' genelde tatligillerden oluyor) ertelemeden minik bir porsiyon yiyin. erteledikce takıntı haline dönüşür, ne kadar ertelerseniz yiyeceğiniz porsiyon ve akabinde gelen vicdan azabı o kadar büyük olur.

* her gün tartıya çıkmayın. haftada bir ölçüm gününüz olsun ve o gün hem tartılın hem de vücut ölçülerinizi not alın. kilo ver(e)mediginiz haftalarda dahi incelediğinizi farketmek sizi mutlu edecek.

* acele etmeyin. o kilolar 1 günde, 1 haftada, 1 ayda alınmadı, aynı sekilde hemen vermeniz de mümkün degil. mümkünatini gectim doğru degil. vücudunuza değişmesi, degisiklige uyum sağlaması icin zaman tanıyın.

* spor. bu konuda cok fazla söze gerek yok. spor şart. ilk başlarda kondisyonunuz düşük olacaktır, pes etmeyin, bırakmayın. bugün koşu bandında 15 dk yürür yorulursunuz belki ama, düzenli spor yaptığınızda o koşu bandında 1 saat ve üstü kosacabileceginiz günler olacak. tabii sadece kondisyon çalışmayın. özellikle kilo verirken kas yapmak cok önemli.

* alkol. mümkünse veda edin. vedalaşamıyorsanız azaltın. azaltın derken 12 biradan 6 biraya düşürmeyin. haftada max. 1 bira olsun örnegin.

* son olarak ilk maddeyi bir daha hatırlatalım: rejim yapıyorum demeyin, 'rejim mi yapıyorsun' sorusuna cevabınız hayır olsun. beslenme alışkanlıklarımı değiştirdim demek psikolojik açıdan da o 'diyet' stresini kaldırıyor üzerinizden.

gereksiz bilgi: 4 aydır paleo yöntemine göre besleniyorum, kalori hesabı tutmayı bırakalı uzun zaman oldu. canım paleo dışı bir şey istediğinde yiyorum.(bu bende tatlı degil hamurişi oluyor, mantı candır<3) gün itibariyle toplam kilo kaybım 15e yakın.
  • diyet yapmak için bir nedeniniz olsun. götüm büyük de bir neden, karşıki oğlan beni beğensin de bir neden, kızları plajda tavlamak da bir neden, daha sağlıklı olmak da bir neden. motivasyon şart.
  • yağla yapılan yiyecekleri ve yağ oranı yüksek yiyecekleri minimuma indir. proteinli yiyecekleri arttır. acıktıkça protein ağırlıklı beslen. yapabiliyorsan ne yiyeceğini gün boyunca sabahtan hatta bir gün önceden planla. bu sayede ön hazırlıkta yaparsın. spark people tarzı bir siteye üye ol. varsa telefonuna uygulamasını indir. çok daha etkili olacak.