şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle konu benimle alakalı değil. konunun sahibi çaylak olduğu için benden rica etti başlık açmam için.

konuya gelecek olursak ortada bir kopyalama durumu var. diyetisyen damla ceyhan bir yazı hazırlıyor ve yazısı izin alınmadan diyetisyen dilara koçak tarafından kendi sunumunda kullanılıyor buda tahminimce izin alınmadığı ve yazının damla ceyhana ait olduğu belirtilmediği için hırsızlığa giriyor. mağdur arkadaşın bana attığı mesajı birebir buraya kopyalayacağım. mesajın içinde olayın kanıtları için link’de bulunmantadır.

merhaba çaylak olduğum için başlık açamıyorum sizden rica etsem linkini verdiğim konuyla ilgili destek olur musunuz?

mesleğinin başlangıcında bütün imkansızlıklarına rağmen bir şeyler yapmaya çalışan bir insanının mesleğe ve insana olan güveninin son derece zedelendiği, insanların insanların üstüne basarak yükselme çabalarına bir nebze olsun dur diyebilirseniz çok memnun oluruz.. desteğiniz son derece önemli ve şimdiden teşekkürler.

konuyla alakalı olarak detaylara linkten erişebilirsiniz.
    https://twitter.com/…yen/status/1060463838682927104

https://twitter.com/…man/status/1060451887277924352

edit; sonradan gelen brandweekist retweeti.

https://twitter.com/brandweekist

edit; son durum; aralarında konuşarak uzlaşma sağlamışlar, slaytıda dilara koçak’ın stajyeri hazırlamış.
  • biraz daha açıklayıcı olsa metin ve ilgili bağlantıda verilen bilgiler daha iyi olurdu. sanırım düzenlemeler gelecektir. eğer ortada gerçekten bir kopyalama varsa da skandalın dik alasıdır. haksızlık eden kimse burnundan getirilmeli.
  • rezalet gibi rezalettir, up.
  • keşke özet geçseydin piç, neyse dur, hallederiz.

olayın özü şu: tanınmış diyetisyen dilara koçak, iddaya göre tanınmamış -ama güzel bacaklı- bir diyetisyenin sunumunu kendi projesiymiş gibi aynen kopyalayıp indiragandi yapmış.

diyet sektörünün dinamiklerine vakıf olmadığım için söz konusu -güzel bacaklı- diyetisyenin özgün bir çalışma sergileyip sergilemediğini ölçümleyemem. öyle ise ve dilara koçak projeyi yürüttüyse, evet rezalet. ama yok gir google'a, oradan buradan kopyalayıp kolaj yap sonra de ki "ahan da bu benim procem..." olmadı balım.

konu diyet mecrasının kompedanlarına özel biraz. yine de mağdur olduğunu iddia eden -güzel bacaklı ve şirin görünümlü- diyetisyen hanım ile bir kahve içimi konuyu irdelemek gerek.

bir olalım, iri olalım, fit olalım...
  • ülkenin akademisyeni de diyetisyeni de intihalci olduğunu gösteren ve beni şaşırtmayan durum.
  • içinde brandweek geçtiğinde şaşırtmayan durumdur. bir kaç konuşmacısının bizzat dinlediğimde, defalarca başka yerlerde gördüğüm, duyduğum, okuduğum bilgilerin, sanki topluma ilk kez açıklanıyormuş gibi sunulduğuna şahit oldum.

tabii bir söylemi daha tanınmış biri söyleyince daha inandırıcı oluyor, di mi?
  • gündemde olmayı hakeden konu
    up
  • iddianin sahibi damla ceyhanın açıklamasına göre olayın bir özür ile kapanabilecegine ikna oldum. fakat dilara kocak'in arakladigi yerleri paylaşımlarından çıkartarak olayı örtbas etmeye çalışması ayrı bir rezalettir.
  • rezalet gibi rezalettir, konunun peşini bırakmayın. elden ele yayalım.

rezalet puanım: 10/10
  • resmen intihal suçu. “ay copy paste olduğu anlaşılmasın” diye bir kaygı bile güdülmemiş, slaytlar resmen aynı.emek bu kadar kolay sömürülmemeli. brandweek rt yapmış ama üstüne zibilyon tane tweet daha attığı için altlara düşmüş. peşinin bırakılmaması lazım

yalnız orjinal metnin yazarının da citation kısmında ciddi sorunları var. kaynağın slaytta başlık olarak yazıldığını ilk defa görüyorum.