şükela:  tümü | bugün soru sor
  • patellanın ait olduğu kas demetinden ayrılıp serbest hareketinden kaynaklı durumdur. basit travmalar sonucu hareket yada yırtılmalarından kaynaklanan hareketinin dışında patella bağları tamamen yırtılabilir bu durumda tedavisi cok güçtür.
  • futbol oynarken bir darbe ile diz kapagının olmaması gereken yerlere gitmesi. o acıyla diz kapagı elle yerine oturtulur. sonrasında diz davul gibi şişer ve hastanede dizden tüp, tüp kan çekilir. bacak olduğu gibi sarılır ve hareket edemez halde eve yollanır, üstüne basma denir. kontrollere gidilecektir. çok kötü bişey olmasın diye dua edilir.
  • hayatımda 2. kez geçtiğimiz cuma günü başıma geldi.

böyle bir acıyı kimse yaşamasın, düşmanım bile. en kötüsü ise yıllar yıllar önce lisede yaşanmış bir acının birebir aynısını tekrar tecrübe etmek. zira diz döndüğü andan itibaren tecrüben bir film şeridi gibi gözünün önünden geçiyor. neler yaşayacağını, ağzına nasıl sıçılacağını çok iyi biliyorsun.

diz dönmesi, en küçük bir sarsıntıda bile ebenin sikilmesi, sedyeden sedyeye taşınırken hayatının sikilmesi, röntgen masasında ikinci pozisyon için kaymış dizinin bükülmeye çalışılması anında sülalenin elden geçirilmesi anlamına gelir. her anı ayrı bir değer, ayrı bir tat verir insana. alçıyla geçen haftalar, klozete bile oturamayan bir göt, alçı sonrası fizik tedavi...

peki siz bu diz kapağına tıp ilminde ne isim verildiğini biliyor musunuz? patella diyorlar amına koyim. bu şerefini siktiğimin kemik parçasına böyle de şirin bir isim vermişler. aloo? patella ne lan amın çocukları? hayatımı sikti bu amına koyduğumun patellası kime diyorum?

ulan zaten vücudumuza bu göttirik isimleri veren latini bi bulsam yatırıp kırbaç manyağı yapmazsam ben de adam değilim. yarak kürek isimler vermişler adamın asabını bozuyorlar. olmadı gider mezarına işerim eşoğleşeğin biraz içim ferahlar...
  • bu akşam itibariyle pek güzelinden icra ettiğim iş/eylem/oluşum.

yaşlandığını kabul etmeyen beyin ile, yaşlanan vücut arasındaki hız algoritmasının bozulması sonucu, vücudun hızlı bir şekilde yön değiştirirken, dizin bu yükü kaldıramaması sonucu diz kapağının bir tarafa -benim sol diz kapağı sola kaydı- kayması ve "tronk!" sesi çıkartarak kitlenip tekrar yerine dönmesi sonucu vuku bulur.

ben de bir döküm vereyim, kafam yarıldı, burnum 2 yerden kırıldı, kaburgam kırıldı, kolum kırıldı, çenem 2 kere yarıldı, kolumda 10 santimlik çivi yarığı izi hala durur, dizimdeki tendonlarda kopmalar meydana geldi, kulak ameliyatı oldum, ayak bileğimin üstüne düşüp 4 ay spor yapamayacak duruma geldim.... söyleyebilirim ki sağlam bir acı veriyor... daha sonra belki bişey yoktur diye üstüne basıp yürümeye çalışınca diz boşalıyor ve tekrar aynı kilitlenmeyi yaşıyorsunuz, ve evet sağlam acıtıyor...

yarın doktorumuz, neler olup bittiğini açıklayacak bakalım.... yarışmacı arkadaşlara geçmiş olsun.

diz dönmesi vol. 2.

çekilen mr sonucu ortopedistin koyduğu teşhis, ön çapraz bağlarda tama yakın parsiyel yırtık* ve menisküslerde grade 1 dejenerasyon.

normalde %50'nin üzerindeki yırtıklarda, yani benimki gibi vakalarda tam tedavinin tek yolu ameliyatmış ancak önce 3 haftalık fizyoterapiyle, en azından diz üstünde dönüş gerektirmeyen sporları yapabilecek seviyeye getirebilirsek ve ben de buna razı olursam ameliyat yok; aksi halde, 3 hafta üzerine bir de ameliyat cefası beni bekler...

diz dönmesi vol.3.

(bkz: ön çapraz bağ ameliyatı)
  • 6-7 sene evel başıma gelmiş bir olay. aptalım. herşeyi karıştırdım. rakı, votka, şarap, efes extra. neden? çünkü 15-16 yaşında bir gerizekalıydım. neyse sonradan çok yaşayacağım aşırı alkolden bayılmayı ilk o gün yaşamıştım. yazlık mekan, arkadaş grubu. hıyarın teki bayılmış. biri diyor "şunun yüzünü yıkayın". neden? çünkü eve dönüş vakti gelmiş.

neyse bi arkadaş kaldırıyor beni. tuvalete götürüyor. buralarda hafif açıyorum bilinci. umumi tuvalete giriyoruz. sıfır ışık. yerler ıslak. yüzümü yıkyıor arkadaş. tek faydası bilincimin açılması oluyor. hala körkütük sarhoşum.
    elemana diyorum "brrakbenibenkendimgiderrm". ayakta duramıyorum ama. arkadaşım gerizekalı olduğu için bırakıyor. bir adım, iki adım derken ayağım kayıyor, kapının koşesine diz kapağını sokuyorum. zorlama oluyor. yerinden çıkıveriyor. yere kapaklanıyorum. anlamıyorum ne olduğunu. kalkmaya çalışıyorum. kalkamıyorum. neyse ki çok sarhoşum, ondan acı macı yok. allah allah diyorum. eli götürüyorum. hoppala, diz kapağı yok. şimdi diyemiyorum da diz kapağı yok diye, dramatize ediyorum olayı, başlıyorum bağırmaya "kanıyooo, kanıyoo laaan" diye. herkes toplanıyor. arkadaş utanıyor tabi, rezil olduk çünkü. ayağa kaldırıyor beni. herif beni çekerken dizi bir büküyorum. kapak yerine oturuyor. kandaki alkol oranına rağmen acıyı iliklerime kadar hissediyorum. taşıyorlar eve kadar sağolsunlar.

anne baba yok. amca var. amca kusturuyor. utanıyorum. uyuyorum bir şekilde. sabah hem iğrenç bir akşamdan kalmalık var hem de kötürüm kalıcam, kangren olucam diye korkuyorum. mal işte. böyle 10 üzerinden 9 veriyorum baş ve karın ağrısına. hala sarhoşum.. diz kapağını çıkarmamış olsam bile ayağa kalkamayacak durumdayım. açıyorum dizi. iki diz kapağı arasındaki 7 farkı saymaya başlıyorum. yazlık mekanda doktora gidiliyor. doktor dizi sarıyor. bir de kas gevşetici veriyor. 1, 1.5 hafta yürüyemiyorum.

sonra yaz tatili heba olmasın, en verimli dönemlerim diye yürümeye başlıyorum. seke seke dışarı çıkıyorum her gün. yıllar geçiyor, arada bir dizim durduk yere boşalıyor. ulan diyorum acaba ön çapraz bağları mı kopardım?

bu basketbolcu, futbolcu sakatlıkları feci paranoya yaptırdı üstümde. tek tesellim alessandro del piero.
  • dün gece 4. kez başıma gelmiş hede. ilki antalya'da bir halı saha maçında gerçekleşti bundan 2 sene evvel, tarifsiz bir acı. üstünden bir sene geçtikten sonra hadi dedim dönelim sahalara ama ne mümkün, daha 10 dakikada topa koşarken diz boşa aldı ve vitesi ve o dayanılmaz acıyla beraber gelen iki ses, tak! tak!...
    3. seferi bir sabah mecidiyeköy'de servise yetişmek için koşarken aslı böreğin önündeki caddeye savrulmamla vuku buldu. bilgisayar bir tarafa, ben bir tarafa savruldum ki ışık kırmızı olmasaydı üzerimden araba geçmesi an meselesiydi. ve sonuncusu dün gece;
    kıbrıs'ta bulunduğum elektrik santrali şantiyesinde ki taşeronlardan birinin verdiği yemek ve bolca rakının üzerine, apartmanda basamaktan inerken yine o malum ses, tak! tak!. ancak bu sefer, damarlarda gezen aslan sütünün etkisi olsa gerek o 4 katı çıkıp yatağa atmama mani olmadı bünyeyi. ancak güneş doğup göz kapaklarıma ulaşınca, kandaki alkolde kaybolduğundan büyük bir acıyla açıldı gözlerim. mağosa devlet hastanesindeki ortopedst röntgenler işe yaramayınca mr istedi lakin kıbrıs'ta mr çektirmek demek 1 ay beklemek demek. dizim üzerine basılacak seviyeye geldiğinde istanbul'daki mr dan sonra sanırım çapraz bağ ameliyatı beni bekler. temmuz'da düğünüm var, iron maiden geliyor, daha tonla işim var.. ön, yan, çapraz bütün bağlarını sikeyim dizim.
  • normal yürüdüğüm halde dahi tekrar edip o unutulmaz acısını yine yaşatandır. doktor yolu bu sefer kesin olarak gözüktü.
  • eğer böyle bir şey sık aralıklarla başınıza geliyorsa bazen rüyalarınızda bile sürekli dizleriniz döner. bir anda kendinizi yerde bulursunuz. berbat bişeydir acısı birkaç gün geçmez
  • çok lanet. 2004 yılından beri çekiyorum bunun sıkıntısını. top oynarken ters bir hareket sonucu dizimden aşağısı burulma hareketi ile döndü ve yerinden çıktı. birkaç dakika içinde yürümeye çalışırken neyse ki doğru şekilde yerleşmiş. bağlar ise kopmamış sadece gevşemiş. hatta gittiğim doktor bağlar kopsa daha iyi demişti. niye lan diye düşündüm ama sonrasında anladım. uzun bir süre yürümek acayip sıkıntı olmuştu. evin içinde bile yürürken sağa sola kayıyordu diz. koşmayı falan geçtim tuvalete giderken bile sıkıntı oluyordu. dolayısıyla hareketsiz bir yaşama başlamış oldum. sporsuz yaşam ve alınan kilolar da arkasından geliyor bunun. daha da lanet ediyorsunuz. 10 sene oldu neredeyse. hala arada sırada dönüyor. güçlendirmeye çalışıyorum ama korkuyorum. ne zaman ne yapacağı belli olmuyor çünkü. mesela daha 2 hafta önce bar taburesinde yavaşça önüme dönerken bacağım masaya çarptı ve yine döndü. tam geçti diyorsun tekrar ediyor. iki haftadır dizlikmiş, kremmiş, ağrı kesiciymiş dindiremedim acısını.
  • bugün başıma gelen manyak olay. manyak diyorum çünkü yukarıda yazılanlara bakıyorum, kendime bakıyorum. allahın sevdiği kuluyum herhalde. ilk 5dk süren korkunç acının ardından azalan bir ağrı vardı bende.

düştüğüm anı hatırlamıyorum . fayansta kaydım ayağa kalkmaya yeltenirken korkunç bir ağrı hissettim. dizime baktım. ulan o ne noooollmuş lan hasiktirrrrr. olum laaaan diye bir iç konuşmanın ardından bağırmalarıma gelen arkadaşların çağırması ile hastaneye vardık.

doktor güzelce yerine oturttu. o andan itibaren ağrım iyice azaldı.

kan toplaması yok

ağrısı? eh işte o kadar olur.

şişmesi? 10 üzerinden 2-3 diyebilirim.

umarım sık sık çıkmaz. ilk ve son olur.