• hayatımda 2. kez geçtiğimiz cuma günü başıma geldi.

böyle bir acıyı kimse yaşamasın, düşmanım bile. en kötüsü ise yıllar yıllar önce lisede yaşanmış bir acının birebir aynısını tekrar tecrübe etmek. zira diz döndüğü andan itibaren tecrüben bir film şeridi gibi gözünün önünden geçiyor. neler yaşayacağını, ağzına nasıl sıçılacağını çok iyi biliyorsun.

diz dönmesi, en küçük bir sarsıntıda bile ebenin sikilmesi, sedyeden sedyeye taşınırken hayatının sikilmesi, röntgen masasında ikinci pozisyon için kaymış dizinin bükülmeye çalışılması anında sülalenin elden geçirilmesi anlamına gelir. her anı ayrı bir değer, ayrı bir tat verir insana. alçıyla geçen haftalar, klozete bile oturamayan bir göt, alçı sonrası fizik tedavi...

peki siz bu diz kapağına tıp ilminde ne isim verildiğini biliyor musunuz? patella diyorlar amına koyim. bu şerefini siktiğimin kemik parçasına böyle de şirin bir isim vermişler. aloo? patella ne lan amın çocukları? hayatımı sikti bu amına koyduğumun patellası kime diyorum?

ulan zaten vücudumuza bu göttirik isimleri veren latini bi bulsam yatırıp kırbaç manyağı yapmazsam ben de adam değilim. yarak kürek isimler vermişler adamın asabını bozuyorlar. olmadı gider mezarına işerim eşoğleşeğin biraz içim ferahlar...
  • bu akşam itibariyle pek güzelinden icra ettiğim iş/eylem/oluşum.

yaşlandığını kabul etmeyen beyin ile, yaşlanan vücut arasındaki hız algoritmasının bozulması sonucu, vücudun hızlı bir şekilde yön değiştirirken, dizin bu yükü kaldıramaması sonucu diz kapağının bir tarafa -benim sol diz kapağı sola kaydı- kayması ve "tronk!" sesi çıkartarak kitlenip tekrar yerine dönmesi sonucu vuku bulur.

ben de bir döküm vereyim, kafam yarıldı, burnum 2 yerden kırıldı, kaburgam kırıldı, kolum kırıldı, çenem 2 kere yarıldı, kolumda 10 santimlik çivi yarığı izi hala durur, dizimdeki tendonlarda kopmalar meydana geldi, kulak ameliyatı oldum, ayak bileğimin üstüne düşüp 4 ay spor yapamayacak duruma geldim.... söyleyebilirim ki sağlam bir acı veriyor... daha sonra belki bişey yoktur diye üstüne basıp yürümeye çalışınca diz boşalıyor ve tekrar aynı kilitlenmeyi yaşıyorsunuz, ve evet sağlam acıtıyor...

yarın doktorumuz, neler olup bittiğini açıklayacak bakalım.... yarışmacı arkadaşlara geçmiş olsun.

diz dönmesi vol. 2.

çekilen mr sonucu ortopedistin koyduğu teşhis, ön çapraz bağlarda tama yakın parsiyel yırtık* ve menisküslerde grade 1 dejenerasyon.

normalde %50'nin üzerindeki yırtıklarda, yani benimki gibi vakalarda tam tedavinin tek yolu ameliyatmış ancak önce 3 haftalık fizyoterapiyle, en azından diz üstünde dönüş gerektirmeyen sporları yapabilecek seviyeye getirebilirsek ve ben de buna razı olursam ameliyat yok; aksi halde, 3 hafta üzerine bir de ameliyat cefası beni bekler...

diz dönmesi vol.3.

(bkz: ön çapraz bağ ameliyatı)
  • çok lanet. 2004 yılından beri çekiyorum bunun sıkıntısını. top oynarken ters bir hareket sonucu dizimden aşağısı burulma hareketi ile döndü ve yerinden çıktı. birkaç dakika içinde yürümeye çalışırken neyse ki doğru şekilde yerleşmiş. bağlar ise kopmamış sadece gevşemiş. hatta gittiğim doktor bağlar kopsa daha iyi demişti. niye lan diye düşündüm ama sonrasında anladım. uzun bir süre yürümek acayip sıkıntı olmuştu. evin içinde bile yürürken sağa sola kayıyordu diz. koşmayı falan geçtim tuvalete giderken bile sıkıntı oluyordu. dolayısıyla hareketsiz bir yaşama başlamış oldum. sporsuz yaşam ve alınan kilolar da arkasından geliyor bunun. daha da lanet ediyorsunuz. 10 sene oldu neredeyse. hala arada sırada dönüyor. güçlendirmeye çalışıyorum ama korkuyorum. ne zaman ne yapacağı belli olmuyor çünkü. mesela daha 2 hafta önce bar taburesinde yavaşça önüme dönerken bacağım masaya çarptı ve yine döndü. tam geçti diyorsun tekrar ediyor. iki haftadır dizlikmiş, kremmiş, ağrı kesiciymiş dindiremedim acısını.
  • patellanın ait olduğu kas demetinden ayrılıp serbest hareketinden kaynaklı durumdur. basit travmalar sonucu hareket yada yırtılmalarından kaynaklanan hareketinin dışında patella bağları tamamen yırtılabilir bu durumda tedavisi cok güçtür.
  • dün gece 4. kez başıma gelmiş hede. ilki antalya'da bir halı saha maçında gerçekleşti bundan 2 sene evvel, tarifsiz bir acı. üstünden bir sene geçtikten sonra hadi dedim dönelim sahalara ama ne mümkün, daha 10 dakikada topa koşarken diz boşa aldı ve vitesi ve o dayanılmaz acıyla beraber gelen iki ses, tak! tak!...
    3. seferi bir sabah mecidiyeköy'de servise yetişmek için koşarken aslı böreğin önündeki caddeye savrulmamla vuku buldu. bilgisayar bir tarafa, ben bir tarafa savruldum ki ışık kırmızı olmasaydı üzerimden araba geçmesi an meselesiydi. ve sonuncusu dün gece;
    kıbrıs'ta bulunduğum elektrik santrali şantiyesinde ki taşeronlardan birinin verdiği yemek ve bolca rakının üzerine, apartmanda basamaktan inerken yine o malum ses, tak! tak!. ancak bu sefer, damarlarda gezen aslan sütünün etkisi olsa gerek o 4 katı çıkıp yatağa atmama mani olmadı bünyeyi. ancak güneş doğup göz kapaklarıma ulaşınca, kandaki alkolde kaybolduğundan büyük bir acıyla açıldı gözlerim. mağosa devlet hastanesindeki ortopedst röntgenler işe yaramayınca mr istedi lakin kıbrıs'ta mr çektirmek demek 1 ay beklemek demek. dizim üzerine basılacak seviyeye geldiğinde istanbul'daki mr dan sonra sanırım çapraz bağ ameliyatı beni bekler. temmuz'da düğünüm var, iron maiden geliyor, daha tonla işim var.. ön, yan, çapraz bütün bağlarını sikeyim dizim.
  • eğer böyle bir şey sık aralıklarla başınıza geliyorsa bazen rüyalarınızda bile sürekli dizleriniz döner. bir anda kendinizi yerde bulursunuz. berbat bişeydir acısı birkaç gün geçmez
  • sonrasında yaşattığı baker kisti ile her zaman kendini hatırlatan sakatlık
  • dün itibariyle hayatımda kaçıncı kez yaşadığımı unuttuğum vakanın sonuncusunu tattım.
    önümüzdeki süreç resmen gözümün önünde film şeridi gibi aktı
  • muhtemelen topla oynanan bir spor yaparken diziniz döndü ve bu başlığa geldiniz. diz dönmesi ani dönüş gerektiren futbol, basketbol, voleybol gibi sporları yapanların başına geliyor. futbol kramponundaki çivilerin(halı saha ayakkabısı değil gerçek krampon) bu riski artırdığı söyleniyor.

muhtemelen acile gittiniz, röntgen çekildi. doktor elle muayene etti(extension hareketi) ve sizi eve gönderdi. eğer durum bu şekilde ise boşuna felaket senaryoları okumayın. kopan ön bağlar / arka bağlar... ameliyatlar... fizik tedaviler... eğer röntgen sonucuna göre doktor eve gönderdiyse bunlar sizi ilgilendirmiyor.

muhtelemelen bağlarınızda parsiyel yırtık var ve diz güçlendirme hareketleri yapmanız gerekiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=7ayrdvd-w8c&t

bu hareketler fizik tedavi hareketleri yani terapi merkezine de gitseniz zaten bunlar yapılacak. doktorunuza danışarak bu hareketleri yapabilirsiniz.

internet'teki kaynakların tamamında, diz döndüyse bağlar kopmuştur, tek çare ameliyat ve fizik tedavi gibi anlamlar çıksa da gerçek durum bu değil. tabi ki bağların kopmuş olması da bir ihtimal ama röntgen sonucuna ve extension hareketini yapabilme durumuna göre acil servis bu ihtimalle ilgilenmiyor.

ben şu anda diz güçlendirme hareketlerini yaparak, düz koşu yapabilecek seviyeye kadar geldim. sizler de acı seviyesini sürekli kontrol ederek bu hareketleri yapabilirsiniz.

bilmiyorum ayrıca bir ortopedi uzmanına görünüp, mr çekilseydi farklı bir sonuç çıkar mıydı? ben acildeki doktorun söylediklerini yaptım ve şu ana kadar başarılı oldu. zamanında omzum için ortopediye gitmiştim. rotator cuff hareketleri yaptırdı. bu hareketleri yapıyorsan mr'a gerek yok dedi ve güçlendirme hareketleri verdi ve yolladı. bunda da benzer bir sonuç çıkardı muhtemelen.

bu süreçte neopren dizlik de kullandım. günlük hayatta ve spor yaparken bağların üzerindeki yükü ciddi şekilde alıyor ama 24 saatlik kullanımlarda tembellik yarattığı da bir gerçek.

buz tedavisi, cycladol, fastgel de uyguladım ama siz bunu doktorunuza danışın.

sakatlık bu şekilde geçecek gibi duruyor fakat siz yine de acil servis + röntgen ile yetinmeyin mutlaka ortopedi biriminden de destek alın. spora geri döndüğünüzde mümkünse çivili ayakkabı tercih etmeyin.
  • hayatta iki kere başıma gelen elim hadise.

ilkinde sadece ön çapraz bağımı kopardım sonra ameliyat oldum bir yıl sonra bu sefer ön çapraz ile birlikte menisküsleri de yırttım. ilkinde mucizevi biçimde hiçbir hasar almayan menisküsler bu sefer 3. deredecen yırtılınca yeniden ameliyat kaçınılmaz oldu. her iki ameliyatımı da alanında uzman proflara oldum fakat dikilen menisküs tutmadı maalesef. yaklaşık 8-9 yıldır acı acı ödüyorum anlık salaklığın bedelini
hesabın var mı? giriş yap