şükela:  tümü | bugün soru sor
 • barsakın basil ya da amip nedeniyle enfekte olması sonucu oluşan hastalık..bol mukuslu ve kanlı ishal (bkz: diyare) görülür..entamoeba histolytica isimli amipin neden olduğu dizanteriye amipli dizanteri denir ve kanli ishal olarak da adlandırılır
 • tedavi sırasında biteral olsun nidazol olsun günde 2gr antibiyotiği alırsınız bünyeye.
  en büyük paranoyası sıçarak öleceğinizi düşünmenizdir.
 • hayatınız boyunca cekip cekebileceginiz en $iddetli karin agrilarindan birine (daha buyuk bi sanci olsa olsa dogum sancisi olur dedirtti bana) sebep olan bir bagirsak enfeksiyonu hastaligi..
 • gecen hafta bodrumda yasadıgım,bodrum devlet hastanesini tanımama yol acan, ölümcül kötü hastalık, şu ana kadar yaşadığım en kötü hastalık diyebilirim.
  gecenin başında yediğim yağlı sebze dönerleri bir bir kustum sonra olay barsaklara indi ve saatlerce hatta sabaha kanlı ishal şekilde afedersiniz götten işedim. sonra ölüm korkusu sardı dört bir yanımı kesin ölücem ben diye düşünürken kendimi devlet hastanesinde bok örneği verirken buldum. akabindeki 4-5 gün otel odasından cıkamayıp anoreksiye tutuldum.adeta yemek lafını duyunca midem aazıma gelip gidiyodu. tabi bu arada bactrin ve nidazolumu günde ikişer defa almaya devam ediyodum. ve sonucta nooldu? zaten zayıf olan ama büyük bi iştahla herşeyi yiyen ben artık hem zayıf hem de hiç bişi yiyemeyen bi insan olarak hayata devam etmekteyim.

  bütün bunların dışında kuşadasında yılan burnu adı verilen yerin boktan büfesinde asla hamburger yemeyin.
 • asagi tukursen sakal yukari tukursen bıyık celiskisi yaratan bir tedavisi vardır.genel tedbirlerle(bol sıvı alımı ve semptomatik tedavi) hasta duzelmezse,antibiotik tedavisine baslanir ancak o da barsaklarin dogal ortamını bozar ve daha ciddi kolit tablosuna yol acar. tedavi tamamlandıktan sonra barsaklar bir sureligine toparlanamaz.
 • alopecia areata ile bir alakası olduğunu düşündüğüm yeni çağ * hastalığı.
 • sezyum'a miras değil dizanteri cümlesinde ilham kaynağı olan hastalık.
 • sabahları zehir eden hastalık.. bir kere de alarm çalınca ya da gözümü açarak uyanayım diye dua etmeye başlarsınız ama nafile.. illa ki ağzınıza kadar gelmiş bir mide bulantısı akabinde bağırsaklarda dehşetli bir baskı tuvalete koşarsınız.. sonuç ne olur: iki gram safra ya da salya kusarsınız iki gram da sıçarsınız.. bide bitti zannedersiniz yo yo yo!! daha bikaç saat daha bu ağrılar ve bulantılar peşinizi bırakmayacak! gazı kaçmış kola içmekten kola kusarsınız.. zaten hassaslaşmış mide ve bağırsaklara giren antibiyotikler sayesinde, artık bütün şalterleri kapanmış sadece nefes almaya devam eden bir varlık olarak bir süre yaşarsınız.. bir ay geçer hastalık teorik olarak biter.. fakat siz daha çook uzun bir süre (bu süre genelde en az 1 ya da 2 yıl) iştahsız, yemek yemekten zevk almayan, yediği içtiği herşeyden korkmaya eğilimli, en ufak ağır ya da yağlı birşey yediğinde midesi ya da bağırsakları bozulan bir tip olursunuz.

  bu hastalığın tek bir olumlu açıdan bakılacak bir yanı olabilir, o da zahmetsiz kilo vermek! madem diyet yaparak illa beğenmediğiniz ya da sevmediğiniz şeyleri yiyeceksiniz veya az yiyeceksiniz, hiç yemezsiniz bikaç hafta cehennem azabı çekersiniz bitmiştir şip şak en az 7-8 kilo gitti!
 • amiplisi pek tehlikeli olan hastalık.
  (bkz: amipli dizanteri)