şükela:  tümü | bugün
  • mazota gelen zamlar ve vergi fiyatlarından ötürü tüm arabalara zam gelmesiyle vardığım kanı. evet benzinliler de pahalandı ama dizeller benzinlilere göre daha pahalı olduğundan fiyatlar daha bir göze batıyor. ham bakımı da pahalı diyorlar.

(bkz: 31 ocak 2018 motorine 10 kuruşluk zam)

5.20 yi geçecek sanırım son zamla. neyse bence dizel araba almak artık çok da fizibıl değil gibi. yılda 30 bin km yapsan da çok karlı değil gibi ama olabilir de:) 30 bin km ve üstü tartışmaya açık.
  • dizel ya da benzinli. bu memlekette artık araba kullanmak; araba sahibi olmak akıl karı değil. 1 litre benzinde %61,17 ötv ve kdv payı mevcut. dizelde de aşağı yukarı bu oran mevcut. 1600 cc bir otomobilde ötv oranı %60; 2000 cc motorda bu oran %110'u geçiyor. böyle rakamların olduğu bir ülkede araba alıp kullanmak artık imkansız hale geldi diyeceğim ama kimsenin de ses çıkardığı yok. herkes maşallah şakır şakır arabasına biniyor, hatta arabasını yeniliyor.
  • araba almanın mantıksız olması önermesinin yıkacağı önermedir. istanbul için konuşalım mesela. herhangi bir gün arabanızı alıp rahatça gezebiliyor musunuz? ben gezemiyorum. beylikdüzünde oturuyorum. bi elim direksiyonda diğer elim telefonda. sürekli yandexe bakıp ona göre gitmekten yoruldum. trafikteki ruh hastalarını da atlamamak lazım. eve gelene kadar sinir küpü oluyorum.

motosiklet almak en mantıklısı dicem ama diyemiyorum. bu kadar ruh hastasının olduğu yerde bok yoluna gitmemek hiç içten bile değil.
    enerjimi emdin aq istanbulu.
  • 2 yıl öncesine kadar 3 arabam vardı. 1 tane orta sınıf sedan, 1 tane hobby amaçlı 4x4 arazi aracı, 1 tane de sadece işe gidip gelmek için enn ucuzundan en az yakan araç.

2 yıl önce evden çalışmaya başlayınca 3'ü de gözüme batmaya başladı. oturdum hesap yaptım arabalar evin önünde dururken bile dünyanın parası. mtv'si, bakımı, trafik sigortası, kaskoları, benzini, mazotu, otoparkı, vs derken her yıl bir araba parasından fazla bir miktarı yandaşlar, aktroller, bilal oğlan ve suriyelilere verilsin diye devlete verdiğimi farkettim.

keriz miyim oğlum ben?
    sattım üçünü de. bu 2 yıl içerisinde 4-5 defa uzun yol için araba lazım oldu. gittim büyük kiralama şirketlerinden 3-5 günlüğüne kiraladım. zaten genelde kampanyaları, belli kredi kartlarına yüksek yüzdeli indirimler oluyor. mesela 10 gün önce ailemle beraber uzak bir şehirdeki bir yakınımızı ziyaret etmemiz gerkti. gittim 4 gün için günlüğü 85 liradan avis'ten dizel araç kiraladım (kullandığım kredi kartı tipine %35 indirim ile). 150 lira da yakıt kullandım, 530 liraya bütün işimi gördüm.

onun dışında çok dışarı çıkmıyorum ve çıkmak zorunda kalırsam oturduğum yer itibari ile toplu taşıma rahat. tek otobüsle belli merkezlere ve metro-metrobüs noktalarına rahatça ulaşıyorum. çok acil durumlarda evimin yanında 2-3 tane korsan taksi var. 24 saat hizmet veriyorlar. 50-60 liraya havaalanına götürüyorlar 40km mesafeden.

trafikte saatlerimi harcamıyorum, sinirim bozulmuyor, park yeri aramıyorum, takıyorum kulaklığımı müziğimi dinleye dinleye, etrafıma baka baka gidiyorum. kafam rahat ve her sene en az 1 araba parası cebimde kalıyor.
    özellikle istanbul'da araç sahinbi olmanın ve kullanmanın hiç bir avantajı kalmadı bırak benzinli mi olsun dizel mi olsun karşılaştırmsı.
    keriz miyim ben araba sahibi olayım ?
  • türkiye'ye gelince bineriz diye buradan getirdiğim passatı uğraşmamak adına ruhsatlandırayim dememle yurt dışına götürüp satma noktasında fark ettim ki; "lan iyi yaşıyorsunuz siz o ülkede it bağlasan durmaz."

bir devlet aracın karlı satış fiyatınında üstünde vergi ister mi? arsızlık, şımarıklık, utanmazlık, arlanmazlık.
  • türkiye de hala araba alan bireysel müşteri olduğunu gösteren başlık. dizel konusuna hiç girmemeli zaten. traktörden hallice arabaya sırf dizel diye saçma sapan fiyatlar isteniyor.

filo müşterisi değilseniz ya da vergi levhanız yoksa sıfır araba almak parayı sokağa atmakla aynı şey artık bu ülkede. herşey esnafa güzel..
  • akaryakıt fiyatları bu derecede giderse gerçekten hiç bir mantıklı tarafı kalmayacak davranış biçimi.

bundan 10 yıl önce benzin ve motorin arasında 50 kuruşluk fark vardı. o zaman o elli kuruşluk fark 1 litre fiyatına oranla %15'lik bir kar bırakıyordu. ayrıca az yakması da bir avantajdı. şimdi o 50 kuruşluk fark %8 falan ediyor. ayrıca turbo benzinli sistemlerin çıkması ile de ortalama tüketimler birbirine yaklaştı.

benzinin daha çevreci olması, daha sessiz olmasını da hesaba katar, sırf dizel diye araba alırken en az 10-15 bin koyduğunu da göz önüne alırsak sanırım benzinli araba kullanmak daha mantıklı hale geliyor.
  • araba almanın mantık dışı bir yere sürüklendiği bir ülkedeki gerçektir.
  • şu durumda en mantıklı araç elektrikli olanlar ama onların da şarj istasyonu menzili ve süresi sorunu var.