• benzinli araç daha çevrecidir. türkiye gibi 3. dünya ülkelerinde kimse siklemez bunları.

öncelikle çevreyi kirletme kriteri firmalar tarafından kolayca saptırılabilen co2 den ibaret değildir. ki o rakamlar bile saptırıldı. vw skandalını hatırlatırım.

mesela brezilya gibi 2. dünya ülkeleri ise hem petrolde dışa bağımlılığı azaltmak hem de yerli üretimi arttırmak için araçlarda yakıt olarak bio alkol kullanımını teşvik ettiler. bak brezilya diyorum. 2. dünya ülkesi. biz belki 3. dünya ülkesi bile değiliz. alkol ile çalışan araç ise çevreyi neredeyse hiç kirletmez. eksozundan su buharı çıkar.

daha bu işin lpg ayağı var ki ben onların da çevreci olduğuna inanmıyorum. c02 değil herşey.

çevrecilik sikini bir kenrara atalım. dedik ya bizde kimsenin sikinde değil. herkes çoluk çocuğun yanında sigara içiyor zaten.

asıl konuya gelelim. dünyada azalan bir dizel trendi var. bu trend neticesinde dizel ile ilgili arge çalışmaları durdu. vw gibi firmalar artık dizel için arge yapmıyor. honda zaten bir dizel çıkardı hemen vazgeçti. toyota zaten yılların hibritçisi. mazda benzinli hibrit çalışıyor. reno-nissan-mitsubishi en büyük dizel üreticilerinden ama bir yandan elektrikli araç satışında dünyada en büyük üreticilerden. * * geriye mal fransızların pejo ve citroen i kalıyor.

dolayısı ile dizel fiyatları hiç düşmeyecek adamlar daha arge maliyetini çıkarmadı. yarın öbür gün elektriklide maliyetler azalınca dizelin tabutu iyice sağlamlanacak. ağır vasıtalar için de elektrikli büyük avantaj özellikle yük taşımacılığında.

gelelim dizel daha iyi gidiyor muhabbetine. aynı motor hacmine sahip benzinli ile dizeli kıyaslarsan benzinlinin daha iyi gittiğini göreceksin. ben yollarda bmw 3.20d hariç öyle cidden sağlam giden araç görmedim. hyundai accent gibi kasası hafif motoru nispeten güçlü araçlar bile belli koşullarda güzel performans sergiliyor. ancak yol tutuştan kaybediyor. linealara egealara iyi gidiyor diyen varsa kendini uçurumdan atsın yazık kullandığı araca. senin süper gidiyor dediğin araçlar 11 saniyeden önce 0-100 yapamıyor.

sözün kısası paşalar 5 seneye o dizeller göte kaçacak. şimdiden gidin efendi efendi elektrikli araç bakın. veya hibrit iyi bişeyler alın.
  • almadan önce pahalı geliyor aldıktan sonra iyi ki almışım diyip araban az yakıyor diye seviniyorsun
  • bir dizel arac sahibi olarak,sakin almayın. arabanın değeri kadar masraf çıkartmıştır.
  • ayda 150 tl fazla yakıt parası vermek istemeyip alırken bunun yüzlerce katını peşin olarak satıcıya vermek tam bir türk kafası elbette, hesap ortada, satarken de daha yüksek fiyattan sattığın doğru ama dizelin giderek dünya piyasasında gözden düşmesini de unutmamak lazım. bir süre sonra bununla birlikte ikinci el fiyatları düşerken bakım onarım maliyetleri de artacak gibi görünüyor.
  • dizelin her koşulda alacağı kıyaslama.

bazı ahmaklarca çevreci değil, 5 yıla bitecek, dünya dizel terk ediyor gibi saçmalıklar sürekli pompalanmaktadır. turbolu yeni nesil benzinli yada elektrikli motorları kismen hariç tutuyorum, böyle sazan avı saçmalıklar olmasa nasıl satacaklar kağnı gibi torksuz 1.6 atmosferik motorları bu sektör hangi kerizlere kaktıracak.

eurodizel çevrecidir kükürt içermez, yeni turbo dizellerde verimli ve çevrecidir, 1 lt eurodizeli yaktığınızda 1 lt benzine göre evet daha kirlidir, ancak araç kullanırken aynı mesafede hemen hemen yarı litre eurodizel tüketirsiniz, bu yüzden belli bir yolu giderken yani gerçek kullanımdaki kıyaslamada dizel benzine göre çevrecidir, ayrıca euro 4-5-6 gibi emisyon hedefleri sağlanıyorsa bir araç çevreci, bir araç çevreci değil diye kıyaslamak komiktir.

birde dizel bitiyor diye bi saçmalık vardır ki, tam bir sazan avıdır, benzinli otobüs, tır, kamyon, iş makinesi, gemi, yada benzer hangi araç var mı benzinli, binek oto dışında tüm ticari araçlar verimli ve güçlü olduğu için dizeldir, dizel motor nereye bitiyor, dizel motor biterse bu araçlar nasıl çalışacak, güçsüz kağnı motorlu otobüsler mi üretilecek?

uzun lafın kısası, dizel bırakın bitmeyi, ekonomik ve çevreci olduğu için ilerleyen dönemlerde hybrid dizelleri bile göreceksiniz.
  • eski teknoloji atmosferik motorları bir kenara koyacak olursam günümüzde benzinli arac kullanmak daha mantıklı.
    turbo benzinli araclar hem performans hem de yakıt tüketimi anlamında artık dizellerle kafa kafaya gelmiş durumda.
    sahsi kullanımda her ikisini de deneyimlemis biriyim ve konfor olarak kesinlikle benzinli derim.
    benzinli kullandığım arac atmosferik bir motora sahipti ve düşük motor hacmi sebebiyle de yakıt tüketimi fazlaydı. bu sebeple ikinci aracımda tercihimi dizel den yana kullandım. ancak bundan sonra tercihimi yeni nesil benzinliden yana kullanacağım.tsi, tce, puretech motorlar tork ve beygir gücü bakımından gayet mantıklı secenekler.
  • adam gelmiş az kullanırım az yakarım kafasını yaşıyor inanılır gibi değil.

basman gereken yerde benzinli araç dizelin neredeyse 2 katı yakıyor. yokuşta da dizel asla ağlamıyor.

dizel candır.
  • 2012-2013 model fiesta almak niyetindeyim. dizel önceliğim olacaktı lakin 45.000 lira civarı dizeller hep 100.000 km üstünde. aşağıdakilerde pert kayıtlı. birtane fiesta buldum 1.4 titanium ancak benzinli 2013 model hasar kayıdı yok 90.000 km’de.pişman olurmuyum benzinli aldığıma yoksa dizeli aramaya devam mı edeyim?
  • dizelin sesi ilk başlarda çekilmiyor ama girince alışıyorsun.
  • dizel-benzin fark etmez arabanın teknik özellikleri ile alakalıdır. ne benzinli modeller var dizel den daha az yakıt harcıyor

(bkz: lancia ypsilon)
hesabın var mı? giriş yap