şükela:  tümü | bugün
  • uzun yıllar kullandığı dizel aracını geçenlerde satan ve benzinli araç almak isteyen şahsımı anlatır ifadedir
    dizelin az yakmasının avantajından yıllarca faydalandım ama avrupa piyasasından çekiliyor olması ülkemizde de bazı markaların 2020 için dizel üretilmediğini belirtmesi üzerine düşündüğüm durumdur
    pişman olur muyum bilmiyorum çok fazla kilometre yapan bir kimse de değilim yine de dizeller dizeli dururken böyle bir olaya girişilir mi bilemedim
  • çok fazla kilometre yapılmıyorsa ve az yakıp çok kaçangillerden bir araç düşünülüyorsa mantıklı eylemdir. yakıtı takmayacak kadar param var diyorsanız emisyon değerini ve benzinli araba performansını düşününce zaten çoktan yapmanız gereken eylemdir.*
  • şimdiye kadar sırasıyla;
    golf 2009 dizel
    passat 2011 dizel
    clio 2014 dizel
    pejo 208 2015 dizel
    astra 2016 dizel
    megane 2017 dizel araçlarının sahibi oldum. senelerce az yakar diye aldım ancak dizel araç saçmalıktan ibaret. sebepleri;
    benzinli arabaya göre daha kolay arıza veriyor ve maliyeti benzinli arabanın 2 misli,
    aracı alırken benzinli arabaya göre motor farkı en az 10-15 bin fark veriyorsun,
    bakım yaptırırken yine benzinli arabaya göre daha fazla bakım ücreti ödüyorsun,
    bakım yaptırırken dizel 10 bin km de benzinli 15 bin kmde bakıma girer.
    hergün 500 km yol yapmıyorsan dizel ahmaklıktır. hele ki benim gibi gazlı (bmw 116i 2005 model) araç aldıysanız tadından yenmez.

gaz 3.16 tl iken (geçen gün) izmir-fethiye yaptım 400 km 80 tl yaktı. uzun yolda 20 kuruş. hız 90-110 arası max

özellikle şunu belirtmek isterim, eskiden lüx takıntım vardı, araba extra donanımlı felan olsun. gerek yok her özellik extra 2 bin tl ediyor yağmur sensörü +2 bin lira gece far sensörü +2 bin lira. abi yağmur yağınca silgeç kolunu aşağı kendin indir ne olacak, karanlık olunca farları bi zahmet yak yani.

araçta olması gerekenler;
    -az yaksın
    -az sorun çıkarsın
    -sorunlar ucuza hallolsun
    -klima olsun
    -ihtiyaca göre bagaj geniş olsun
    -camlar otomatik olsun. :)
    -ses sistemi tatmin etsin

gerisi inanın gereksiz teferruat, extra paraya hiç gerek yok abi parayı çöpten toplamıyoruz 150 binlik araca gerek yok 100 bini bankaya at hayat garantin olsun bi gün iş felan kurarsın o paraya

şunu extra belirtmekte fayda var; aracın az yakması motorun mühendislik harikası oluşundan daha çok arabanın ağırlığı. ne kadar hafif o kadar az yakar. ben fethiye'ye 5.30 97 model bmw'si olan arkadaşımla gittim o 40 kuruş yaktı. arabasının tonajı yüksek. neredeyse 2 ton civarı benim araç kuş gibi sanırım 1300 kilo felan. zayıf adamın koşusu ile şişman bir adamın koşusu bir olmaz. şişman daha çok yorulur efor sarfeder. daha çok su içip daha çok terler. araçta bunun gibidir istisnalar hariç. clio bmw'den sonra en az yakan 2. arabamdı o da bmw gibi çok hafifti.

edit: dizel aracın bakım periyotlarını ben abarttım, megane aracım 20 bin de bir bakıma girerken ilk golf aracım 10 bin de bir giriyordu. sanırım bunca zaman fazla para ödedim dizel araçlara bundan dolayıdır.

edit 2: opel aracım daha 35 bin de iken ambeleye kalkmıştı, yani motor infilak etti yolda. tüm motor yandı. 25 bin lira fatura çıkardı servis ve garanti karşılamadı.kendi cebimden ödedim. opel alacak kişilere uyarım yetkili servisi kesinlikle aracın arkasında durmuyor, general motors müşteriden yana tavır takınmadı. üstelik servis bana "ben senin kaçak mazot kullanmadığını nerede bileyim" diye ithamda bile bulundu. çok pis kavgalarımız oldu. yani benim dizel düşmanı olmam gayet normal :)
  • yanlış harekettir.

3 araç aldım 3'ü de dizeldi. benzin fiyatı km bakım araç fiyatı değişkenleri ile hesap yapanlara asla aldırış etmeyin. dizeli pahalı alıyorsan pahalı satıyorsun.

ankara'da şehir içinde dizel araç 6lt yakarken benzinli 10ltden az yakmıyor.

benzinli araçla sürekli zarar ediyor hissi yaşanırken dizel araçla gittiğin her kmde kar ediyor hissi benim için dizel tercihinde yeterli bir neden.

ekleme: amma çok mesaj atmışsınız. bırakın allah aşkına arkadaşlar şehiriçinde benzinli aracım 5lt yakıyor muhabbeti yapmayı. okulların tatil olduğu yaz dönemi hariç sabah 9 ve akşam 6 trafiğinde benzinli araç kullananlar için böyle bir ihtimal yok. en yakınımda 1.2 yeni nesil toyota chr olan iş arkadaşım 10lt aşağı düşmediğini söylüyor.

babamın arabasını değiştirdik. benzinliden dizele geçti. bana geçen telefon açmış soruyor.
    -bana şu telefondaki navigasyonu kullanmayı öğretsene.
    -niye baba, dedim
    -petrol istasyonunun yerini unutuyorum, bulamıyorum bazen. dedi...
  • ankara’da şehir içi 10 litre ne yakıyor, bugatti mi sürüyorsunuz anlamadım. istanbul’da 8.0 yakıyorum. ankara’da trafikte ortalama 7 civarı yakarım muhtemelen. eryaman-merkez arası git-gellerde 6.6 litre civarında yakıyordum.

dizelde sıfırda 15 bin farkla alıyorsanız, ikinci elde 15 bin farkla satamıyorsunuz. bakım ve satış farkını, gideceğiniz yolla kapatamıyorsanız dizelin avantajı yok. hatta kredi ile alıyorsanız ilk başta 15 bin lira daha da fazlaya mal olacaktır.
  • almanya'da zorunlu hale gelen eylem. dizel araçların sıfırında bile on bin avroya varan indirimlere sebep olmuştur.
    dizel yasakları yetmezmiş gibi bir de co2 vergisi tartışılmaktadir. co2 vergisi de şu anki söylentilere göre litre başı 50 cent'tir. dizel araçları piç ettikleri yetmezmiş gibi hala adam sikme dediğine düşmüşler dünya'yı almanya'nın kurtaracağını sanan politikacılar.
  • dizelin avantajı bir enjektör ya da pompa arızasına bakar.
  • yakıt ve yokuş performansından(atmosferik motor) yana biraz dertlenecektir ama traktör sesinden kurtulduğu için gayet mutlu olacaktır.
  • bu aralar otomobilden anlayan insanlardan çok duyduğum şey. dizel araç yerine benzinli aracın daha avantajlı duruma geldiği söyleniyor. dizel aracın bakımının masraflı ve zor olduğu da belirtiliyor. çok yüksek km yapmayan insanlar için dizel araç pek avantajlı olmayabilir.

düzeltme: bakımı değil de onarım ve yedek parça masrafı olarak düzeltiyorum. doğrusu, dizel araç arızalarının daha pahalıya giderildiği olacak idi.
  • fabrika çıkışlı lpg li bir araç daha mantıklı olur.