şükela:  tümü | bugün
  • dizelin avantajı bir enjektör ya da pompa arızasına bakar.
  • dizel benzine göre yakıtta avantajlı, insan gibi kullanılırsa dizel avantajlı ancak dizele özgü bir kaç arızası var ki başınıza gelirse vin diesele bile küfür edersiniz.
  • arkadaşlar bakın mal oğlu mal a anlatır gibi anlatıyorum .

istanbul'da dizel araç ortalama 6 litre yakıt yakar 100 km de .

benzinli ise minimum 10 litre

tekrar ediyorum .

istanbul'da bir dizel araç ortalama 100 km de 6 litre yakıt harcar
    istanbul'da bir benzinli araç ortalama 10 litre yakıt harcar 100 km de

benzinli ile dizel arasında çok bir yakıt farkı yok diyenler , köyde yaşayan , gideceği heryere 90 km hızla sabit gidebilen adamdır .

1.2 motor benzinli aracın (polo) yakıt göstergesi şu anda 10,2 lt \ 100 km gösteriyor

1.5 dizel clio ise 6.1 lt gösteriyor

ikisi de şehir içi
  • dizellerde satın alırken pahalıya alındığı doğru, yakıtta ise avantajlı bilindiği üzere. ben bu tercihi yaparken arabayı kullanacağımı ön gördüğüm 4-5 sene boyunca benzinliğe her uğradığımda sövmek mi daha cazip yoksa arabayı satın alırken bir kez mi sövmek daha cazip diye düşündüm. tamamen hissi karar vererek dizel tercih ettim, nispeten az yakan bir araç aldım. bunda geçenlerde bir yakınımdan ödünç alarak kısa süreliğine kullandığım benzinli bir aracın 3 günde ocağıma incir ağacı dikmesinin de çok etkisi oldu. yakıt istasyonuna her girdiğimde böğrümden kurşun yemiş olmak istemedim, gözüm sürekli anlık tüketimde olsun istemedim. bunlar hep kişisel tercih.

ekleme: peki neden lpg değil de dizel. sedan araç sevmiyorum, hatchbacklerde de ya zaten küçük olan bagajdan ya da stepneden vazgeçmek gerekiyor. ayrıca bütçe dahilindeki dizel otomobillerin yine bütçe dahilindeki benzinlilerden daha performanslı olması durumu var. yoksa lpg bence güzeller güzeli bir imkandır.
  • ankara’da şehir içi 10 litre ne yakıyor, bugatti mi sürüyorsunuz anlamadım. istanbul’da 8.0 yakıyorum. ankara’da trafikte ortalama 7 civarı yakarım muhtemelen. eryaman-merkez arası git-gellerde 6.6 litre civarında yakıyordum.

dizelde sıfırda 15 bin farkla alıyorsanız, ikinci elde 15 bin farkla satamıyorsunuz. bakım ve satış farkını, gideceğiniz yolla kapatamıyorsanız dizelin avantajı yok. hatta kredi ile alıyorsanız ilk başta 15 bin lira daha da fazlaya mal olacaktır.
  • şimdiye kadar sırasıyla;
    golf 2009 dizel
    passat 2011 dizel
    clio 2014 dizel
    pejo 208 2015 dizel
    astra 2016 dizel
    megane 2017 dizel araçlarının sahibi oldum. senelerce az yakar diye aldım ancak dizel araç saçmalıktan ibaret. sebepleri;
    benzinli arabaya göre daha kolay arıza veriyor ve maliyeti benzinli arabanın 2 misli,
    aracı alırken benzinli arabaya göre motor farkı en az 10-15 bin fark veriyorsun,
    bakım yaptırırken yine benzinli arabaya göre daha fazla bakım ücreti ödüyorsun,
    bakım yaptırırken dizel 10 bin km de benzinli 15 bin kmde bakıma girer.
    hergün 500 km yol yapmıyorsan dizel ahmaklıktır. hele ki benim gibi gazlı (bmw 116i 2005 model) araç aldıysanız tadından yenmez.

gaz 3.16 tl iken (geçen gün) izmir-fethiye yaptım 400 km 80 tl yaktı. uzun yolda 20 kuruş. hız 90-110 arası max

özellikle şunu belirtmek isterim, eskiden lüx takıntım vardı, araba extra donanımlı felan olsun. gerek yok her özellik extra 2 bin tl ediyor yağmur sensörü +2 bin lira gece far sensörü +2 bin lira. abi yağmur yağınca silgeç kolunu aşağı kendin indir ne olacak, karanlık olunca farları bi zahmet yak yani.

araçta olması gerekenler;
    -az yaksın
    -az sorun çıkarsın
    -sorunlar ucuza hallolsun
    -klima olsun
    -ihtiyaca göre bagaj geniş olsun
    -camlar otomatik olsun. :)
    -ses sistemi tatmin etsin

gerisi inanın gereksiz teferruat, extra paraya hiç gerek yok abi parayı çöpten toplamıyoruz 150 binlik araca gerek yok 100 bini bankaya at hayat garantin olsun bi gün iş felan kurarsın o paraya

şunu extra belirtmekte fayda var; aracın az yakması motorun mühendislik harikası oluşundan daha çok arabanın ağırlığı. ne kadar hafif o kadar az yakar. ben fethiye'ye 5.30 97 model bmw'si olan arkadaşımla gittim o 40 kuruş yaktı. arabasının tonajı yüksek. neredeyse 2 ton civarı benim araç kuş gibi sanırım 1300 kilo felan. zayıf adamın koşusu ile şişman bir adamın koşusu bir olmaz. şişman daha çok yorulur efor sarfeder. daha çok su içip daha çok terler. araçta bunun gibidir istisnalar hariç. clio bmw'den sonra en az yakan 2. arabamdı o da bmw gibi çok hafifti.

edit: dizel aracın bakım periyotlarını ben abarttım, megane aracım 20 bin de bir bakıma girerken ilk golf aracım 10 bin de bir giriyordu. sanırım bunca zaman fazla para ödedim dizel araçlara bundan dolayıdır.

edit 2: opel aracım daha 35 bin de iken ambeleye kalkmıştı, yani motor infilak etti yolda. tüm motor yandı. 25 bin lira fatura çıkardı servis ve garanti karşılamadı.kendi cebimden ödedim. opel alacak kişilere uyarım yetkili servisi kesinlikle aracın arkasında durmuyor, general motors müşteriden yana tavır takınmadı. üstelik servis bana "ben senin kaçak mazot kullanmadığını nerede bileyim" diye ithamda bile bulundu. çok pis kavgalarımız oldu. yani benim dizel düşmanı olmam gayet normal :)
  • fabrika çıkışlı lpg li bir araç daha mantıklı olur.
  • mantıklı bir harekettir.

ülkemizdeki vergi uygulamalarının abukluklarının sonucunda dizel otomobillere büyük bir talep oluşmuştu. halbuki dünyanın hiç bir yerinde böyle bir eğilim kalmadı.

dizel araçların teşvik edilmesi avrupa birliği politikasıydı en başında. nedeni ise daha az co2 atığı çıktığı için çevreci olduğu inancıydı. avrupa birliği bu düşünceyle dizel otomobilleri teşvik ediyordu ve ab ile uyum dalgasına biz de bu uygulamaya kontrolsüzce atladık.

aslında dizel yakıtın rafineri çıkış fiyatları benzine göre daha pahalıydı. ama teşvik edildiği için ucuza satılıyordu. araçlar da km başına daha az yaktığı için ciddi bir yakıt maliyeti avantajı oluyordu.

sonrasında dizel araçların yakıtı yüksek ısıyla yakmasından ötürü co2'den daha zararlı olan nox denilen gazları atık olarak ürettiği ortaya çıktı bilimsel araştırmalarda. avrupa birliği bu teşvik uygulamasını bırakma ve hatta dizel otomobilleri yasaklama yönünde kararlar almaya başladı. hatta bazı üreticiler dizel otomobil üretimini tamamen sonlandırma planları açıklamaya başladı.

ülkemizde kamu otoritesi ise kulağının üzerine yatmaya devam etse de eninde sonunda aynı uygulamalar bize de gelecek. teşvikler sona erecek, yasaklar başlayacak. yani dizel yakıtlar benzinden daha pahalı olacak, dizel otomobiller milletin elinde patlayacak. üretimi kalmayınca bakım ve yedek parça fiyatları uçuşa geçecek. ikinci el fiyatları da dibi görecek.

tabi bu geçiş öncesinde otomobil üreticileri ellerinde kalan son dizel araçları iteleyecek bir pazar olarak türkiye'de ciddi indirimler yapabilir. hatta gurbetçi olsam her aile ferdi için bir er tane ikinci el üst segment dizel araç getirir yüksek fiyata satarım türkiye'de, modası geçmeden. tuzağa düşmemek lazım.

şunu da belirteyim, yeni nesil turbo benzinli motorlar da dizellere yakın tüketim verilerine ulaşabiliyor sakin kullanımda. hibrit araçlar hatta her ikisini de şehir içi tüketimde tokatlıyor. gelecek hibrit ve elektrikli araçlarda görünüyor soğuk füzyon keşfedilene kadar.
  • turbochargerlı benzinli motorun maksimum torkunun dizelden daha yüksek olduğunu iddia etmiş arkadaş ancak fiziken mümkün olmayan bir şey bu. örnek vermek gerekirse birçok yıl boyunca ödül almış peugeot'un benzinli motorunu peugeout 3008 üzerinden değerlendirelim.

benzin 1.6 thp 180 hp motorun maksimum torku 1650 devirde 250 n'dır.
    dizel 1.5 bluehdi 130 hp motorun maksimum torku 1760 devirde 300 n'dır.

her iki motor da aynı üreticiye aittir ve turbo beslemelidir. görüldüğü üzere dizelin beygir gücü 50 birim daha düşük iken torku daha yüksektir. zaten büyükşehirlerde yaşayan insanlar için beygir gücü değil, tork önemlidir. zira trafiğin yoğun olduğu, hız sınırlarının olduğu, dur kalkın sık olduğu bir yerde beygir gücü anlamsızdır denilebilir.
  • bence saçmalıktır. benim aracım bir benzin tüketiyor izmire tek depoyla gidemiyorum otobandan düşün yani. atmosferik motorlu olduğu için torku çok düşük yokuşlarda benzini su gibi içiyor. zaten ülkenin her yeri engebeli o bakımdan dizele geçip kafam rahat edeceğim.

bakmayın burada benzini övenlere. yol gitmiyor benzinli araç yol ! zırt pırt depo doldur vallahi yıldım.