şükela:  tümü | bugün
246 entry daha
 • ilk arabam, 1.3 benzinli 95bg mitsubishi colt idi. 1 depo benzinle, istanbul-izmir arasını gidiş dönüş rahatlıkla yapıyordum. yol bilgisayarında ben 50km gittikçe, menzilim de nazire yaparcasına 50km artıyordu.

  ikinci arabam, 1.6 benzinli 110bg otomatik clio idi. 1 depo benzinle izmir'e geliyorum, 1-2 ilçe ya geziyorum, ya gezmiyorum yeniden depoyu fullemek zorunda kalıyordum.

  ikiside benzinli motor, ikiside otomatik, sadece aralarında 0.3 motor farkı var ve tüketim oranları birbirine bu kadar uzak. biri benzinli motoru sevdirirken, diğeri nefret ettirdi.
 • her faninin bir gün elbet varacağı doğru karardır. bir arızaya 8 bin tl bayıldıktan sonra tüküreyim yakıt tasarrufuna!
 • türkiye’de yapıldığı takdirde acilen bir dahiliye uzmanına görünmek gerekir. beyinin büyük ihtimalle mantık ile çalışan kısımları çökmüştür.
 • benzinli turbolu 1.2 - 1.0 araçların tork değeri 1.4 - 1.5 - 1.6 dizel araçlara göre daha fazlaymış bir yazara göre allah allah çok enteresan.

  doğa için yapılması gerekendir ancak atmosferik benzinli bir araca geçiyor iseniz performans konusunda sıkıntılar olabilir. benzinli araçların genelde beygir güçleri fazla olur ama altınızdaki ağırlığa ivme kazandırıp taşıyacak güç torktur.
 • ilk arabası benzinli sonrakiler dizel olan biri olarak;
  benzinlinin avantajları/dezavantajları
  >sessizlik
  >ilk kalkışta performans ve serilik sonrasında hızlı giden atın boku seyrek olur hesabı performans düşüşü ve aşırı yakıt tüketimi.
  dizelin avantajları/dezavantajları:
  >gürültülü çalışma
  >ilk kalkışta hantallık sonrasında ısındıkça şahlanma ve benzinliye göre yarı yarıya yakıt tüketimi
  >benzinlilerin bakım masrafını bilmiyorum. 300-500 tl. arası yılda/15000 km de bir bakım masrafım var.
  sonuç yapmayacağım eylem.
1 entry daha