şükela:  tümü | bugün
 • fd6 2010 honda civic'im var. 6 yıldır biniyorum. 10000 km de bakım yaptırırım. 150-200 tl arası değişiyor. hiç lpg taktırmadım, asla da taktırmam. sevmiyorum.
  dizeli pahalı alıp, pahalı satıyoruz yazan arkadaslar var.
  o iş araca ve km'sine gore degisir. renault clio yu 35000 km de al 180000 km de satmaya çalış. ne kadar pahalıya satabilirsin? o olay daha lüx araçlarda, markalarda doğru.
  ben benzinli kullanıyorum. çok km yapmıyorum. dizel alsam ona da binerim. belki biraz daha fazla km yaparım.bu olay kisinin ihtiyacına gore değişir.
 • dizel benzin arası istediğim arabaların arasında 15 bin tl fark var üstüne 1.0 ecoboost araç ile 1.6 dizel araç 2016 modelde 600 tl sadece vergi farkı var üstüne kasko ve sigorta farkıda vardır üstüne bakım fiyat farkı da var. bunları göz önünde bulundurursak aylık 600-900 km araç kullananlar için 1.0 ford focus ecoboost st line alırım 1.6 golf ya da ds4 crossback vb alacağıma.

  arada 15-30k tl fark var 5 senede az yakma ile o fark kapanmaz.
 • benzinli periyodik bakımı yapılan bir araç ile 600000 km motor ömrü alırsın. dizel periyodik bakımı yapılan bir araç ile 400000 km motor ömrü alırsın. kaldı ki şuan ki dönemde sıfır alınmış bir araç en fazla 3 sene kullanılarak yenileniyor. dolayısı ile bu tarz bir kafa yapınız var ise benzin dizel çokta önemli değildir. en fazla 3 sefer bakıma götüreceğiniz bir araç için bakım maliyeti çokta önemli değildir.
 • alfa romeo guilette kullanıyorum şehir içi "istanbul avrupa yakası trafiği" aylık 400 lira motorin alıp 1.100 km yol yapıyorum.
  rutin bakım haricinde çıkardığı tek masraf; kasnaktan mı bi yerden yağ kaçırıyormuş "günlük 2-3 damla" yaptırırsam 250 tl ama triger sökülmesi gerekiyormuş sökülmüşken, 2 işçilik vermemek için bekletiyorum.

  salıncaklar, rot kolları, z kolları, motor takozları da değişecekmiş ama acelesi yokmuş.

  olm 2-3 bin lira masraf varmış yine.. ben şok.
 • dizel 1 yıllık bakım+arıza vs = 3.750 tl şehir içinde yazlık tüketim 4.4 lt verileri yıllık 12.000 km yapmaktayım. benzin tarafına geçersek orada ne olacağı muamma.
 • yakında yapmayı düşündüğümdür.
 • dizel bu, turbosu var, egr-dpf var, enjektör var, zart var zurt var.. 150.000km ve üzeri dizel araba almak gerçekten tartışılır. yukarıda ki parçaların en ufak arızaları ciddi rakamlardan başlıyor. masraf istemiyorum diyorsan ikinci elde benzinli araba bende ağır basıyor.
 • 2 litre altında yeni dizel binek araç almak tamamen zarar. cebe zarar, doğaya zarar, ülke ekonomisine zarar. bugün 2 litre altında kullanılan dizel motorlar (1.6, 1.5, 1.4) güç ve tork olarak ancak 1.2 ve 1 lt turbo benzinliler kadar, yakıt ise maksimum 0.5 litre farkediyor. start-stop sistemi aradaki yakıt sarfiyatını çok azaltıyor. sonra gelelim rutin bakımlara dizel neredeyse 2 katı pahalı, arada 300-500 tl fark çıkıyor (iki bakımda bir mazot filtresi, kol gibi fiyatı var), bu fark yakıt farkını zaten karşılıyor. mtv zaten peşin olarak 100-200 fazla alıyor. arıza çıkardığında dizelin arızası daha olası çünkü komplike, hem tamiri daha zor hem daha pahalı. konfora gelince dizele hangi parayı verirseniz verin benzinli araçtan konforsuzdur, tır tır tır. 2 litre ve üstüne gelirsek, 600, 700 bin tl arabaya para veriyorsun yüz km'de cebine 5 tl yakıt tasarrufu sağlıyorsun bakıma gittiğinde bu farkı servise bırakıyorsun, -30 derecede depodaki yakıt donuyor (aynı ile vakidir ağrı yolunda a6 dizel yakıt donması sonucu yolda kaldı). 2. elde dizelin kötü bir imajı var. yani dizel binek araç kesinlikle zararlı bir araçtır. iş makinaları ve ticari araçlar dışında kullanımının hiçbir faydası yoktur.
 • ne zamanki araç üreticileri 0.8, 0.9, 1.0 gibi hacimlerde benzinli motor yapmayı bırakır, 1.6 turbo benzinli-hybrid araç yapar, o zaman dizeli bırakırım.

  (bkz: bmw i8)

  edit: yani bırakmama nedenim düşük hacimli motorlardan istenen gücün alınamıyor olmasıdır. 3 silindirli 1 litre hacimli değişik değişik taklalar atıp motor yapılmasıdır. bir mühendis olarak da bu motorların çok fazla dayanmadığını biliyorum.

  göte göt demek lazım. 1.6 benzinli turbo motordan rahat 230 beygir alırsın. ister hiç şanzıman koyma jeneratör bağla elektrik motoruyla sür, istersen 8 ileri bir şanzıman koy önden benzin motoru ile arkadan elektrik motoruyla sür, mis gibi araç yaparsın. en az 300 beygir gibi bir gücü ve 3 4 litre yakıt tüketimi olur.

  edit2: artık hibrit bir araç yapmak sandığınız kadar zor değil. pahalı da değil.
 • 2017'de yaptığımdır. ek olarak da diyorum ki, daha dizele dönmem.

  bu ülkede dizel kullanmak için aracınızı hergün ve trafikli bir yolda, motorun ısınacağı kadar uzun bir süre boyunca kullanıyor olmanız lazım ki hem yatırım maliyeti hem de bakım maliyetleri ve konforsuzluğuna katlanmak sizin hanenize zarar olarak yazmasın.

  bir depo yakıtla 900-1000 km yapmayı özlemiyor değilim. ama bu özlemim depreştiği anda kulağımı motor sesine veriyor ve rahatlıyorum.

  ülkemizde mazot kalitesi çok kötü. ne zaman dpf tıkanacak, enjektörleri ne zaman elime alırım diye düşünerek yaşanmaz.

  yukarıda yazdıklarım küçük hacimli ve turbo beslemeli benzinli motorlar içindir. lütfen atmosferik motorlarla ilgili yapacağınız yorumlarınız için mesaj ışığımın pilini tüketmeyiniz.