şükela:  tümü | bugün
  • ilerde tersini yapmayı düşündüğüm eylem. ağlayarak benzin alıyorum
  • benim yaptığım şeydir. şimdi 9 litre yakıyor ama performans var dizel olsa 6-7 litre yakacaktı gram sürüş keyfi vermeyecekti.

gaz pedalının verdiği tepkiler resmen türk kızı ile rus kızı karşılaştırması gibi. öyle düşünün 2 litre az yakacak diye dizel * alıp ömrünüz heba olup gidecek.

edit: benzin alacak paranız yoksa bi zahmet araba filan da almayın. 1.2 polo ne lan gel 1.4,1.5, 1.6 turbo beslemeli benzinli tsi karşılaştırması yap. yapmazsın yemez neden ortaya çıkacak sonuç dizelle kafa kafaya olacak ondan.
  • üsttekine edit: keyfimizin kahyası mısın? "benzin alacak paran yoksa araba alma zaten" diyor. sanane aq sanane? iki tane araç deneme, karşılaştırma şansım oldu, deneyemimi yazdım. belki 1.2 turbosuz bakan adama biraz fikir verir, renault dizel bakan adama fikir verir.
    çok merak ettiysen 1.4 tsi golf de denedim bikaç ay önce sakin kullanımda ortalaması 10.5 litreydi.

yapılması pek mantıklı olmayan eylem.

örnek vermek gerekirse; 1.2 benzinli 70 bg polo istanbul tekirdağ arasında, 90 km/h ortalama ile 100 kmde 5.75 litre benzim tüketimi,
    1.5 dci 75 bg clio ile istanbul nevşehir arası 120-130 km/h ortalama ile 100 kmde 4.4 litre tüketim.

allah muhafaza poloyla 120-130 bassak 7.5-8 litreleri görecekmişiz. nerdeyse 2 katı.

clioyla 570 tl mazot parası ödedik, poloyla 1.000 tl yi geçecekti.
  • bence saçmalıktır. benim aracım bir benzin tüketiyor izmire tek depoyla gidemiyorum otobandan düşün yani. atmosferik motorlu olduğu için torku çok düşük yokuşlarda benzini su gibi içiyor. zaten ülkenin her yeri engebeli o bakımdan dizele geçip kafam rahat edeceğim.

bakmayın burada benzini övenlere. yol gitmiyor benzinli araç yol ! zırt pırt depo doldur vallahi yıldım.
  • yillardir savundugum bir onerme. dizel otomobil almak kadar gereksiz bir hamle yoktur. eger yilda 50-60 bin km yol yapmiyorsaniz. dizel araclarin dunya'da sonu geldi. turkiye'de gelecektir. alirken pahali, bakimi pahali, arizasi pahali. cevreye olan etkilerini yazmiyorum bile. dizel arac alacaginiza hibrit bir benzinli arac alin. asla pisman olmazsiniz.
  • ''plastike değil, klasike sahip ol'' mottosuyla araç sahibi olanların tavrıdır. satarsın 2.0 litrelik dizeli alırsın adam gibi 5.0litre v8'i gürül gürül binersin. adamlar boş yere demiyor "only milk and juice comes in 2 litres" diye. veyahut illa dizel olacak ise alırsın mis gibi dizel 3.0 tdv6 ya ds sdv6'yı binersin.
  • 50lt depoya sahip iki adet aracımızla bu yaz tatile gittik. birisi 2.0lt benzinli, diğeri 1,3 lt dizel. her ikisi de full depo.

benzinli araca tekrar benzin almak zorunda kaldığımızda, yolun 700km'si bitmişti. dizele ise, 1300 km. yol yaptıktan sonra mazot aldım. tamam, birisi 2.0 diğeri 1.3 ama, varın hangisi mantıklı siz hesap edin.
  • eğer her iki durumda da kullanılan araçlar manuel vites ise alışana ilk üç beş hafta kadar bol bol devirsiz araç kullanımına ve ışıklardan kalkarken stop ettirme ile sonuçlanır.
  • mümkündür. 3-5 yaşındaki dizel aracını satıp aynı paraya 0 benzinli araç alabilirsin. 0 alımlarda 30 bin lira kadar motor farkı var. fakat sonradan pişman olursun.