şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: dizel)
 • silindirler içerisine alınan havanın sıkıştırılması, ve bağlı olarak sıcaklığının yükselmesi, pulvarize şekilde içeri püskürtülen yakıtla birlikte iş elde edilmesi prensibine dayalı çalışan ısıl makine.
  (bkz: diesel cevrimi)
 • modern dizel motorların matematiksel verilerini bilmeyenlerin işkembe-i kübradan salladıkları süper motor türüdür.
  türkiye cumhuriyeti sınırlarında kullanılabilecek en mantıklı motordur.
  her açıdan tatminkardır.
  arabanızdan beklentiniz f1 derecesiyse kullanmayınız.
  diğer türlü aradaki farklar teferruat düzeyindedir.
 • tabiat ananın anasını (tabiat nene) en şahane sikip atan motor türü. ha ekonomik mi, evet. ekonomik olarak sikiyoruz neneyi. :/

  edit: unsupported method exception'ın dediğine göre o iş tam olarak öyle değilmiş. yani halen motorin benzinden daha zehirli ama yeni nesil dizel motorlarda birim km başına tüketim daha az olduğu için totalde benzinle aynı seviyede bir kirliliğe sebep oluyormuş. kensine teşekkür ediyor ve kameralarımızı boğaza çeviriyoruz.
 • daha önce bmw 3.20d, mercedes kompressor, audi a8 tdi kullanmamış birisi olarak diyebilirim ki gün geçtikçe daha çok tercih edilen motordur. düşük hacim ile düşük devirlerde yüksek tork üretir, turbo takviyesi olmazsa olmazıdır.
 • otto motorların aksine buji ile değil sıkıştırma ile ateşlemeli motorlardır. rudolf diesel tarafından geliştirilmiştir.
 • dizel neden daha fazla tork üretir dersek;

  motor içi komponentler benzinli motora göre daha büyüktür. biyel kolu, krank mili gibi parçalar daha ebatlı ve doğal olarak daha ağır olduğu için otomatik olarak moment kuralından üretilen tork artar. bunun yanında tabiki stroke mesafesinin fazlalığından ötürü artan sıkıştırma oranının da torkun artmasında ciddi katkısı var. stroke mesafesinin fazla olmasının yan etkisi ise daha düşük devirlerde kalınması şeklinde gösterilebilir.
 • çoğu benzinli araç kullanıcısı tarafından imrenilerek bakılır. dizel araç - benzinli araç arasındaki benzerlik sevgililik ile evlilik gibi bir olaydır. evlenince daha çok para biriktiririm, cafedir yemektir gibi masraflardan kurtulurum dersiniz, düğün masrafı ile size merhaba der evlilik. dizel araçta benzinli araçtan yaklaşık 10bin tl fazla fiyatı ve bitmek tükenmek bilmeyen masrafları ile astarını yüzünden daha pahalıya getirir. evet.