• çünkü kardeş; cüzdan benim, ayak benim.. dizel motor belki psikolojimi rahatlatıyor az yakarak? otomatik viteste trafikte ayağımı yormuyor. 160 k verip araba alırken sana mı sorcaz aq
  • yaşam amacı falan yoktur. bildiğin maldır. salağın önde gidenidir.

1598 cc hacimli motoruyla otomatik viteste ortalama 1100 - 1200 km yol yapar şehir dışında. şehir içinde ise 1050 km.nin altına düşmez.

yakıt tüketiminden arttırdığı tasarrufla filarmoni kovalar, caz festivaline gider, fazıl say'ı kaçırmaz.

anlayacağın bomboş insandır. hiç sevmem kendilerini. oysa şöyle benzinli otomatik bir araba olsa, çatır çatır benzin harcasa. hendek savaşını aratmayacak çukurlu yollarda lastikleri erite erite arabanın da yolun da canına okusa?!şehir içinde ortalama 8 - 10 lt. yakıt tüketimi olsa, değil mi?
  • yok bu tarz basliklari acan arkadaşların genc ergen oldugunu , hatta ehliyeti yeni almaya calistigini v.s. düşünüyorum. veyahutta istanbul da yasamadigini ve her gün köprü trafigi cekmedigini dusunuyorum.

yavrum sizin kafanız hakikaten iyi saniyorum.

son 6 seneye yakin, otomatik vitesli,dizel ve hatta station wagon aracim var. bu donemde sahip oldugum araclarin cok sukur her ikisinde de cruise control vardi.

1. otomatik araba cok yakmaz. bu bir mahalle efsanesidir. yeni nesil zf 8 oranli sanziman ile 6 ile manual vitesli aracin ayni yuk ve surat durumlarindaki devir bantlarini incelerseniz, gorursunuz kim daha cok yakar.

2. evet ilk satin almada pahalıdır. fakat bunu sürüş keyfi olarak geri oder. ayrica manual sanzimanlar üzerine daha fazla yatirim yapilmiyor. çift kavramali bir otomatik sanziman cok daha fazla tork kaldirabilmektedir. (hidrolik iticiler ve elektronik kontrol sayesinde)

3. ileride tüm araclar elektrikli olunca, zannediyormusunuz vitesi manual olacak? beni uyaran arkadaslara tesekkurler, invertor sayesinde motor devri degistirilebiliyor.

4. dizel aliyorum çünkü çok yol yapiyorum ve az odemek istiyorum. daha önemlisi aracin aynı hacimdeki benzinliden daha cok torku olmasina bayılıyorum. yokusta v.s. yüklü iken daha bir anlaşılıyor.

teknolojiden faydalanin. ulasamiyorsaniz bok atmayın. uzun yolda bağdaş kurmanın zevkine varın.
  • senin anlayamayacağın daha milyon tane mevzu varken, neden kafanı böyle rasyonel insanların tercihlerine takıyorsun? boş ver sen böyle endişeleri. bakarsın bir gün köprüden geçerek işe gitmeye çalışırken, insanların otopilot özelliği olan elektrikli araçlar alması gerektiği gibi bir farkındalığına erişirsin.
  • istanbul'da yasiyorum, evim ile isim arasinda hem sabah hem de aksam yogun trafik oluyor. su anda kullandigim arac c segmenti sedan dizel otomatik, bir onceki aracim ise ayni markanin c segmenti hatchback dizel manuel araciydi, onceki aracimda ortalama 100 kilometrede 6.6 litre mazot yakarken, mevcut aracimda 6.1 litre yakiyorum. kaliteli bir otomatik vites yakit tuketimini arttirmaz, bilakis azaltir.

not: araclarin yakit tuketimleri sirasiyla 85.000 kilometre ve 40.000 kilometre genel ortalama degerleridir.
  • istanbul trafiğinde sol ayağı hiç sikilmemiş olan insan beyanatıdır.
  • istanbul trafiğinde uzun yıllar manuel vites araba kullanmış, hayvan gibi rampalar da dur kalk yapmış, 80 binde bir baskı balata dağıtmış biridir belki de,

bir sonra ki arabasında rahat etmek istiyordur.
  • şimdi bakıyoruz topluma en vasıfsız adamlar ne iş yapıyor? kamyon şoförü, otobüs şoförü oluyor onu da başaramazsa taksi şoförü oluyor. hal böyleyken bence araç kullanmak zorunda olmak bile başlı başına hayatı sorgulama nedenidir.
    günde en az 20 saat yatacak tenekeye dünyanın parasını ve vergisini bayılmak, yetmezmiş gibi; trafikte bir sürü dangalağın arasında onu kullanmaya çalışmak, o esnada dünyanın vaktini kaybetmek, bu arada kahvaltıda poğaça yiyerek taksitlerini ödediği arabası ile toplumda statü sahibi olduğunu sanmak gibi sayısız nedenin yanında bu sorgulama çok havada kalmış. ferrari alacak parası olan adamlar neden bisiklet kullanıyor düşündünüz mü hiç? ya da vakti değerli bir çok adamın neden araç kullanmadığını? dizel otomatik araçmış ahaha üretene sor amk niye böyle mantıksız bir iş yapmışlar acaba, sana sorsunlar bir daha ki ürün segmentini çıkarmadan. ha dersin ki olayın zevkindeyim ben monza'ya alalım seni göster hünerlerini...
  • sevgili yazar,

sizinde belirttiğiniz gibi, dizel motorlar hem hacim olarak daha az yakıt tüketirler, hem de türkiyede dizel fiyatı daha ucuz olduğu için, daha ekonomiktirler.

ancak otomatik şanzımanlı araçlar için tespitinizde hata var. yeni tip otomatik vitesli araçlar, özellikle son 10 yılda üretilenler, manuele kıyasla daha az yakıt tüketmektedirler.

özetle, yakıt takıntınız varsa, en düşük tüketim; otomatik-dizel kombinasyonudur.

edit: türkiyede dizelin ucuz olmasından kastım, benzinden daha ucuz olmasıdır. örneğin ingilterede dizel, benzinden daha pahalıdır.
hesabın var mı? giriş yap