• dizel araçlarda egzoz emisyonunu azaltmak için kullanılan filtreymiş. egzoz gazındaki partikülleri filtreliyormuş, katalitik konvertörden sonra devreye giryormuş. değiştirmek de epey masraflı oluyormuş anladığım kadarıyla.
  • ford araçlar için avrupada 75bin kilometrede değiştirilir bunlar, ancak 3-5 bin euro arası fiyatı vardır. otosan ise dpfli araçlarda 45bin bakımda özel sıvı ile dpf temizliğini bakım paketine eklemiştir.
  • opel ve mercedes'in de kullandığı filtre. temmuz ayından beri kullandığım j kasa opel astra'da zırt pırt çıkıyor bu uyarı.

- partikül filtresi dolu sürmeye devam edin

yol yardımını arıyorum, servisi arıyorum cevap aynı:

- 3000 devir/dk dan aşağıya düşmeyecek şekilde 2. viteste sürmeye devam edin... 5-10 dakikada geçer.

diyorlar ama geçmiyor çoğu zaman. 5 ayda en az 10 kere verdi bu uyarıyı. her uyarıda 12-20 dakika sürdüğüm oldu. çeyrek depo yakıt tükettim bu yüzden. servis her hangi bir sorun bulamadı. uyarı verdiğinde jenerasyon yapın geçer diyorlar sürekli. deli ettin beni dizel partikül filtresi...
  • değişim uyarısı verdikten sonra kullanmaya devam edilirse aracın markasına ve modeline göre bir süre sonra motorun kendini korumaya alıp çalışmadığı ya da belli bir devrin üzerine çıkmadığı durumlarla karşılaşılabilir.

remap ile bu filtrenin ve ikaz lambasının iptali yapılabilmektedir.
  • çeşitli sanayilerde az bir para karşılığı ikazının da lambasının da hayatını sikertebileceğiniz gereksiz filtre türü. çevre filan koruduğuna inanmıyorum ben bunun. öyle düşünen üretici de tüketici de petrol dışı enerji kaynağı ile çalışan araçlara ağırlık versin arkadaş.
  • audi, mercedes, bmw gibi markaların artık araçlarının hepsinde bulunan, araçların doğaya zararlarını azaltmak için kullanılan parça. eğer aracınızı hergün trafikli bir yolda dur-kalk, dur-kalk şeklinde kullanıyorsanız arıza çıkarma ve tıkanma ihtimali çok yüksektir.
  • şimdi efendim uyarı sinyali veriyor filtre, yetkili servis bana devirli kullan diyor. güzel kardeşim benim arabam triptronik vites napcaz şimdi? araç zaten devir yükseldikçe otomatik vites artırıyor, 1500-2000 devir arasına getiriyor kendini. ben sürekli manuelde mi kullanıcam bu arabayı. ne anlamı kalıyor o zaman bu otomatik vitesin? işin özü sikimsonik bir icattır, bir arızalandı mı çok can yakar..
  • alfa 159'larda tıkandı mı, motora devir arttırmayan ve 100 kmh'ın üstüne çıkartmayan bir arkadaş. illa sanayiye götürüp motordan sökerek temizletmek veya komple iptal ettirmek gerekiyor.
  • tıkandığı zaman rölantide aracın yaktığı mazot miktarını da arttırır. çözüm denildiği gibi yüksek vites ve devirde bir miktar yok yapmaktır. çünkü filtreyi tıkayan karbon partikülleri ancak yüksek sıcaklıkta yok olurlar.
  • euro 5 normlarına göre dizel araçlara takılması zorunlu olan filtredir. egzoz gazından çıkan kurumların büyük çoğunluğu bu filtrede toplanır ve birtakım işlemlerden geçerek imha edilir.
    günümüzde satılan tüm dizel araçlarda bulunan bu filtre çalıştığında arabada normalden fazla titreme hissedilebilir, normaldir. kendi çabamızla temizleyebilmenin tek yolu ise aracı sabit ve yüksek devirde bir süre kullanmaktır.
hesabın var mı? giriş yap