şükela:  tümü | bugün
 • ülkemiz insanı zamanının %87.21si bunu yaparak geçirir. (bkz: dizi) (bkz: yabancı dizi) (bkz: yerli dizi)
 • tüm boş vakitleri değerlendirme aracı olarak kullanıldığında uzun vadede, 40-45 dakikayı aşan program, film vb. yapımları takip etmeyi zorlaştıran eylem.
 • yıllardır yapmadığım hiç de eksikliğini hissetmediğim eylem.
 • ikiye ayrılır. yabancı yapım dizileri izlemek, yerli malı yurdum malı dizileri izlemek olaraktan.

  a) yabancı yapım dizieri izlemek, gerçekten dizi mantığına uygundur. takip etmek gerekir, takip etmezsen kalırsın. örneğin en çember kurgulu dizilerden sayılabilecek supernatural bile aradaki o hiç bir ilerleme kaydedilmediği sandığımız bölümleri ileride olayın ana aksına oturtmuş biz de kaçırdığımız bölümler varsa olaydan kopup kalmışızdır. lost, prison break, dexter'dan ve türevlerinden örneğe bile gerek yoktur başını kaçırsan bölümü anlamayabilirsin bile.

  b) türk dizilerini izlemek: kolay bir eylemdir. hatta izlemek deyimi yanlıştır. şöyle bir göz atmak yeter. 10 bölüm kaçırsan bile 10 bölüm sonra en büyük olay iki sevgili ayrılmış olabilir ayrılmış barışmış olabilir. bir de yaşlı ve önemsiz bir karakter belki ölmüştür. daha büyük bir gelişme beklemek yersizdir. bu yüzden ev ahalisinin takip ettiği herhangi bir diziyle ilgili ahkam kesmek sorun olmaz. hiç izlemediğim dizilerle ilgili bile entry girmişliğim vardır. mesela bilgisayar başındayken müziğiyle irkildiğim annem adlı güzide yapımımız örnek olabilir.

  not: komedi yapımlarını değerlendirme dışı tuttuğumu hatırlatmak isterim.
 • zihinsel pause halinde kaybolan bir gecedir.
 • (yabancı diziler için) bir zamanlar en ütopik şekli, bütün bölümleri sırasıyla ve hiçbirini kaçırmadan izliyebilmekti. polis akademisi gibi her bölümü kendi içinde bir bütün olan film serilerinde bile birinciyi izlemeden ikinciyi izlemeyi sevmiyen sıra takıntılı insanlarda stres yaratırdı. dizi saatini kaçırmak şöyle dursun, televizyon kanalının arada bölüm atlayıp atlamadığı bile sorgulanırdı. ama bütün çabalara rağmen mutlaka bir aksilikler olur, dizinin bütününe hakim olunamazdı, en kötü (iyi) ihtimal televizyon kanalı yeni sezonun yayın hakkını filan alamazdı, ki ozaman sezon ve bölüm sayısı diye kavramlardan haberdar diildik pek, en heyecanlı yerde duruverirdi yayın sadece. internet bu sıra düzen takıntısını bigüzel yatıştırdı tabi, hatta bir günün 24 saatini sırasıyla anlatan dizi bile çıktı, gönüller rahat, indirilir izlenir. gel gör ki o telaş pek tatlıymış, onu farkettim buaralar. mesela

  * beverly hills 90210'in yayını durduğu dönemde tv kanalının telefonunu ezberlemek
  * yeni sezon ne zaman başlıycak diye kanaldaki tanıdıklardan bilgi sızdırmaya çalışmak
  * diziyi izlemeye başlamadan önceki bölümlerde noolduğunu öğrenmek için sahafları altüst edip yabancı dergilerin eski sayılarını bulmak (o azimle okulda henüz öğrenilmiyen yabancı dil kalıplarını çözmek, öğrenmek)
  * yurtdışından ziyarete gelen ve oralarda yeni sezonu izlemiş olan arkadaşla koca bi geceyi diziyi anlattırmakla geçirmek ve buna süper bi gece demek
  * öğrenilen her ayrıntıyla kütküt atan bi kalple adeta ufkun genişlemesi
  * daha sonra, anlatılanlara göre akılda defalarca canlandırılmış bir bölümü izleme fırsatını yakalayınca gözlerin dolması

  tabi en büyük etken yaşın küçük olması` : ve brandon a aşık olmak` belki ama, o parçaları birleştirmenin verdiği haz ve interaktivite, pembe bi gençlik dizisinde bile lost ateşini yakalamayı sağlıyodu. bu saatten sonra nostaljik duygular uğruna sıralı dizi izleme lüksünden vazgeçmiyceğimi ve hiçbişey için o heyecana sadık kalmıycaamı göz önünde bulundurursam, ilacın yine lost olduğu da ortada. madem normal hayatta dizi zamanı kırılmıyo artık, dizinin kendisinde zaman kırılsın, geçmişten gelecekten ipuçları aldıkça ağzımız açılsın. bitanesin lost.

  * sezon finaline geri sayım
 • türk dizileri için ..aptal olduğunu belli etmek anlamına gelir.
  yabancı diziler için ise bağımlılık yaratabilir.bnm gbi25 dizi fln izlemeye çalışan bi insan için artık hepsi bir dir..losttaki sawyer supernatural deki dean in kardeşi, gossip girl deki blair new amsterdam daki john un aradığı eş olabilir..önemsemeyin geçer.
 • mühendislik öğrencisiyseniz, aşırı zeki veya fazla rahat değilseniz yapmaya zaman bulamayacağınız eylemdir. * * *
 • hele türk dizileriyse izlenen zihniniz bulanıklaşır, 30. dk dan sonra anlama yetinizde büyük kayıp görülür, eğer devam ederseniz geri dönülemeyecek zararlara yol açar.dikkat etmek lazım.