şükela:  tümü | bugün
  • uzun zamandır belki de 10 yıldan fazladır televizyon ile fazla aram yok. evde izleyen yok mu, var tabi. çeşitli diziler izlenir, gülünür eğlenilir vs. vs. süre gelen zamandan bu yana dizilerin sürelerinde abuk bir uzama sezmeye başladım. nasıl mı? şöyle efendim; eskiden bir dizi saat 20:00'de başlardı, 21:30 - 22:00 civarı biterdi. sonra ardından yeni bir dizi başlardı. bu bir süre böyle devam etti. sonra dizilerin özetleri git gide uzamaya başladı ve 20:00'de başlayan dizi haliyle 22:30 - 23:00 civarında bitmeye başladı. 2015 sezonunda farkettim ki (bilemiyorum daha önce mi başladı) diziler 20:00'de özetiyle başlıyor, 21:00 civarında yeni bölüm başlıyor ama bitmek bilmiyor. 00:10'da biteni dahi gördüm. ortalama 23:30 - 00:00 aralığında bitiyor çoğu dizi. buna anlam veremiyorum. sözüm meclisten dışarı bu insanlar nasıl bu kadar koyun olabiliyorlar. bunun önüne kim geçecek, kim dur diyecek, çok merak ediyorum doğrusu.
  • önüne geçilemez biçimde devam etmekte olan durum.

atv'de kanatsız kuşlar diye bir dizi var. annem bizzat kanalın kendi uygulamasından izliyor bu diziyi. merak ettim dedim anne bir dur şunun süresine bir bakacağım. süreyi görmemle bir oha dedim. lan bildiğin 3:00:00 yazıyor. 3 saat tek parça. reklamsız ham hali yani. 3 saat nedir ya? diğer bölümlere de bakayım dedim her biri minimum 2 saat 45 dakika. haftada 120 saat falan mı çalışıyor bu dizi ekipleri? bir ara dizi oyuncuları 90 dakikaya hayır diye bir yürüyüş yapmıştı. bir 7-8 sene evveldi galiba. şimdi 90 dakikalık diziyi bulursan öp başına koy. hayır bu uzama işi durmuyor da bir yerde. şimdi 3 saat normal karşılanıyorsa yakında 5 saat de olur yani.
  • türk dizileri şu iş olmasa netflix kalitesine tam olmasa da yaklaşır. 50 dakikanın üstüne çıkmayın be gardaşım. 90'lar kalitesini yakalarsınız.
  • kanalların daha fazla kâr etmek amacıyla yaptığı rezalet ötesi durum. hepsi aynı. akşam 7-8 arası haber. 20.00-24.00 arası dizi. önce dizinin 1 saatlik özeti. sonra reklam. sonra tam reklam bitince ertesi günün kısa yayın akışı ve sonra tekrar reklam. sonra dizi başlar jenerik geçer iki kelime edilir ve tekrar reklama gidilir. sonra dizi başlar ve 15-20 dakikada bir reklama gidilir. ulan böyle dizi mi olur. böyle iş mi olur. tamam. anlıyorum. dizilere fazla para akıtmak istemiyorsunuz. ama böyle nereye kadar devam edebileceğinizi düşünüyorsunuz? zaten internet geliyor. ne vurursak o yanımıza kâr kalsın diyorsanız bu da boşuna. internette yarın tv kadar kolay ve bedava ulaşılan bir kaynak durumuna geldiğinde yine sadece kaliteli şeyler takip edilecek. siz de kaliteli şeyler yapmaya devam edin ve her zaman takip edilin. bir dizi yerine 2 dizi ya da bir program ya da en kötü bir türk filmi koymak bu kadar mı zor ya. 1 saatin üzerinde dizi olmaz anlayın artık şunu. neyin kafasını yaşıyorsunuz gerçekten anlamak mümkün değil. bırakın artık özgün senaryo bulmayı dizi adı bile bulamayacak duruma geldiniz. oyuncular desen hep aynı. dizi adları değişiyor, oyuncu kadroları değişiyor ama yüzler hep aynı. yetenek fakiri, torpilli ya da manken. hakikaten rezalet ötesi bir durum.
  • adamlar istiyor ki eve gel yemegini ye dizini izle bitince yatagina gir baska bir sey dusunme sorgulama. zaten yayinlanan dizilerin tamami entrika,gerilim,agir dram iceriyor. arka fonda giygiy bir keman sesi,uzun uzun bakismalar,gereksiz dialoglar. izlerken yoruyor zaten. ben izledigim seyden keyif almak isterim.
    2 saat dram iceren bir diziden nasil keyif aliyorsunuz.
  • reklam ücretlerinin düşüklüğüdür sebebi efendim. dizinin de bir maliyeti var, hem yapımcı hem de kanal bu parayı çıkartıp kar edebilmek adına çok sayıda reklam almak için sündürdükçe sündürüyor diziyi. bazen oluyor ki 100 dakikalık dizinin sadece 2 dakikasını izle gelecek hafta hiçbir şey kaybetmediğini anlayabiliyorsun. o denli boş o denli niteliksiz.
  • hala kalitesiz türk dizilerini izleyenleri göstermiş ve gösterecek olan başlık.
  • hiç bir dizi bizler kaliteli bir yapım izleyelim diye çekilmiyor.

reklam yayınlama sıklığı açısından en uygun yayın diziler ve inanması güç ama bu kadar dizi çekilmesinin tek sebebi reklamlar.

bilinen bir şeyi tekrarlama saçmalığı gibi dursa da sürekli yabancı dizilerden örnek gösterip neden bizimkiler böyle denmesine cevap olsun dedim.

konu bulunmasa dahi slow motion ile yine aynı şey yapılıyor.

(bkz: mehmed bir cihan fatihi)
  • çok uzun süre önce sırf bu yüzden vazgeçtim dizi izlemekten reklamları diziden uzun amk.
  • dizilerin bölüm sürelerinin her geçen dönem nasıl arttığını 90lı yıllardan itibaren vereceğim örneklerle göstermeye çalışacağım, durumun vehametini anlayın.

süper baba (1993 - 1997, 137 bölüm, atv): 45 - 55 dakika arası

sıdıka (1997 - 2003, show tv): 45 - 60 dakika arası

küçük besleme (1999 - 2001, 175 bölüm, star tv): 40 - 55 dakika arası

yılan hikayesi (1999 - 2002, 90 bölüm, kanal d): 50 - 65 dakika arası

ayrılsak da beraberiz (1999 - 2004, 450 bölüm, trt 1): 25 - 40 dakika arası

yedi numara (2000 - 2003, 92 bölüm, trt 1): 40 - 45 dakika arası

asmalı konak (2002 - 2003, 54 bölüm, atv): 60 - 75 dakika arası

cennet mahallesi (2004 - 2007, 119 bölüm, show tv): 60 - 80 dakika arası

acemi cadı (2006 - 2007, 58 bölüm, kanal d - star): 60 - 75 dakika arası

dudaktan kalbe (2007 - 2009, 75 bölüm, show tv): 75 - 90 dakika arası

aşk-ı memnu (2008 - 2010, 79 bölüm, kanal d): 90 dakika

muhteşem yüzyıl (2011 - 2014, 139 bölüm, show tv - star tv): 100 - 120 dakika arası

zengin kız fakir oğlan (2012 - 2015, 136 bölüm, trt 1 - fox tv): 110 dakika

kiraz mevsimi (2014 - 2015, 59 bölüm, fox tv): 90 - 115 dakika arası

kiralık aşk (2015 - 2017, 69 bölüm, star tv): 120 dakika

meryem (2017 - 2018, 30 bölüm, kanal d): 130 dakika

payitaht abdülhamid (2017 - günümüz, 54 bölüm, trt 1): 120 - 180 dakika arası (evet, bazı bölümlerin süresi 3 saate yakın)

kadın (2017 - günümüz, 32 bölüm, fox tv): 120 - 150 dakika arası

çukur (2017 - günümüz, 33 bölüm, show tv): 120 - 150 dakika arası

söz (2017 - günümüz, 50 bölüm, star tv): 120 - 150 dakika arası

biraz uzun oldu, fakat bir yerli dizi kadar uzun olmadığı aşikar. arkadaşlar zamanında 25 dakika bücür cadı, ayrılsak da beraberiz çekebilen bir ülkeyken, bölüm süreleri en az 40, en fazla 60 dakika abd - avrupa standartlarındayken ne oluyor? bölüm süreleri nereye doğru gidiyor? her akşam televizyon karşısında naapıyoruz?