şükela:  tümü | bugün
  • mayalı hamur için genelde evde uğraşmayıp fırından alınır. hafif olduğu için de kıymayı rahatlıkla kaldırır. hatta bana göre dızmana kıymalı olmazsa olmazdır.

(bkz: hamur olsun camurdan olsun)
  • üzerine yoğurt sürüldüğünde, çökelekli olarak yiyebileceğiniz lök hamur.
  • iri yapılı, uzun boylu, şişman gibi manalara da gelen sözcük.
  • genelikle kıymasız yapılan bir börek çeşiti.. hamurlar uafak toplar şeklinde yanayan dizilir, üzerlerini yoğurt yumurta karışımı dökülerek fırına verilir.. içine kıyma ve benzeri hiç birşey konmaz..
  • biz muhacirlerin hala rumeli kültürünü taşıdığımızı gösteren iyi bir örnek. az yumurtalı, bol hamurlu bir cins yiyecektir.

...ha, bizde de dızmana denir ayrıca.
  • trakya göçmenlerinin çok yaptığı bir hamur işi. çökelek kullanılır, hatta yöreye göre buna kesik denir.
    kavrulmuş soğanlı çeşidi de mevcuttur ancak o dızmana sayılmaz.
    dışı kıtır kıtır içi yumuşacık olan dızmana çocukluğun ender güzelliklerinden biridir.
  • içindeki malzemelerini sayarken çökelek filan derseniz trakya civarında pek bi şey ifade etmez zira ekşimiktir o. köy ekmeği yapılırken artan hamurdan babaanne/anneanne'nin yaptığı atraksiyondur kızancıklara...hatta bana göre süt onlara göre çikolatadır. yazın ayran ile yerseniz feceat uyku basar.
  • muhacirlerin çokça yaptığı ve sevdiği üzeri yoğurtlu börek. özel hamuru ufak ufak tepsiye dizilerek ve üzerine yumurta, yoğurt sürülerek hazırlanır. yazın karpuz ile iyi gider.

dızmanayı bilen arkadaş, trakyalıdır,candır, dosttur, kızçedir, kızandır. yapan eller de öpülesidir.
  • o küçük hamurların üzerine dökülen yoğurtlu karışıma süt üstü * ta eklenirse tadından yenmez.
    (bkz: olsa da yesek)
  • anaaamm..adını görünce nasıl sevindim birden.zira etrafımda pek bilen yok.koca bir tepsi yapılır bizde.yanına da karpuz...
    uzaklarda bir yerlerde de olsa,tanımasan da senin bildiğin şeyleri bilen,sevdiklerini seven birilerinin olması negzel.