• tesettürlü modelleri için :ayakbileğine kadar bilgisayar
  • teknolojide akp devrimi olmasini ve yerini dizaltı bilgisayarlarına emanet etmesini bekledigim cihaz.
    göz kararı da olabilir ama aynı zamanda bir birim neyse tdk bunu cözer
  • tdk'nın diğer çevirilerine -daha doğrusu tdk çevirisi olduğu sanılan saçmalıklara- nazaran, gayet mantıklı ve akılda kalabilir olduğu halde, ne yazık ki hala türkçe'de yerini sabitleştirememiş bir tamlama.
  • iş hayatında kesinlikle kullanılmaması gereken bilgisayar türü.

eve iş götürürsün azizim, gel sen masa üstü bilgisayar ile çalış benden söylemesi
  • hafif, uygun fiyatlı, ssdli bir önerisi olan varsa paylaşsın asus m543 berbat çıktı, iade etmek istiyorum. amazon'un indirimi olduğu için almıştım, şarj aletini görünce gülesim geldi, telefonumun şarj aleti bile daha büyük. bu bana şarjının da uzun sürmeyeceği fikrini veriyor. 3000-3500 max bütçe, bu kadar bile değildi ama sanırım altı cidden fiyasko.

seri öneri alalım lütfen bekleme yapmadan
  • bizden uyarması: bir uzmanın söylediğine göre, dizüstünde kullanılan bilgisayarın yaydığı radyasyon etkisi, kucağınızda üç-dört baz istasyonu varmış kadar imiş. şöyle bir cümle kurdu uzman kişi, "dizüstü bilgisayarınız kucağınızdayken, üj-bej baz istasyonunun yaydığı radyasyona maruz kalıyorsunuz"

dizüstü olsa da adı, siz yine de masada falan kullanın... testislerinize zarar gelsin* istemezsiniz dimi?
  • dizüstünde, ya da kucakta kullanıldığında sperm kalitesini düşürebildiği öngörülen elektronik cihazlar.
  • bilgisayar en düşük bileşeni kadar hızlıdır diye bir söz vardır ya, işte bunlarda da genelde 5400 rpm'lik hard diskler oluyor ve bilgisayarın performansını ciddi derecede düşürüyor bu durum. bir de ekran kartlarını anakartla tümleşik yapıyorlar çoğunlukla bu da anakartınız gümledi mi size yüklü bir masraf çıkartıyor. yalnız bu freedos olayı gayet güzel. umarım bunu her bilgisayara yaygınlaştırırlar. yani bir bilgisayarın hem windows'lu olarak hem de freedos olarak piyasaya sunulması güzel olur.

düzeltme: işlemciler tümleşik değil o; yazıdan çıkarıldı.
  • yalnızken, hastayken, ilgiye ihtiyacınız varken nasıl özel bir alet olduunu anlıyorsunuz bunun.. böyle sevgili eli gibi oluyor göbek üstü olunca dönem dönem.. sıcacık böyle..
  • elinizde bir cihaz var (2012 ve daha eski üretim) windows 10 kurdunuz ama istediğiniz performansı alamıyorsunuz. yapabilecekleriniz:

- öncelikle tamir işinden gerçekten anlayan bir bilgisayarcı bulun ve kanka olun adamla :)

- cihazınıza ram takviyesi ile başlayın. o yaştaki bir cihazda 2 gb ram vardır %90 ihtimalle. win 10, oyun oynamıyorsanız 4, oyun oynuyorsanız en az 8 gb ram ister. eğer cihazınızdaki ramin mhz değeri yüksekse 2 veya 4 gb ram ekletin. yok değilse üzerindeki rami söktürün adama verin, mhz değeri yüksek ram taktırın. adam bu işlerle ilgili ise elinde muhakkak 2. el ram mevcuttur, sağlam olanlarını gömün gitsin. pazarlığı da duruma göre yaparsınız. sıfır ramler çok pahalı :)

- o cihazın cd sürücüsü %90 ihtimalle çalışmıyordur. sökün gitsin! n11'den bir tane cd sürücüsü için hdd kızağı alın. 20 lira bir şey. bilgisayarınızın ssd'sini buna bağlayın, ana disk yuvasında hdd dursun. eğer ana diskiniz 250 ve üzeri ise depolama için fazla fazla yeter, ssd'yi 32 veya 64 alabilirsiniz. (tavsiyem en az 120)
    linkler: https://tr.aliexpress.com/…42311.0.0.6e884c4duz6kss
    https://m.tr.aliexpress.com/…yqjepb6ew1550764087327
    https://urun.n11.com/…top-4717a-notebook-p150446442
    aliexpress candır, alın gitsin :) (2 farklı kasa vardır 9.7 ve 12.7 mm, hangisi bilgisayarınıza uygunsa ona bakın)

- işlemci değişimi düşünebilirsiniz. anakartınızın modeline hangi işlemcilerin uyum sağlayacağını bulun, yine gittigidiyor, sahibinden sitelerinde bu işlemci listesinden en güçlü olanının 2. elini araştırabilirsiniz.

- cihazınızda garantili usb 3.0 yoktur sizin şimdi :) ama expresscard girişimiz var di mi? alın size işlevsel bir cihaz
    https://tr.aliexpress.com/…f64a&transabtest=ae803_3
    https://tr.aliexpress.com/…4fd8-b383-fe89d35bf64a-3
    iki farklı link verdim, cihazınızdaki expresscard hangi tipteyse buyrun alın :)

- cihazın üzerindeki wifi kartını 300 mbit wifi kartı ile değiştiriniz. 5-6 dolar bir farkla yüksek hızlı internetinizi sonuna kadar kullanırsınız.

- tüm bunları yaptınız, win 10 temiz kurulum yapın ssd'ye. açıldıktan sonra cihaza hemen chrome veya firefox kurun. eset nod32 kurun, aktif edin. (bunları kurmadan sakın cihaza flash bellek filan takmayın) sonra internet tarayıcınızı geri açın, adblock plus, ghostery, adblock for youtube ve hotspot shield eklentilerini kurun, tüm eklentilerin ayarlarını en sonuna kadar açın. (şu entryde ayarlar mevcut (bkz: #64300626)) sonrasında da şu entry'dekileri uygulayın. (teşekkürler sydney carton, (bkz: #55588383))

200-300 liralık harcama ile günümüzün 3-4 bin liralık sistemlerine ulaştınız.

edit piaf: bir mesaj geldi ve bu entariyi hatırladım. bir ekleme ve düzeltme yapayım, cd kızağı yerine aldığınız yuvaya ssd bağlayın, harddiski buraya bağlarsanız uçuyor nedense, benimki uçtu ve bilgileri kurtarmaya çalışıyorum :)
hesabın var mı? giriş yap