şükela:  tümü | bugün
 • yillardir adam gibi bir hiphopcu cikaramamaktan muzdarip britonlarin son numarasi. amerikan gangsta rap mentalitesini, adalara tasiyan uk garage hareketinin icinden cikan bu 18'lik tifil, boy in da corner adli debut albumuyle, britanya'da epey gurultu kopardi. bir gece klubu cikisi, silahli saldiriya ugramasiyla, sohreti daha da artti. i luv u, en bilinen sarkisi. rapperligini, kircilli sesini epey begenmekle beraber, muzigine cok da nufuz edemedim. i luv u, fix up look sharp, sittin here,jus a rascal gibi sarkilar guzel yine de.. bu yilki mercury prize'in guclu adayi.
 • mercury prize i kazanan sarkici. muzigi , ozellikle altyapilari the streets e bayagi benzemekle beraber , ilginc vokaliyle ve sozleriyle bu odulu kazandigini dusunuyorum.gayet rahatsiz edici bir gurultuculugu var genede fena degil. ingilizler baktilar olmuyo kendilerine ozgun bir hip hop tarzi gelistirdiler sanki.
 • boy in the corner, simon reynolds'un 2003'teki favori albümü imiş.
 • aman tanrim, 19 haziran'da "arab strap"le ayni gecede park orman'da olacakmis! bi de "çu" ile başlayan bi gurub da varmis.
  ama harika, boy in da park orman!
  (bkz: sozluk bannerindan al haberi)
 • henüz 20 yaşındaki nijerya asıllı ingiliz dizzee rascal çağımızın en önemli rap sanatçısı olmaya aday. 2002'de the streets, original pirate material ile, ingiltere ile rap arasında o bir türlü kurulamayan ilişkiyi tek başına bir albümde kurmuş gibiydi. ardından rascal ortaya çıktı ve the streets ile başlayan ingiliz hip hop akımını zirveye taşıdı. olağanüstü single'ı i luv u'yu da içeren albümü boy in da corner elbette 'beyaz zenci' eminem'in ulaştığı ticari başarıya erişemedi, ancak dinleyiciler bir konuda hemfikirdi: belki asla eminem kadar satamayacaktı dizzee rascal, ancak rap konusunda ondan daha iyiydi. gerçekten daha iyiydi. peki daha ne kadar ileriye gidebilirdi? bir yıldız olabilir miydi? ah evet, bundan hiç kuşkunuz olmasın. rascal'ın ikinci albümü showtime, en az debut "boy in da corner" kadar başarılı bir hip hop eseri. "boy in da corner"da (hala bir çocuk olmasına rağmen) hiç yaşayamadığı çocukluğuna duyduğu özlemden bahseden rascal, görünen o ki "showtime" ile bir anda çocukluktan rapstarlığa sıçrama yapıyor. ve bunu -gerçekten- yapıyor.

  hayatı hep sokaklarda geçen, hapse girip girip çıkan biri olarak rascal bununla övünmüyor; bu, onu diğer rapçilerden ayıran noktalardan biri. belki kimseye öğüt verecek yaşta değil, ancak hayatın acımasız tarafına rasgelmiş biri olarak sizi uyarmadan da edemiyor. bir hip hop sanatçısı olmasına rağmen en sevdiği albümün nirvana'nın in utero'su olduğunu daha önce belirtmişti rascal, ancak kurt cobain'i pek tutmuyor anlaşılan, çünkü o, şarkıcıların gereğinden fazla abartılmaması gerektiğini düşünenlerden. bu yüzden respect me'de "bu müzik sizi öldürürse insanlar bana saygı duyacak" derken ne demek istediğini tam olarak anlamak lazım.

  "showtime" 2pac'ın veya nwa'ın sahip olduğu saf rap tınısında değil; ekstradan dans, reggae gibi birtakım türleri de içinde barındırıyor. ilk single stand up tall çok hızlı bir şarkı, rascal nelly'den çok daha iyi olduğunu iddia ediyor ve bunu zorlanmadan kanıtlıyor. sakin havasıyla sanki the streets'e daha çok yakışacakmış gibi duran dream albümün en pop şarkısı. neredeyse aptalca sözlere sahip, ancak bu çocukça istek rascal'ın dilinden döküldüğünde mutlu ediyor sizi: "bir hayalin olmalı / eğer bir hayalin yoksa, hayallerini nasıl gerçekleştirebilirsin?" rascal'in bir çocuk olduğunu unutmamak lazım, ancak yine de fickle'da kendisini bekleyen şöhrete hazır olduğunu kanıtlıyor: "söyleyecek çok şeyim var, ama zamanım kısıtlı". sanki her şeyin farkında dizzee rascal, büyük patlamanın gerçekleşmesini bekliyor. ve o an geldiğinde, arzuladığı (ve hakettiği) üne kavuştuğunda, yüzündeki maskeyi çıkarıp hayatın tadına bakmaya başlayacak gibi. kim bilir, belki de görmemişliğin etkisiyle, bir rapstar olarak ömrü fazla uzun olmayacak rascal'ın, ancak görünen o ki, aynı "stand up tall"da iddia ettiği gibi, "genç yıldız dizzee rascal"ın müziği hiç unutulmayacak.
 • arctic monkeys'in temptation greets you like your naughty friend şarkısına vokaliyle eşlik eden genç rapper, karşılığında maths and english albümündeki temptation şarkısında alex turner*'i agırlamıstır*.
 • asıl adı dylan kwabena mills olan 1985, londra doğumlu rapçi.

  albümleri ve single'ları
  maths & english (4-6-2007)
  boy in da corner (21-7-2003)
  showtime (6-9-2004)
  flex (19-11-2007)
  i luv u (26-5-2003)
  dream (8-11-2004)
  sirens (21-5-2007)
  pussyole (30-7-2007)

  (bkz: http://www.dizzeerascal.co.uk/)
 • dream isminde yorumladığı bir parça vardır.
  şarkının orjinali south pacific müzikalinde, happy talk isminde geçmektedir. 80'lerde captain sensible tarafından filmdeki ismiyle (happy talk) yorumlanmıştır.
 • dance wiv me adlı garip bir parçası vardır.herşey ile taşak geçme özürlüsü ingilizlerin şamar oğlanı gibi birşeydir.tvde sahneye çıktığı an çocuk,genç,yaşlı uuoooww diizzeee sesleri geliverir.ingilizcesine gelince elin ingilizi bile anlamıyor adamı zaten.bunun haricinde amerikan rapçilerine nazaran daha sevimli bir tipi vardır bu cuma kılıklının..
 • bassline junkie adlı şarkısı ve klibi görülmeye değer rapçi.

hesabın var mı? giriş yap