şükela:  tümü | bugün
  • bas donmesi hadisesi
    (bkz: vertigo)
  • kulak denge sinirlerinde viral enfeksiyon bulunması sonucu kişinin yaşadığı şiddetli baş dönmesi atakları. vertigo'daki gibi denge kristallerinden kaynaklanan bir sorun değil tamamen virütik bir durum söz konusudur.

kişi sabah uyanırken şiddetli bir baş dönmesi sonucunda yataktan yere yuvarlanacakmış gibi olur, hatta bunu cidden yaşıyormuşçasına yatağa sımsıkı tutunmaya çalışır, dehşet bir durumdur. neyse ki ataklar kısa sürer ama tüm günü etkiler.

kişi gözü kapalıyken yürüyemez mesela, o yüzden duş alırken bile aniden yere yuvarlanmak olasıdır, çok dikkat etmelidir. bırakın araba kullanmayı filan tek başına sokağa çıkmak bile tehlikeli olabilir.

hatta bu hastalığın yarattığı korku ile agorafobi ya da asosyallik gibi bonus rahatsızlıklarla mücadele etmek gerekebilir.

tedavisi mümkündür ama belirtilerin ortadan kalkması çok uzun zaman alır.
  • vertigodan farklıdır, kulakla ilgili bir sorun olmadığında da yaşanır. baş dönmesinden çok kafanızda dönen sinsi bir yılan gibidir, hep sarhoş, sersem bir kafayla dolaşırsınız, ayaklarınız yere basmaz. panik atağı tetikler, otu boku kafayı takmanıza neden olur, çoğu zaman nedeni bilinmez ama tetikleyen şeyler bellidir. alkol, kahve, demli çay, sigara ilk bırakılacaklar arasındadır. insana zaman zaman cehennemi yaşatır, karşıdan karşıya geçmek, merdiven inip çıkmak kabusa dönüşür. stres en uzak kalınması gereken şeydir ama nafile bir çabadır. o stresi tetikler, stres de onu.
  • (bkz: jet lag)
  • proton pompası inhibitörleri yan etkisi olarak da piyangonuza çıkabilir
  • benim başıma geldi bu. en kötü hastalıktan bile kötü olduğunu düşünüyorum. "şu hayatta yaşadığın en kötü şey ne?" diye sorsalar bir saniye düşünmeden bu derim.

kurtulan varsa allasen bana bi ulaşsın. yoksa da gerçekten ölmek istiyorum.