şükela:  tümü | bugün
 • dji mavic versiyonunun yeni iterasyonu.
 • birkaç farklı renkte piyasaya sürülecek drone
 • yeni oyuncak, iphonedo'dan gelsin.
 • bugün tanıtılacak olan drone. mavic pro 500 gram üstünde ağırlığı ile sivil havacılık kapsamı içinde olduğundan nereye gitseniz izin,kayıt gibi prosedürlerle uğraşmak zorunda kalıyordunuz. özellikle taşınabilir bir drone için bu çok can sıkıcı oluyordu çünkü seyahatte yanıma drone alayım dediğinizde saatlerinizi ayırıp o bölgenin kurallarına göre hareket etmek zorunda kalıyordunuz. mavic air bu durumu çözecektir.eğer ki gimbal'i 2 eksenli değil de 3 eksenli olursa tadından yenmez.
 • dünkü sızıntılara göre dji spark ve dji mavic pro arasında bir yerde konumlanacak, fiyatı da tahmini 600-700 dolar aralığında olacak drone'dur. tanıtılsın da görelim.

  edit: 800 dolar olarak açıklandı.
 • drone pazarının lideri dji, new york'taki bir etkinlikte yeni modeli mavic air'i duyurdu. bu yeni drone, katlanabilir dji mavic pro ve ultra taşınabilir dji spark arasına oturmuş ve her iki modelin en iyi özelliklerinden bazılarını bünyesinde birleştirmiş.

  dji mavic air, 1/2.3 inç cmos sensörlü bir kamera,
  24mm f/2.8 (35mm eşdeğeri) geniş açı lens ve 3 eksenli bir gimbal ile donatılmış. kamera, 12 mp. çözünürlüklü fotoğraflar, maksimum 100 mbps. bit hızı ile 4k 30 fps ve full hd 120 fps videolar çekebilecek şekilde tasarlanmış.
  dji mavic air, tıpkı dji mavic pro gibi katlanabiliyor. üstelik kendisinden daha büyük olan dji mavic pro'dan %41 oranında (yaklaşık 300 g) daha hafif olmuş.
  430 gram ağırlığı ile dji mavic pro'nun neredeyse yarısı kadar ki bana göre ülkemiz yasal sınırları düşünüldüğünde en büyük olay bu olmuş.
  katlanabilir rotor kolları dji mavic pro kadar uzun değil. bu sayede görüntü kalitesinden ödün vermeden dji spark'tan daha fazla manevra kabiliyetine sahip olacağı aşikar. dji'ın yaptığı açıklamaya göre mavic air'in görüntü kalitesi mavic pro ile eşit tutulmuş.

  sport modunda 68 km/s hıza ulaşması, 36 km/s hızla esen rüzgara karşı direnmesi, izin verilen bölgelerde 5.000 m'ye kadar çıkabilmesi ve bu sayede 2500 m'lik bir alanı kapsayabilmesi öne çıkan özelliklerinden.
  yapılan ölçümlerde tek bir pil ile ortalama 21 dakika uçabildiği tespit edilmiş. (mavic pro 27 dakika, spark 16 dakika.)
  hassas gezinme ve daha iyi uçuş performansı için geliştirilen flightautonomy 2.0 sistemi, 7 kamera engel önleme sistemi ve seçilebilir 16 konu ile hedefi aynı anda takip edebilmek için yine activetrack özelliği unutulmamış.
  smartcapture ile mavic air yine el ile kontrol edilebiliyor.
  6 metreye kadar olan mesafe içerisinde uzaktan kumandaya ihtiyaç duyulmadan el hareketleri ile istenilen açıdan takip, fotoğraf, video ile kalkış ve iniş gibi komutlar verilebiliyor.
  roket, dronie, daire, helix, asteroid ve boomerang olarak altı farklı quickshot modu bulunmakta. bu sayede kullanıcılar, fazla pilotaj ve kamera becerileri olmadan da belirlenen özellikte video çekimleri yapabilecek.
  "asteroid" modu ile drone, havadan yere doğru yaklaştırılırken video, sphere (küre) biçiminde bir görüntü ile başlatılıp alçaldıkça normalleştirilirken, "boomerang" modunda tıpkı atılıp geri gelen bir bumerang gibi drone, oval biçimli ve headlock tarzı bir uçuş ile "başlangıç" noktasına döndürülüyor.
  32 mp. çözünürlüklü küresel panorama fotoğraflar (1 dakika içinde 25 fotoğraf çekip birleştirmek suretiyle), diğer tür panoramalar (yatay, dikey ve 180 derece) ve hdr fotoğraflar oluşturulmasını sağlayan özel modları bulunmakta.
  öte yandan dji drone için bir ilk sayılacak 8gb kapasiteli dahili bellek bu model ile sunulmuş oluyor.
  bu ekleme ile hafıza kartının unutulması veya sorun çıkarması durumunda hayat kurtarıcı bir özellik ortaya çıkmış oluyor. ayrıca bir adet microsd kart yuvası ile bir adet usb-c bağlantı portu da unutulmamış.
  daha pek çok güzel özelliğin eklendiği dji mavic air, siyah, kırmızı ve beyaz olmak üzere üç farklı renk seçeneği ile 799 dolar ve ekstra donanımların sunulduğu, dji mavic air "fly more combo" seçeneği ile 999 dolar fiyat etiketinden satışa sunuluyor.

  edit: mart sonu itibariyle tanıtılması beklenen dji mavic pro 2 ve dji phantom pro 5 modelleri ile kullanıcıların kafası biraz karışmış durumda. özellikle 1/2.3 inçlik sensörü ve zayıf dinamik aralığa sahip olduğu açıkça görülen dji mavic air modelinin üzerine mavic pro serisini daha da üst seviyelere çıkartmak isteyen şirketin, dji phantom 4 pro'dan alışık olduğumuz kamerayı, yine 1inç büyüklüğünde olan sensör ile sunacağı ve üç dakika kadar uzayacağı söylenen uçuş süresi ile güncellenmiş olan dji mavic pro 2'nin büyük ses getireceği içeriden sızan bilgiler arasında yer alıyor.
 • $1000’in altina alinabilecek en eglenceli oyuncak.
 • sivil havacılık genel müdürlüğünün belirlediği 500 gram ve üzerindeki iha' lar için kayıt edilmesi ve uçuş eğitimi zorunluluğuna takılmayan bu sebeple hobi amaçlı daha çok tercih edilebileceğini düşündüğüm insansız hava aracı.
 • beni bitirirse bu elektronik merakım ve iştahım bitirecek. alamıyorum diye hayıflanıp durduğum mavic pro'dan beni birden kendine çekmeyi başarmış yeni nesil yetişkin oyuncağı. yetişkin derken, şey yani elektronik vs ohhohoommm..

  her neyse, benim olacaksın mavic air, ve binicem üstüne vurucam kırbacı. *