şükela:  tümü | bugün
 • drone pazarının lideri dji tarafından, teknik çalışmaların uzaması neticesinde ertelenerek, en erken 22 mart, en geç ise haziran ayı içerisinde tanıtılması beklenen dji mavic pro modelinin 2'nci jenerasyonudur.
  ocak ayı sonlarında beta testi tamamlanan bu yeni drone, resmi olarak dji mavic pro 2 yerine dji mavic pro ii adı ile tanıtılacak ve sızan ilk bilgilere göre;
  mevcut dji mavic pro modeline göre daha büyük ebatlarda olduğu,
  daha yüksek pil kapasitesine sahip olduğu (4820mah. 15,2v. 4s lipo)
  mevcut dji mavic pro'dan farklı bir pil tasarımına gidildiği,
  daha büyük (mevcut dji phantom 4'ten biraz daha küçük) ve güçlü motorlara sahip olduğu,
  iyileştirilmiş ve yükseltilmiş pil kapasitesi neticesinde en az 33 dakikalık uçuş süresi sunduğu,
  yenilenen pervane tasarımı ile pervane gürültüsünün azaltıldığı,
  sport modunda 72 km/s hıza ulaştığı ve 32 km/s hızla esen rüzgara karşı direndiği,
  28mm f/2.8 (35mm eşdeğeri) geniş açı lens ile f/2.8-f/11 arası değerlere sahip değişken diyafram ile donatıldığı,
  djı phantom 4 pro modelinde olduğu gibi 1 inç (12.80x9.60mm) büyüklüğünde cmos sensör ile donatıldığı,
  uçuş menzilinin 8km'ye çıkartıldığı,
  mekanik shutter (örtücü) özelliğinin sunulmadığı,
  karanlık ortamlar içerisinde dahi engelleri algılayıp çarpmayı önleyebilecek 3 boyutlu kızılötesi algılama sisteminin entegre edildiği,
  dji mavic air'den daha hızlı ve gelişmiş bir vizyon sistemine sahip olduğu,
  mevcut dji mavic pro ile kullanılan uzaktan kumanda ile benzer bir tasarıma sahip olduğu ve büyük ölçüde geliştirildiği,
  binoküler arka görüş ile engel tanıma ve önleme sensörlerine sahip olduğu,
  ocusync aktarım protokolünün kullanıldığı,
  video iletim frekansının geliştirildiği,
  mevcut dji mavic pro gibi "dji go 4" uygulamasıyla kontrol edildiği,
  dji phantom 4 pro'dan daha iyi video ve fotoğraf özellikleri ile iyileştirilmiş uçuş performansı ve teknolojilerine istinaden güncellenmiş dji mavic pro ii'nin, apas (advanced pilot assistance systems), 3d algılama-engel önleme ile circle, rocket, dronie, helix, asteroid ve boomerang gibi dji mavic air modelinden alışık olunan "quickshots" modlarını da beraberinde sunacağı yönünde beklentilerin konuşulduğu dji mavic pro ii'nin, ilgili ertelemeye paralel olarak 1299 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulacağı "tahmin" ediliyor.

  edit: dji tarafından 18 temmuz 2018 günü saat 10.00'da new york'ta gerçekleştirilecek olan büyük etkinliğin davetiyeleri e-posta üzerinden basın kuruluşlarına gönderilmiş bulunmakta. ayrıca davetiye görselini oluşturan hava fotoğrafının, göz ve irise benzetilmesi ile üzerinde yazılan olan "see the bigger picture" sloganı eşliğinde görüntü kalitesine vurgu yapılıp bu şekilde yepyeni bir drone ilan edileceği algısı yaratılıyor olsa da işin açığı bunun, ertelenen ve merakla beklenilen modeller dji phantom 5 ve dji mavic pro 2'den başkası olmayacağı gelen dedikodular arasında yer alıyor.

  edit 2: düzenlenecek olan "see the bigger picture" (büyük resmi gör) etkinliği gerekli teknolojilerin hazırlanamadığı gerekçesiyle yine ileri bir tarihe ertelendi. dji ise yeni bir tarih belirlemek için çalıştıklarını ve bunu mümkün olan en kısa zamanda açıklayacaklarını bildirdi.

  edit 3: firmanın bir hatası nedeniyle daha tanıtımı yapılmamışken bahse konu modellerin reklam amaçlı bir katalog içerisinde sızdırılmış olduğu görülüyor. bu sızıntıya göre dji mavic 2 zoom ve dji mavic 2 pro adı altında iki farklı seçenek ile çıkartılacağı ve dji mavic pro 2 yerine bu isimlerle sunulacağı kesinleşmiş oluyor.

  edit 4: ertelenen "see the bigger picture" etkinliği ile ilgili 23 ağustos 2018 günü saat 10.00'da yine new york'ta yapılması planlanan tanıtım için dji tarafından hazırlanan video, youtube kanalı üzerinden duyuruldu.*
 • dji mavic pro’dan daha büyük olması söylentisi beni bir miktar üzen ancak yine de dört gözle beklediğim drone.

  mavic air’in gramaj avantajı olsa da yüksek sesli çalışması bir dezavantaj olduğundan şu aşamada düşünmüyorum.

  öte yandan doların fırlayışı karşısında 1300 dolares gibi bir rakam da mavic 2 açısından bir dezavantaj..
 • emektar mavic pro'mun denize düşmesi sonucu acaba beklesemmi dedirtendir. kanımca dji 'ın foldable tasarımdaki ustalık eseri olacaktır. ancak mavic pro'dada önemli bir kusur eksik bulunmamaktadır.

  tek dikkatimi çeken kısmı arkadan sensöre sahip olacak olması. mavic pro'da olsa kaza yapmazdım.
 • resmi olarak yayınlanmıştır.

  mavic 2 pro tanıtımı

  mavic 2 zoom 1249$

  mavic 2 pro 1449$

  her iki modelde de rakibi olan autel evo gibi 4k@60fps modu olmaması ile üzmüştür. en azından 2.7k60fps modu upscale edilerek kullanılabilir. 10bit hdr video da dji phantom 4 pro kalitesinde videolar ortaya çıkaracağını gösterir nitelikte olmuş. 1080p120fps'de verdiği çözünürlük ancak ilk test videoları ortaya çıktığı zaman kullanılabilir olup olmadığı anlaşılacak. eski mavic modelinde 1080p96fps çekim yapıldığında video çözünürlüğü ve bitrate düşük olması nedeniyle kullanılabilir bir mod değildi. bu modelde slow motion kalitesi geliştirilmesi bekleniyor.

  not:test videoları geldiğinde editlenecektir.