şükela:  tümü | bugün
 • dji'ın, yeni, 4k görüntü kaydeden 3 açılı gimbale sahip kamerası. video, fotoğraf işleri ile amatör olarak ilgilenenler için, fayda/maliyet anlamında devrim niteliğinde bir cihaz. ilk olarak, düğün fotoğrafçılarında görmeye başlayacağımızı düşünüyorum. tanıtım videosuna şuaradan ulaşılabilir;

  https://youtu.be/tjzzgnwlona

  edit: çaylağım ve koyduğum linkler gözükmüyor.
 • drone manyaklığının apple'ı olan dji'ın, yeni çıkardığı el gimbal'i.. gökyüzündeki stabil mevzuyu yeryüzüne indirdik diyolla. birileri alsa da ellesek.
 • fena makineymiş.
  ahanda:
 • bh'de 650 dolarlık fiyatıyla satışa sunuldu, türkiyede 3000tl ama henüz pre-orderda.
  özemli özelliklerinden bazıları, 4k@25fps, 1080p@120fps , wifi ve 360 panaroma özellikleri var. özellikle 360 panaroma için havaya kaldırıp tuşa basmak yeterli oluyormuş.

  eğer sağlam bir ürün ise gopro'yu , borsadaki hisselerinin de düştüğünü göz önüne alırsak, çinli rakipleri karşısında zor günler bekliyor.
 • vlogger camiasının demirbaşı olmaya aday "kamera sistemi"; yani sadece 4k kayıt çözünürlüğüne sahip bir kameradan ibaret değil.
 • djı phantom vision 2 fiyaskosundan dolayı sevmediğim djı firmasının! sevdiğim aleti.
  teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği dünyamızda, gün geçmiyor ki birileri çıkıp milyarlık aletlere kafa tutacak yeni ve etkili alternatif ürünler üretmesin.
  işte djı firmasının ürettiği ve "sled" diye tabir ettiğimiz el stabilizerlerinin tahtının sallandığını haber veren, 3 eksenli gimbal'in, drone'dan sökülüp uçma kabiliyeti alınarak ele cuk! diye oturtulmuş versiyonu;
  "djı osmo"
  teknik detaylarına girmeye gerenk görmüyorum zira benim gibi steadicam, glidecam, ronin ve drone tarzı ekipman ve stabilizer kullanmış herkes sistemin çalışma mantığını kavrayabilir.
  ama bana göre; gimbal icat olundu, mertlik bozuldu. (bkz: "a steadicam sled is in dynamic balance")
  özetlersek,
  sistem 3 eksende, yani roll, pitch ve yaw ekseninde kameranın elden, bilekten ve koldan kaynaklanan titreşim ve sarsıntılarını önlüyor. bu işi de yine djı firmasının drone'larından alışık olduğumuz djı "zenmuse" üstleniyor. minik bir joystick ile kameraya yön verilirken önde bulunan butonun tetiklenmesi ile selfie moduna geçiş yapması sağlanıyor. microsd kart kullanılıyor. kamera ve çekim ayarları yine ilgili yazılımın yüklendiği akıllı bir telefon üzerinden yapılıyor.

  burada dikkat edilecek iki önemli konu var.
  birincisi, sistemin ayaklardan gelen, yani yürüme ve ya koşmaya bağlı oluşan "zıplama" etkisini bertaraf edememesi.
  ikincisi ise servo motorlarının kamerayı dengede tutabilmek amacıyla sürekli tetikte olmasından kaynaklanan cızırdama seslerinin bir "arka plan gürültüsü" olarak duyulması.

  çözüm;
  djı'a ait olmayan(!) amatörlerin çekdiği inceleme videolarında, özellikle kameraya yakın objelerde yürüme ve koşmaya bağlı bu "zıplama" etkisi çok rahat görülebilir ki eğer geniş açı olmasaydı durumun vehamiyeti daha da ön plana çıkardı.
  işte burada kameramanın eğitimi ve adımlarını esneterek atmayı öğrenmesi gerekiyor. zira kazık gibi yürümeyle oluşan dikey yollu hareketker gimbal tarafından bertaraf edilemez. djı ronin ve zhiyun crane için de bu geçerlidir. yoksa steadicam smoothee kullanmaktan pek bir farkı kalmazdı olayın.
  steadicam tarzı kullanım ile yukarıda bahsettiğim olumsuzluğu minimuma indirmek için djı osmo z-axis kullanın.
  dahili gürültüleri bertaraf etmek için mutlaka harici mikrofonu kullanın.
  yetersiz ışık koşullarında yine harici ışık kaynağı kullanın.
  sonuç olarak;
  ne yazık ki tüm kamera ekipmanlarında olduğu gibi bu kıçı kırık alette ülkemizde çok pahalıya satılıyor.
  glidecam konu başlığında da anlattığım gibi, eğer stabilizer, dslr, lens, mikrofon v.s. gibi pek çok ekipmana verecek para ve zamanınız yoksa gerçekten iyi bir seçim olabilir. görüntü kalitesi gece çekimlerinde gopro'dan biraz daha iyi. (night shot)
  pratik ve kullanışlı olup, 360º panorama ve time-lapse özelliği gayet başarılı.

  djı osmo x5 pro, osmo pro combo, osmo mobile, osmo+ modelleri ile ürün yelpazesi sürekli genişletilmektedir.
 • apple mantığıyla yürüyen dji'nin yeni aleti.. adamlar cihazı ortaya koymuş, yazılımı koyvermiş..

  panorama çek diyorsun, dönüyor dönüyor çekiyor iyi güzel de, sadece merkezde çekiyor. elinde panorama için biçilmiş kaftan varken, 360x180 panorama çekememek çok yazık. tamam 360x180 olmasın, 360x160 olsun ama bu ne yani, bunun yaptığı şeyi basit bir fotoğraf makinasıyla da yapabiliyorsunuz, hatta cep telefonuyla..

  e senin elinde teknoloji var, yazılım yok.. dji phantom 3'teki programlanabilir uçuşta olduğu gibi sonradan güncelleştirme ile olaya yedirecekler muhtemelen..
 • teknolojiden anlamayan adamın inceleme videosu bu adamlarda pek beğenmemiş.
 • hakkındaki olumsuz yorumları çokça okuduğum için aylardır satın almadığım, myanmar tatiline giderken ulan bir daha myanmar'a mı gidecez diyerek ( bir daha gidilir) doha hamad havalimanı'nın freeshop bölgesinde yurt dışı için kazık sayılacak bir fiyata satın alıp, çok beğendiğim gimbal kamera. en büyük sorunu bataryası çok yetersiz. onun dışında ufak bir el kamerası için muhteşem bir performansa sahip diyebilirim.