şükela:  tümü | bugün
 • dji osmo mobile'ın yenisi. ilk göze çarpan detayı naylondan imal edilmiş olması. bundan ötürü pili eski modele gore 3 kattan fazla gidiyor*. fiyatı da eski modele göre epeyce ucuzlamış. çinli rakiplerini pis tokatlayacak.
 • zhiyun, dji’nin gözünü korkutmuş olacak ki bu ürün plastik yapılmış ve bu sayede batarya artırılmış. ayrıca ilk modeldeki tripod girişinin yanda bir aparat aracılığıyla bağlanması eziyeti sonlandırılmış ve tripod girişi gimbal’in altına alınmış.

  ilk modele göre daha hafif olması taşınabilirlik açısından avantajlı bir durum ama maksadı titreşimi azaltmak olan böyle bir stabilizer için dezavantaj sayılabilir. en nihayetinde amatör kullanıcı içindir denip umursanmayabilir bu olay.

  şu an için türkiye’de sadece tek bir sitede bulunuyor ve 700 lira fiyatı var. ilk modeli ve alternatif ürünleri çöpe atacak gibi görünüyor
 • dji tarafından akıllı telefonlar için üretilen 3 eksenli gimbal ile kamera sabitleme sistemi sunan dji mobile serisi stabilizerlerin 2'inci jenerasyonudur.
  ces 2018 (consumer electronics show) tüketici elektroniği fuarında tanıtımı yapılan dji osmo mobile 2, güncellenmiş bir kompakt model olarak ön plana çıkmayı başarıyor.
  genel olarak;
  ağırlığın ve maliyetin azaltılması için gimbal ve gövde donanımında magnezyum alaşım yerine yüksek performanslı plastik kullanılması,
  kullanıcı tarafından değiştirilemeyen sabit bir pile sahip olması,
  yenilenen lipo pil ile 15 saate yakın çalışabilmesi,
  yaklaşık 2 saatte şarj edilebilmesi,
  portre modu ile dikey kadraj yapımına olanak sağlaması,
  timelapse, motionlapse, hyperlapse, slow-mo ve zoom control seçeneklerine sahip olması,
  daha kolay ve basit kullanıma olanak verecek şekilde yeniden konumlandırılan düğmeleri,
  kullanışlı bir tripod yuvasına sahip olması,
  bluetooth 4.0 sürümünü içermesi,
  bluetooth üzerinden dji go uygulamasıyla çalışması,
  58.6-84.8 mm genişliğinde ve 8.4 mm kalınlığında mobil telefonlara uyumlu olması,
  485 gr. ağırlığa sahip olması,
  diğer tüm osmo aksesuarları ile uyumlu olması,
  bir adet usb portu ile diğer bir mobil telefonu şarj edebilen güçlü bir powerbank'a dönüşebilmesi şimdilik öne çıkan özellikler arasında.
  daha pek çok güzel özelliğin eklendiği dji osmo mobile 2, siyah renk seçeneği ile 129 dolar fiyat etiketinden satışa sunuluyor.

  ek bilgi:
  sistem telefonu (en nihayetinde kamerayı) 3 eksende, yani roll, pitch ve yaw ekseninde elden ve bilekten kaynaklanan titreşim ve sarsıntıları önlemek üzere tasarlanmıştır. ancak burada steadicam veya glidecam kullanır gibi stabil bir kayıt oluşturmak isteniliyorsa dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. zira gimbal ile donatılmış bu tarz el stabilizerleri bazı konularda istenileni veremez.
  yani dji osmo, dji ronin, zhiyun crane, feiyu tech veya dji osmo mobile serisi ekipman ile çalışırken gerekli özen gösterilmezse adım atmaya bağlı rahatsız edici görüntüler oluşur. işte resmi tanıtım amacıyla dji'a ait olmayan amatörlerin çektiği bazı inceleme videolarında, özellikle kameraya yakın objelerde yürüme ve koşmaya bağlı bu rahatsız edici adım yani zıplama etkisi rahatlıkla görülebilir. bu durum ile counter strike tarzı veya yerine göre biraz daha robotik bir çekim elde edilmesi kaçınılmazdır.
  işte burada ilgili ekipmanı kullanacak kişi veya kameramanın eğitimi ve adımlarını esneterek atmayı öğrenmesi gerekiyor. çünkü kazık gibi yürümeyle oluşan dikey yollu hareketker gimbal tarafından bertaraf edilemez.
  örneğin, dji osmo için yukarıda bahsettiğim olayı minimuma indirmek ve steadicam tarzı kullanımı simüle etmek için dji osmo "z-axis" kol üretilmiştir.
  istisnai durumlar dışında yukarıda saydığım hususlara dikkat edilmesi ile özellikle yakın mesafe, yürüme ve koşmaya bağlı oluşacak çekimlerin daha stabil olması sağlanabilir ve böylece ekipmandan maksimum performans alınabilir.