şükela:  tümü | bugün
 • tanıtım video'sunda istanbul'dan görüntüler de yer almaktadır.
 • kamera konusunda kendi sınıfı içersinde devrim yapmış olan başlangıç seviyesi drone.
  sony menşei'li kamerası sayesinde görüntü kalitesinde gopro'yu geride bırakmıştır. balık gözü efekti olmaması ise en büyük artısı. inspire1'e 7000-8000 bayılıp adam akıllı hiç bir video kayıt edememiş kişilere fena koymuştur.
 • yarin kucaklasacagim yeni oyuncagim ve ayni zamanda kazanc kapim. her turlu havadan goruntuleme isiniz yapilir.
 • ilk dji ürünüm olduğundan kıyaslama yapmak yerine, direk gördüğüm özellikleri yorumlayabiliyorum (professional için):

  - 2 km menzil oldukça güzel. bu kadar ileriye gönderilir mi ayrı bir tartışma konusu fakat, olması her daim ++
  - kumanda ve yönetilebilirlik daha önce dron kullananlar için oldukça kolay gelecektir. parrot bebop'un yaptığı telefonla yönetin ya da gerçek kumanda için fazladan 400 usd verin olayına girmemeleri güzel.
  - 4k video olması mükemmel, ha ne çekeceksin 4k lık, hadi çektin nerede nasıl izleyeceksin dersen durur bir düşünürüm ama cevap bulabileceğime de eminim
  - djı pilot uygulaması biraz böyle nasıl desem, olmamış. usability ve ux'e dair bir takım sıkıntıları var, şu anda iş görüyor olması yeterli gerçi.
  - yedek bataryası henüz çıkmadı. bu bile almayı beklemek için yeterli sebep olabilir aslında ama benim gibi dayanamayıp alıyorsanız bir süre kısa süreli çekimler yapmak zorunda kalacağınız gerçeğine hazırlıklı olmalısınız.
  - gimball'ın sadece yukarı aşağı kontrol edilebilmesi kötü,
  - insan kamerada zoom özelliği arıyor. evet ütopik ama arıyor.
  - haritayla mis gibi uçururum düşüncesi yanlış. çevredeki evleri / ağaçları / direkleri unutmayın. minimum 70-80 metreye çıkın eğer şehir içinde uçuracaksanız
  - biraz fazla gürültülü
  - kapalı alanda uçurmayı düşünmeyin bile. en azından ilk 6 ay kapalı alanda uçulabilecek seviyede öğrenmenin imkanı yok gibi. laf dinlemeyip denerseniz ve duvara çarparsanız (neyse ki sağlam) oldukça mutsuz olabilirsiniz.

  zaman ve tecrübeyle entry'i update edeceğim
 • yurtdışından getirin denilince, herhangi bir ülkeden alınmaması gereken cihaz.

  şuan,
  amerikada 1259 usd iken,
  ingilterede 1159 gbp'dir. (2000 usd)
  çinde 7500 yuan. (1200 usd)
  türkiyede ise 4500 ile 5500 tl (1850 usd) arası çakmaya çalışıyorlar.

  görünen o ki, en temizi, eğer yapılabiliyorsa amerika veya çin'den getirtmek,
  nitekim bugünün kuruyla (2,71), 3500 tl'ye almak mümkün..

  boşu boşuna "yetkili satıcısıyız" ayağı yapanlara 1500, 2000 lira kazandırmayın.

  diğer yandan, orada burada dji inspire 1 ile dji phantom 3 professional kıyaslaması görürseniz, bu ikisinden birini almadan önce, (özellikle de inspire 1) iyice bir okuyun / izleyin sonra da iyi düşünün derim.

  (bkz: o paraya öküz alırız)
 • geceleri rüyama giren alettir.

  bir gün paraya kıyıp aldığımda ülkede sivil havacılık yönetmeliklerinin değişip drone uçurmanın yasaklanacağından korkuyorum.
 • kendisi ile ilk video çekimini yaptığım güzel alet.

  https://www.youtube.com/watch?v=fprb8uk7j90
 • menzil konusunda her yerde 2km diye belirtilen alet, ancak pekçok videoda görüleceği üzere 6 km'den uzağa gidebilmektedir.

  söz konusu videoların ana düşüncesi ise: "mesele gitmek değil yeğen, pilini bitirmeden dönebilmek."

  https://www.youtube.com/watch?v=otr2vtwfymu
 • fatih abimizin fatih iltex adlı kanalı sayesinde, youtube üzerinden türkçe videolarını bulabileceğiniz, hayallerimin prensesi olan drone. kurduğum her hayal, izlediğim her video; elime geçen ilk fırsatta alacağıma dair and içmeme sebep oluyor resmen. hele şu videosunda 2.000 metre menzile sahip makineyi 6 kilometre öteye uçurup kazasız kırımsız ve 0 sinyal kaybıyla geri getiriyor ya; izlerken içimden "şu an elimde 3.500 lira kadar bir param olsa gözümü bile kırpmadan soluğu ebay'da alırdım!" diye sayıklıyorum.

  advanced (silver) ve professional (gold) olmak üzere iki versiyonu bulunmaktadır. pro edition 4k kalitesinde video kaydedebiliyor. advanced olanı elbette daha ucuz ve 1080p video kalitesine sahip. ayrıca pro edition'un, advanced'e nazaran batarya şarj etme süresi daha kısa. advanced olanın sticker'leri gümüş; professional olanın ise altın rengindedir. birine silver diğerine de gold denilmesinin sebebi de bu zaten.

  bunlar dışında ikisinin hiçbir farkı yoktur, geri kalan tüm özellikler ve fonksiyonlar bire bir aynıdır.

  fiyat olarak da advanced edition yaklaşık olarak 1.000$; pro edition da 1.300$ civarında*...

  türkiye'de ise hizlial.com'da -ki burası benim şimdiye kadar gördüğüm en ucuz yer- pro edition 4.800; advanced edition 3.800 lira civarındadır. bunlar da güya indirimli fiyatlar hani; utanmadan bir de yüzde bilmem kaç indirim etiketi koymuşlar dana gözü kadar... bana soracak olursanız -ki ben de bir gün alırsam böyle yapacağım- amerika'dan getirtin.

  türkiye'den alacak olursanız advanced edition'u, amerika'daki pro edition'un fiyatından bile pahalıya almış olacaksınız; gerçekten çok büyük bir hata olabilir bu. hatta daha da abartarak söyleyeyim; ülkemizde, serinin phantom 3'ten bir önceki modeli olan dji phantom 2 vision plus'un indirimli(!) fiyatı, abd'deki phantom 3 professional fiyatına hemen hemen eşdeğer; bindirimli olanı ise phantom 3 pro'dan bile fazla! çakallığın bini bir para anlayacağınız; bayat olanı tazesinden bile pahalıya kakalamaya çalışıyorlar akıllarınca... abd'den söyleyin; fazla parayı da kargoya verirsiniz; üzerine para bile artar yani o derece büyük bir kazık... yukarıda bir yazar arkadaşın da dediği gibi; amerika'ya gidip alıp gelseniz bile daha ucuza gelir*.

  elbet bir gün buluşacağız p3g; bebeğim...

  edit 1: amerika'dan getirtmek derken; bir yakınınız vasıtasıyla getirin demek istemiştim. yoksa vergisiz alamıyormuşuz bir yazar arkadaş yeşillendirdi sağolsun. zaten hemen hemen aynı fiyata geliyor. ayrıca ta oralardan burala tek parça halinde gelemeyebilir de... o yüzden yapabiliyorsanız ya siz gidin alın; yahut da size bir yakınınız getirsin derim.

  edit 2: advanced version; yazılımını, gimbal'ını ve kamerasını değiştirmek suretiyle pro'ya çevrilebiliyor diye bir duyum aldım. youtube'de bir eleman böyle bir soru sormuş ve bir başka eleman da "dji bunu yapabileceğimizi söylüyor" şeklinde bir yanıt vermiş... şayet bu gerçekse sevinçten ağlayabilirim.

  edit 3: şarj süresi olayına da kesinlikle takılmayınız. official bir test değil belki ama şurada elemanlar, advanced ve professional bataryalarını yan yana koyup, bataryalarının şarj etme süresini teste tabi tutmuşlar. sonuç advanced için hiç ama hiç kötü değil; professional 52 dakikada full doluyor. advanced ise 1 saat 12 dakikada... yani maksimum 20 dakika kadar bir fark var arada. maksimum diyorum; çünkü bir başka eleman şu videoda advanced bataryasını 1 saat 6 dakikada fullüyor...

  edit 4: oyuncakhobi sitesinde, hızlı mağaza'dan daha ucuza bulabilirsiniz. yine bir yazar arkadaş yeşillendirmesi...

  edit 5: professional ve advanced modellerinin yanı sıra bir de standart modeli de çıkmış. o da 2.7k çekim kapasitesine sahip.