şükela:  tümü | bugün
  • aldığım ve hayran kaldığım drone modelidir.
  • sadece gamesir t1d bluetooth kumanda ile çalışan giriş seviyesi , eğlence drone'u.
    iç ortamda harika bir performansı var , dışarıda da rüzgarsız veya hafif esintili havada gayet güzel çalışıyor. stabil olduğu yerde duruyor.

2 eksiği var, bir sonraki versiyonda çözerlerse kendime de alacağım. (şimdilik sadece babama hediye olarak aldım)

1- kamerası aşağı yukarı hareket ettirilemiyor. o da olsa yukarıdayken aşağıyı daha güzel çekmek mümkün olur. gimbal istemiyorum bu seviye bir modelde; hareket ettirilebilen kamera yeterli.
    2- 1080p kayıt

not: kendim dji mavic air kullanıyorum
  • bir haftadir kullandigim oyuncaktir.
    izlenimlerimi buraya editto olarak girecegim. arz ederim.
  • daha yüksek bir modele geçmek isteyen bir arkadaştan ikinci el olarak güzel bir set halinde satın aldım. sıfırı şu an 800 tl. ikinci eliyse 500 tl civarı.

almayı düşünürseniz biraz takip edip yüksek modele geçmek isteyen dürüst bir satıcı bulmaya çalışmak en iyi yöntem gibi duruyor. bu yöntemle dji tello'nun kendisini, taşıma çantasını, gamesir t1d bluetooth kumandasını, 3 takım yedek pervaneyi, üç adet yedek pili ve dörtlü şarj adaptörünü 950 tl'ye* satın aldım. ikinci el veya sıfır fark etmeksizin tek tek almaya kalksaydım bununla uzaktan yakından alakası olmayan bir fiyat verecektim büyük ihtimalle.

nexus 5 veya benzeri pek de yeni olmayan bir telefonunuz varsa kötü bir haberim var. tello'nun resmi uygulaması telefonunuzda sürekli donup durabilir ve drone'u kullanmanız mümkün olmayabilir. ben bu sorunu ilk önce tello fpv'nin demo sürümünü deneyip her şeyin olması gibi çalıştığından emin olduktan sonra da tam sürümünü satın almakla çözdüm bir 30 küsür tl karşılığında.

daha önceden bir drone geçmişim yok, şimdilik ev içinde birkaç uçuş ve çekim denemesi yaptım sadece. uçuşu camdan gelen rüzgardan biraz fazla etkileniyor gibi. ama rüzgar hafif sayılmaz, epey bir esiyor bugün.

henüz fotoğraf çekimi yapmadım, videoları da profesyonel işlerde kullanılabilecek kalitede olmasa da youtube'a yüklenebilecek kadar.

kullanma kılavuzu okuyanlardansanız ve benim gibi elinize fiziksel bir kopyası geçmediyse:

https://dl-cdn.ryzerobotics.com/…l v1.0_en_2.12.pdf

dji tello için birçok güzel aksesuarın tanıtımı:

https://airbuzz.one/…st-dji-ryze-tello-accessories/

xiaomi mitu ile karşılaştırması:

https://dronesgator.com/xiaomi-mitu-vs-dji-tello/

son olarak faydalı olabilecek bir bilgi bırakayım. tello'yu düşürdüğünüzde aynı anda birden çok pervanesi çıkarsa pervaneleri rastgele takmayın. yoksa tello havalanmaz ve küçük çaplı bir üzüntü yaşayabilirsiniz kırdığınızı düşünüp. büyük ihtimalle pervaneleri yanlış yerlere takmış olabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=yc-igbnjcha

bu arada benimkini satıyorum 1150 tl'ye. drone uçurmaya yeteri kadar ısındığımı ve iyi bir fırsat yakalarsam model yükseltmeyi düşünüyorum. rüzgarlı havalarda uçuş ve çok yüksek görüntü kalitesiyle video çekimi sizin için çok önemli değilse tavsiye edebileceğim bir drone.

daha uygun fiyatlı ürünlere de denk gelebilirsiniz sahibinden.com'da veya diğer benzer yerlerde. lütfen pazarlık teklif etmek yerine bunları değerlendiriniz:

https://www.sahibinden.com/…ello&sorting=price_desc

sgn: dün bir yazar densiz bir şekilde sıfırını senin fiyatından daha ucuz fiyata alabiliyorum dedi. belki doğrudur, efsane cuma kampanyalarının birinde indirimli fiyatlara bunu başarmıştır. 30 kasım 2019 itibarıyla duruma bakalım:

ryze tello: 700 tl
    https://www.hepsiburada.com/…-drone-p-hbv00000c1ark
    https://www.amazon.com.tr/…obal-drone/dp/b078xv32cj

djı tello yedek pil: 75 tl - 120 tl
    https://www.amazon.com.tr/…-bataryası/dp/b078ytqby5
    https://www.hepsiburada.com/…aryasi-p-hbv00000kmjyv

ryze tello çanta: 190 tl - 200 tl
    https://www.hepsiburada.com/…antasi-pm-hb00000coek7
    https://www.trendyol.com/…-tasima-cantasi-p-4831728

dji tello yedek pervane seti: 35 tl - 43 tl
    https://www.amazon.com.tr/…-aksesuarı/dp/b0791741mt
    https://www.hepsiburada.com/…4-adet-p-hbv00000hfm7w

djı gamesir t1d: 200 tl - 230 tl
    https://www.akakce.com/siparis/?p=491646530
    https://www.amazon.com.tr/…-kumandası/dp/b07cnc396h

4'lü şarj adaptörü: 210 tl
    https://www.hepsiburada.com/…harger-pm-hb00000e6xub

= 700 + 75 * 2 + 190 + 35 * 3 + 200 + 210
    = 700 + 150 + 190 + 105 + 200 + 210
    = 1555 tl

bu sonuçla yazarın "...senin fiyata gelmiyor bile" iddiası bence çürüyor. alış fiyatımın 50 tl'lik gittigidiyor indirimiyle 950 tl'ye geldiğini yazmışım açıkça. satış fiyatımın buna rağmen 1150 tl olduğunu belirtmişim. bu da yetmemiş sahibinden.com veya diğer benzeri yerlerde daha uygun fiyata bulunabileceğini eklemişim. benim malım bu, benim fiyatım bu kısacası. bu yüzden bundan sonra "deli misin", "bu kafayla" gibi ifadeler içeren cevaplar döşemeden geçiniz beni.

baktım sıfır fiyatları bu seviyede kalmaya devam ediyor ve ben de dji tello'ma veda etmeye daha hazır bir durumdayım fiyatı kendimce uygun gördüğüm bir seviyeye indiririm.

hatta bu kadar yazmışken sembolik bir indirim adımı daha atayım. yeni fiyat: 1100 tl.

belki sahibinden.com'da da bir ilan açarım bir ara. 7 aralık'ı buldu ama açtım bir tane sonunda:

https://www.sahibinden.com/…r-seti-765473917/detay/
  • sıfır fiyatı 650 liradır. indirim yoksa da 720 liraya zaten heryerde var. 3 tane pili 180 lira.

sıfırı toplam 1500 lira olan ve düşmesi kalkması hasar görmesi mümkün olan bir cihaza gidip dünya para domalmayın. illa ki ikinci el alacaksanız 1500 1600 liralara spark satılıyor.

bir elektronik ürün kutusundan çıktığı an fiyatı %25 düşer. kullanıldığında hatta düştüğünde kaza yaptığında fiyatı %50 geriler. ama bakıyoruz bizim memlekette 2. el ürünler kullandıkça değer kazanıyor.

varsa aranızda böyle hevesli enayiler ben satayım size 2. el tello 1000 liraya.
  • türkiye'de değeri pek bilinmese de, yurt dışında gayet sevilen ve karşılaştırma listelerinde 100 dolar altındaki cihazlarda hep favori seçilen, ülkemizde ise 1000 tl altında alınabilecek tek mantıklı ürün olan minik drone.

türkiye'de bazı kişiler bu kategoride aden ve hubsan gibi markaların çeşitli modellerini tavsiye etse de; iş pratiğe geldiğinde bu ürünler bazı önemli konularda tello ile rekabet edemiyor ve daha yüksek fiyatlı rakipleri bile kağıt üzerinde üstün görünürken, o var denilip övülen bütün özellikler pratikte düzgün çalışmayıp kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratabiliyor. tello ise kendisinden kaynaklanmayan sebepler var olmadığı sürece kolay kolay hayal kırıklığı yaratmıyor. tello'dan çok daha düşük fiyatlara satılan oyuncak drone'lar ise maalesef birkaç uçuştan sonra kırılıp gidiyor ve satın alan kişinin drone'lara olan hevesini de kendisiyle beraber kırmış oluyor. 140 tl'ye satılan bir drone'u alıp da birkaç uçuştan sonra "bu muymuş" demek yerine, parayı bir kez verip tello'yu aldığınızda aylarca sorunsuz uçurup, daha üst modellere gözünüzü çevirmeniz gayet mümkün olacaktır.

cihazın başka bir güzelliği ise drone programlamayı desteklemesi; hatta aslında bu amaçla üretilmiş bir drone fakat bu olay tamamen başka bir alanın konusu olduğu için bu entryde değinmeyeceğim. yine de meraklıları için şu ek bilgiyi vereyim: cihazın bir de python, swift ve scratch için tam destek sunan "tello edu" versiyonu mevcut. olur ya çocuğunuz drone'lara merak salmıştır ve geleceğin mesleği olan programcılığa da ilgi duymasını istiyorsunuzdur, ya da bizzat kendiniz bu işe gönül vermişsinizdir, böyle bir durumda 200 tl fark ile bu versiyonu da almayı düşünebilirsiniz. türkiye'nin de arasında olduğu bazı ülkelerde, hali hazırda bu cihaz için otonom uçuş ya da bilgisayar üzerinden klavye ile kumanda sağlayan yazılımlar geliştirildi ve halen aktif olarak uğraşanlar var.

cihazın kendisine dönersek; tello her şeyden önce malzeme kalitesi ve tasarımındaki mühendislik sayesinde, defalarca düşse bile ciddi bir hasar almayıp stabil uçmaya devam edebilmesiyle ön plana çıkan bir cihaz. rakiplerine üstünlük sağlayan diğer bir özelliği ise, yeni bir teknoloji olan vps'i (görsel konumlama sistemi) en iyi şekilde kullanarak havada neredeyse tamamen hareketsiz durabilme becerisi. kendisine rakip görülen diğer cihazların hiç birinde olmayan görüntü sabitlemedeki başarısı ise en büyük kozu. ne var ki açık alanda orta şiddetteki rüzgarlarla bile baş edemiyor ve üst seviye drone'lara göre epey düşük bir menzil sunuyor. fakat bu dezavantajlar, kendisiyle benzer fiyatlara satılan diğer cihazlar için de geçerli. neticede düzgün bir başlangıç seviyesi drone'un sıfır fiyatı en az 2000 tl seviyesinde iken (hele ki bu sektörün halen rakipsiz lideri olan dji'ın modelleri 3000'lerden başlarken) bu fiyatlardaki hiç bir üründen daha fazlası beklenemiyor.

şimdi biraz teknik özelliklere bakalım:

uçuş süresi: 13 dakika
    maksimum hız: 8 m/s yani 28 km/sa (standart mod daha düşük hız sunuyor, bu maksimum değer sport modu için geçerli. rüzgarda sürüklenmeye başlarsa kurtarmak için öncelikle sport mode'a almak gerekiyor.)
    maksimum yükseklik: 30 metre (yazılımla sınırlandırılmış, kırılabiliyor)
    maksimum mesafe: 100 metre
    (bahsedilen yükseklik ve menzil değerlerine ulaşmak için wi-fi genişletici cihaz kullanmak gerekiyor, entrynin sonunda bu konuya daha geniş yer verdim.)

kamera ve bağlantı özellikleri ise şu şekilde:
    kamera çözünürlüğü: 5 mp (fotoğraf kalitesi şaşırtıcı derecede iyi)
    video çözünürlüğü: 720p 30fps (telefon ile arasındaki sinyalin kuvvetine göre videonun kalitesi değişiyor. video kaydı wi-fi ile telefona iletilen görüntü üzerinden, telefon tarafından yapılıyor. cihazın kendi bünyesinde video kaydı yok.)
    görüntü sabitleme: elektronik (kamera fiziksel olarak hareket etmiyor)
    wi-fi: 2.4 ghz 802.11n
    kutudan çıkanlar: cihazın kendisi, 1 set (4 adet) yedek pervane, 1 adet pervane sökme aparatı, 1 adet batarya, micro usb şarj kablosu, kullanma kılavuzu. (edu versiyonunda 4 adet mission pad, yani cihaz tarafından görsel olarak tanınabilen şekillere sahip plakalar ve seyahat için kullanılabilecek daha sağlam bir kutu geliyor.)

cihazın yanında kumanda gelmiyor, telefon uygulaması üzerinden ekrandaki sanal joystickler ile kumanda ediliyor ve bu haliyle gayet iş görüyor. gerçek joystick ile kumanda etmek isterseniz, uyumlu mobil oyun kumandalarını bluetooth ya da otg kablosu ile telefona bağlayarak bu komutların yine uygulama üzerinden cihaza iletilmesini sağlayabiliyorsunuz. şu an türkiye'de stoklarda bulunmayan gamesir t1s ve t1d resmi uygulama tarafından desteklenirken, üçüncü parti uygulamalar çok daha geniş bir skaladaki kumandaları destekliyor.

şimdi gelelim cihazın en belirleyici özelliklerinden biri olan konumlama sistemine: vps (visual positioning system) cihazın altında yer alan ikinci bir kamera ile sürekli zemini izleyen ve hangi yöne ne kadar hareket ettiğini yüksek hassasiyet ile ölçebilen bir sistem. cihazın havada bu kadar stabil durabilmesini mümkün kılan da bu sistemin ta kendisi. aynı zamanda yine bu sistem sayesinde, mesela bir nesnenin etrafında 2 metre yarıçapla dönerek burnundaki kamerayı o nesneye dönük tutabiliyor. üçüncü parti uygulamalar ise bu sistemi çok daha verimli kullanarak, normalde sadece gps ile mümkün olabilecek daha komplike otopilot özelliklerini gerçekleştirebiliyor. ne var ki vps'i kesinlikle gps ile karıştırmamak lazım; cihaz kesinlikle haritadaki konumunu bilmiyor, sadece başlangıç konumuna göre nerede olduğunu hesaplayabiliyor.

vps kamerasının haricinde, cihazın yüksekliğini sabit tutmak için bu kameranın iki yanında kızılötesi algılayıcılar da mevcut. bu sistem, uçuş sırasında drone yüksek bir nesnenin üzerine gelirse ve belli bir süre sonra altındaki mesafe eski haline gelmezse, cihazı otomatik olarak yükseltiyor ve altındaki mesafeyi korumasını sağlıyor. ne var ki cihazın üstünde veya çevresinde herhangi başka bir sensör olmadığı için, alçak bir tavana yakın uçarken bir masa üzerine gelindiğinde, ya da dar bir açıklıktan geçerken üst kısmındaki engellere çarpmasına sebep olabilir. o yüzden bu tür yerlerden geçerken biraz hızlı hareket etmek ya da cihaz yükselmeye başlayacağı anda hemen müdahale etmeye hazır olmak gerekiyor.

vps'in en büyük avantajı, özellikle kapalı mekanlarda son derece stabil uçabilmesi. dezavantajı ise loş ve karanlık ortamlarda kameranın kör olması ve stabilitenin sadece gyro ve barometre sensörleriyle yaklaşık olarak sağlanabilmesi, bu sırada pilot ustalıkla manevralar yapıp çarpışmaları engelleyebilir ama uzun süre karanlık ve dar bir alanda kalırsa ve duvarlara çok yaklaşırsa kendi türbülansından etkilenip kontrolden çıkabiliyor. başka bir sıkıntı ise problemli yüzeyler: tek renk, sürekli birbirini tekrar eden desenlere sahip olan, ya da yansıtıcılığı yüksek yüzeyler bu sistemin en büyük düşmanı. hele ki deniz gibi hareket halinde görünen veya göl gibi tamamen durgun ve ayna gibi olan geniş yüzeylerde, drone'u kumanda etmekte usta değilseniz rüzgara kapılıp gitmesini yaşlı gözlerle izlemeniz işten bile değil. sistemin en sevdiği yüzeyler; düzensiz dokular ve belirgin geçişlere sahip, sık sık farklı renk ve şekillerin belirdiği yüzeyler. aydınlatma da yeterliyse, uçuşun başından sonuna kadar sistem gayet iyi çalışıyor.

tello için geliştirilmiş üçüncü parti uygulamalardan en başta geleni; android platformunda sunulan tello fpv uygulaması. ios'ta da benzer 2 tane uygulama gördüm fakat ne yazık ki deneme şansı bulamadığım için buraya ekleyemiyorum.

tello fpv; yanında 41 sayfalık ingilizce bir kullanım kılavuzuyla geliyor ve ingilizceniz olmasa bile google translate ile çevirip okumanız şiddetle tavsiye edilir. uygulamayı geliştirenler, adeta vps ile yapılabilecek her şeyin sınırlarını zorlamaya ant içmişler. doğru koşullar dahilinde bu uygulamanın yapabildikleri şunlar:

* kalkış konumunu ve uçuş boyunca gidilen rotayı kaydetme, ek ücretle sunulan bir özellik olarak bunu harita üzerinde gösterme (başlangıç noktasını telefonun gps konumu olarak belirliyor, devamındaki bütün hareketler bu noktaya göre hesaplanıyor)
    * tek butonla eve dönüş: ideal koşullarda 20-30 cm sapmayla kalktığı noktaya iniyor ki bu gps'li dronelar için bile gayet iyi bir değer. önemli not: kumandayla bağlantı kesildiğinde bu özellik çalışmıyor, çünkü eve dönüş hareketleri aslında telefondaki uygulama tarafından otomatik gönderilen komutlarla gerçekleştiriliyor. cihazın kendisinde böyle bir özellik yok. bağlantı koptuğunda cihaz sabit bir konumda pili bitene kadar havada kalıyor, o tarafa doğru koşup bağlantıyı tekrar yakalarsanız eve dönüş butonuyla cihazı geri çağırabilirsiniz.
    * bir poi (point of interest - cazibe noktası) belirleyip, o noktayı sürekli görüş alanında tutan çeşitli uçuş modları. bu noktayı seçmek için farklı opsiyonlar var; mesela cihazın tam o an bulunduğu noktayı işaretleyip sonra çekimi başlatacağınız noktaya sürebiliyorsunuz ya da cihazın burnunun bakmakta olduğu yönde belli bir uzaklığı seçebiliyorsunuz. başlangıç konumu da poi olarak seçilebiliyor.
    * headless mode (başsız mod), yani cihazın burnu hangi yöne dönük olursa olsun, kullanıcıya göre sürekli aynı yönde hareket etme. bu mod poi ile kombine edilerek şahane video çekimleri yapılabiliyor. ek olarak bir de başlangıç noktasına göre headless mode var ki; bu mod aktifken joystick komutları size yaklaşıp uzaklaşma ve etrafınızda sağa ya da sola dönme şeklinde değişiyor.
    * belli bir noktanın etrafında otomatik dönen, yüzü sürekli size bakarak uzaklaşıp yükselen, 360 derece kendi etrafında dönen çeşitli çekim modları standart uygulamada da sunulurken, tello fpv bunların hepsine ek özellikler getiriyor. mesela poi etrafında dönerken hangi yarıçapta döneceğini siz seçebiliyorsunuz (resmi uygulamada standart 2 metre ve değiştirilemiyor), veya giderek yaklaşacak/uzaklaşacak şekilde turlamasını sağlayabiliyorsunuz. düz uzaklaşma modunda ise kaç metre uzaklaşacağını belirleyebiliyorsunuz, opsiyonel olarak o mesafeye ulaştığı anda tekrar yaklaşmaya başlayıp videoyu tekrar yanınıza geldiğinde bitirmesini sağlayabiliyorsunuz. 360 derece kendi etrafında dönüşte ise video yerine panoramik fotoğraf çekimi de gerçekleştirilebiliyor.
    * sinematik mod: cihazdaki standart ve spor modlarına ek olarak bir de tüm ivmelenmeleri aşırı yavaşlatan ve böylece çok yumuşak hareketler sağlayan bir mod bu. inanılmaz stabil videolar çekmenize imkan sağlıyor.
    * manuel uçuş için ekrandaki sanal joystickler ya da telefonla eşleştirdiğiniz kumandanın üzerindeki joystiklerden gelen komutlara da regülasyon yapabiliyor bu uygulama. böylece sadece parmağınızı joystick üzerine koyduğunuzda yanlışlıkla komut göndermemek için ölü bölgeler belirleyebiliyor, joystiği ittikçe bir noktaya kadar normalden daha zayıf, o noktadan sonra normalden daha güçlüye dönen bir regülasyon eğrisi oluşturabiliyor ve böylece hassasiyet ile performans arasında normalde var olmayacak bir denge sağlayabiliyorsunuz.
    * bir de tecrübesiz birine drone kullanmayı öğretmek için öğretmen/öğrenci modu var. bu mod aktif edildiğinde, aynı anda iki telefon cihaza kumanda edebiliyor ve biri hoca, diğeri öğrenci oluyor. öğrenci yanlış bir hareket yaparsa hoca anında müdahale edebiliyor ya da cihazı tık diye dondurup sabit konumda havada durmasını sağlayabiliyor. böylece gayet etkili bir eğitim süreci gerçekleştirilebiliyor.

bütün bu asortik şeylere değindikten sonra; entrynin başında bahsettiğim wi-fi konusuyla bitirelim: yukarıdaki teknik özellikler, üreticinin vaatleri olmakla beraber; standart bir telefon ile bahsedilen maksimum yükseklik ve menzil rakamlarına ulaşmak normal koşullarda mümkün değil. bu değerlere ulaşmak ve hatta daha fazlasına zorlamak için bir menzil genişletici şart. nitekim xiaomi firması bu probleme gayet ucuz ve etkili bir çözüm bulmuş. alışveriş sitelerinde "xiaomi 2. nesil wifi menzil genişletici" olarak aratıp, usb soketine takılarak çalışan modeli satın alıp ilk kurulumunu yaptığınızda, dışarıdayken bir powerbank'e takıp telefonunuzdan birkaç metre uzağa yerleştirerek gayet iyi menzil değerlerine ulaşabiliyorsunuz. birtakım üçüncü parti uygulamalar ile cihazın maksimum yüksekliğini 100 metreye kadar arttırabiliyor ve dikkatli kullandığınızda sinyal kopması yaşamadan muazzam görüntüler çekebiliyorsunuz. ek olarak şunlar tavsiye ediliyor: telefonunuzu uçuş moduna alın ve sadece wi-fi'ı geri açın, etraftaki bütün wi-fi, bluetooth ve diğer kablosuz iletişim kuran cihazları kapatın, ek kumanda varsa bluetooth ile değil otg kablosuyla bağlayın. ne var ki bunları yapsanız bile; büyük şehirlerde çok fazla sinyal kirliliği olduğu için, menzil genişletici yokken sinyalde beklenmedik kopmalar yaşanabiliyor.

sözlük yönetimine not: ryze tech tello ve tello drone başlıklarının bu başlığa yönlendirilmesi ve devamında bu başlığın da dji ryze tech tello şeklinde değiştirilmesi uygun olacaktır, çünkü cihazın tasarımı ve üretimi ryze tech tarafından yapılmış olup, dji tarafından pazarlanmaktadır. böylece ürünü sözlükte araştıran kişilerde oluşacak kafa karışıklığı da giderilmiş ve her iki firmanın da hakkı teslim edilmiş olur.
  • bim markette 10 temmuz 2020 tarihinde 499 tl fiyatla satılacak olan üründür. ihtiyacı olanlar uygun fiyat fırsatını değerlendirebilir. link